Köpeğinizin Özgüvenini Geliştirin

Köpekler farklı farklı kişilik ve ihtiyaçlara sahiptir. Bazı köpekler güvensiz dahi olabilirler. Bugünkü yazımızda, köpeğinizin özgüvenini nasıl geliştirebileceğinizden söz edeceğiz.
Köpeğinizin Özgüvenini Geliştirin

Son Güncelleme: 20 Haziran, 2020

Güvensiz bir köpek insanlara karşı düşmanca davranabileceği gibi saldırgan da olabilir. Bununla birlikte, utangaç ve depresif de olabilir. Bundan ötürü, sosyalleşebilmesi ve mutlu bir köpek olabilmesi adına köpeğinizin özgüvenini geliştirmeniz gerekir.

Köpeğinizin özgüvenini geliştirmenin en iyi yolunun oyunlar ve egzersiz olduğuna şüphe yok. Köpekler aktiviteler aracılığıyla yeni şeyler öğrendiklerinde özgüvenleri gelişim gösterir.

İşte köpeğinizin özgüvenini geliştirmenize yardımcı bazı oyunları sizler için derledik.

Köpeğinizin Özgüvenini Geliştirecek Oyunlar

Köpeğinizin özgüvenini geliştirecek oyunlar

Köpeğinizin öncelikli olarak öğrenmesi gereken şey diğerleriyle nasıl ilişki kuracağı. İşte bahsedeceğimiz ilk oyun bunu öğretiyor.

Arkadaş Oyunu

Bu oyun için evcil hayvanınızı tanıyan ve köpeğinizin birlikte rahat edebildiği birine ihtiyacınız var. Bu aktivitede olumlu pekiştirme ve sessizlikten yararlanacağız. Yanınızda köpeğinizin en sevdiği ödül maması da olmalı.

Köpeğinizi tasmasından tutarken size eşlik eden kişi sizden 5-6 metre uzakta durmalıdır. Siz ‘selamlaş’ diye bağırdığınızda köpeğiniz arkadaşınıza koşmalı. Ardından arkadaşınız köpeğinize dokunmadan ya da onunla konuşmadan ona ödül mamasını vermeli.

Sonra köpeğinizi geri çağırıp bu oyunu birkaç kez tekrarlayın. Sonrasında arkadaşınız köpeğinizle sevecen bir şekilde konuşabilir ve köpek de olumlu yaklaşırsa onunla oynayabilir. Bunu bir kez denedikten sonra diğer aile üyeleriniz ya da arkadaşlarınızla da tekrarlayabilirsiniz.

Bir hayvan ödüllendirildiğini ve diğerleri tarafından sevildiğini hissettiğinde özgüveni artacaktır. Böylelikle çok daha rahat sosyalleşebilir hale gelecektir.

Yemek Avı

İnsanlarda olduğu gibi köpeklerde de bir görevi tamamlamak ve hedeflerine ulaşmak özgüveni artırır. İşte yemek saklama oyununda tam da bunu yapacağız.

Öncelikle köpeğinizin sevdiği bir mamadan bir miktar alın. Biraz koklamasına izin verin ama yemesin! Sonrasında köpeğinizi ayrı bir odada bekletirken mamayı azar azar evin farklı yerlerine yerleştirin. İşiniz bittiğinde köpeğinizin mamaları aramasına izin verin.

Köpeğiniz mamaların hepsini bulduğunda oldukça mutlu ve özgüvenli olacağından eminiz. Köpeğinizin özgüvenini geliştirmek için bu egzersizi ara ara yapabilirsiniz.

Köpeğinizin Özgüvenini Geliştirmek İçin Ona Pati Vermeyi Öğretin

Bahçede sahibesine pati veren Golden cinsi köpek

Özgüvenini geliştirmenin yanı sıra bu egzersiz köpeğinizin sadakatini de artırır. İyi sonuçlar elde etmek için olumlu pekiştirmenin şart olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Bundan ötürü, köpeğiniz patisini her verdiğinde ona bir ödül ya da sevdiği bir mamadan bir miktar vermeyi unutmayın. Bu sayede ileride bu hareketi ödül olmadan da kolaylıkla yapacaktır. Her şeyin ötesinde olumlu bir şeyi başardığı için özgüvenli ve mutlu bir köpek olacağını söyleyebiliriz.

Tabii oyunlar oldukça faydalı olmasına rağmen çok aşırıya da kaçmamalısınız. Evcil hayvanınızı bunaltmak çok daha fazla soruna yol açacaktır. Yani köpeğinizin özgüvenini geliştirmek istiyorsanız öncelikle onunla denemek istediğiniz aktiviteleri belirleyin. Sonrasında da bunları incelikle ve dengeli bir şekilde yapın.

Unutmayın ki burada başarmayı hedeflediğiniz şey mutlu, sosyal, kendini kontrol edebilen ve sadık bir köpeğinizin olması. Hangi aktiviteyi yaparsanız yapın, evcil hayvanınıza bağırmamalı ya da onu azarlamamalısınız. Olumlu pekiştirme her zaman işe yarar. Sabırlı olun ve yüzünüzden gülümsemeyi eksik etmeyin.

İlginizi çekebilir ...
Pozitif Köpek Eğitimi Nedir?
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Pozitif Köpek Eğitimi Nedir?

Çoğu uzman kendisine pozitif eğitimci der, ancak çoğu kişi bunun anlamını bilmez. O halde, pozitif köpek eğitimi hakkında öğrenmek için okumaya dev...