Happy İsminde Bir Köpek: Nereye Giderse Mutluluk Yayıyor

Köpekler duygularımızı algılar, acılarımızı hisseder ve hasta olduğumuzda sadık bakıcılardır. Bazı ırkların sorunlu insanlara yardımcı olabilecek "yetenekleri" olduğu da bilinmektedir.
Happy İsminde Bir Köpek: Nereye Giderse Mutluluk Yayıyor

Son Güncelleme: 30 Mayıs, 2020

“Happy, mutluluk yayar ve şiddet mağduru çocukların stresini azaltır”

Başlık bizi Meksika’ya, Chihuahua şehrindeki Yüksek Adalet Mahkemesine götürüyor. Burada aile içi şiddete maruz kalan çocukları bulabilirsiniz.

Bu vakalardaki uzman personelin (psikologlar ve sosyal hizmet uzmanları) oldukça farklı bir asistanı vardır: Happy isminde bir köpek. Happy, bu tür travmatik durumlardan geçen çocukları sakinleştirebilme özelliğine sahip.

happy hastane ziyaretinde

Mahkemenin Psikoloji Bölüm Başkanı Ricardo Carrillo Franco, köpeklerle tedavinin Avrupa’dan kopyalandığını ve sonuçlardan çok memnun olduklarını açıkladı. Happy, istismar yapan ebeveynleri mahkum edilirken çocukları ve gençleri sakinleştirmeye yardımcı olan özel olarak eğitilmiş bir köpektir.

Happy, çocukların duygularını ifade edebilecek veya yargı makamlarından önünde karar alabilecek kadar iyi bir psikolojik durumda olup olmadığını belirlemek için kullanılır. Velayet duruşmalarında, belirli bir yaştaki çocukların zaten fikirlerini verebileceklerini ve hatta vesayet altında olmak istedikleri ebeveyni seçebileceklerini belirtmek gerekir.

Happy bu süre içinde çocukların kaygı, rahatsızlık ve üzüntülerini hafifletmek için harikadır. Oyunlar, sevme ve hayvanla temas yoluyla, bir çocuk gerçekten düşündüklerini yansıtan bir görüş bildirebilir ve hakimin bir karara varmasına yardımcı olabilir.

Golden Retriever, doğal terapist

Tüm köpekler güzeldir ve acılarımızı unutmamıza ve azaltmamıza yardımcı olur. Bununla birlikte, terapi için en iyi ırkın Golden Retriever olduğu doğrulanmıştır. Mükemmel bir aile köpeğidir, çok sevecen, uysal ve zekidir.

Retrieverler diğer köpeklerden daha hızlı öğrendiğinden, engelli insanlar için işleri büyük ölçüde kolaylaştırır. Ayrıca görme engelli insanlar için mükemmel rehber köpekler olurlar. Belden aşağısı felçli insanlara, Down Sendromlu insanlara ve psikiyatrik hastalara nasıl yardımcı olduklarından bahsetmiyoruz bile.

Sevgi ve hassasiyetleri sayesinde, otizmli çocuklar ve Kanner Sendromlular ve yaşlılar için de idealdir. Bir Golden Retriever’ın sahibiyle kurduğu bağlantı olağanüstüdür.

Bu cins en güzel nitelikleri temsil eder: dayanışma, asalet, sabır ve hoşgörü. Kimse arkadaş canlısı, uysal ve çocuklarla çok iyi ilişki kuran Golden Retriever’ın varlığında göz ardı edilmez.

Happy, çocukları sakinleştiren köpek

golden retriever ve yavruları

Golden Retrieverler aslen Rusya’dan gelmektedir. O günlerde, bekçi köpekleri olamayacak kadar uysal oldukları için gösterilerde kullanılırlardı. Bu sanatçılar onları farklı ülkelere turneye götürmeye başladığında, insanlar onlara aşık oldu.
Retrieverler, bir İngiliz lordunun bir çift edinerek, yetiştirdiği ve eğittiği Birleşik Krallık’ta özellikle popülerdi.

Bu cinsin adı ilk kez 1903’te ortaya çıktı, ancak 1911’e kadar altın sarısı tüyleri nedeniyle “golden” ismi kullanılmadı. Tüyleri gürdür ve günlük tarama gerektirir, ancak bütün bu şımartılmayı da severler!

Eğer bir Golden Retriever ile tanıştıysanız, ne demek istediğimizi anlayacaksınız. Eğer bir gün birini sahiplenmeyi planlıyorsanız, aileniz için harika bir yeni üye olacaktır.

This might interest you...
Köpeklerde Stres Azaltma İpuçları
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Köpeklerde Stres Azaltma İpuçları

Bugünün yazısında bir köpeğin stres altında olup olmadığını farketmeyi ve rahatsızlığını azaltmak için ne yapmamız gerektiğini öğreniyoruz.