Bir Köpeğin Gece Boyunca Uyumasına Yardımcı Olmak

Bir köpeğin oyuncu doğası, geceleri siz ve tüm aile için bir kabusa dönüşebilir. Yavru köpeğinizin gece boyunca uyumasına yardımcı olacak bazı basit püf noktaları öğrenin.
Bir Köpeğin Gece Boyunca Uyumasına Yardımcı Olmak
Luz Eduviges Thomas-Romero

Yazan ve doğrulayan biyokimya Luz Eduviges Thomas-Romero.

Son Güncelleme: 27 Şubat, 2023

Bir köpek yavrusunun gece boyunca uyumasına yardım etmek, hayal ettiğiniz kadar zor olmayabilir. Birçok yönden, evde bir köpek yavrusu beslemek, bir insan yavrusuna sahip olmak gibidir. Ara sıra sinir krizi geçirmelerine rağmen, sevimli ve eğlencelidirler.

İnsanlardaki benzerleri gibi, köpekler de gün içinde en aktif olanlardır. Sık sık kestirseler bile geceleri derin ve uzun bir uykuya dalarlar.

Yavru köpeğinizin ilk gecesinde neler beklenir?

Yavru köpeğinizin evdeki ilk gecesi muhtemelen iki şekilden biriyle gerçekleşecektir:

  1. Yavru köpeğiniz günün heyecanından tamamen bitkin düşecek ve hemen uykuya geçecektir.
  2. Yavru köpeğiniz yerleşmekte zorluk çekecektir. Yabancılarla yeni bir eve taşınmak, her şey harika gidiyor gibi görünse bile stresli bir olaydır.
yatakta yorganın arasında uyuyan yavru köpek

Yavru köpeğinizi eve getirmeden önce yetiştiricisinden, koruyucu ailesinden veya kurtarma kuruluşundan, yavru köpeğinizin annesi veya kardeşleri ya da yatmadan önceki evi gibi kokan bir oyuncak, havlu veya küçük battaniye isteyin. Bu tanıdık kokular onun rahatlamasına ve yerleşmesine yardımcı olacaktır.

Yavru köpeğiniz ne kadar küçükse, ilk başta gece boyunca uyuyabilme olasılıkları o kadar az olacaktır. Köpekler uyku alanlarını kirletmeyi sevmezler. Bu nedenle yavru köpeğiniz gece tuvalete gitmesi gerekiyorsa sızlanmaya ve ağlamaya başlar.

Ağladıklarını duyduğunuzda, onları yürüyüşe çıkarın, sonra içeri alın ve kafeslerine geri koyun. Çoğu köpek yavrusu, üç veya dört aylık olduklarında gece boyunca uyurlar ve bu noktada bir köpek yatağı için hazır olurlar.

Yavru köpeğinizin gece boyunca uyumasına yardımcı olmanın en iyi yollarından biri olan egzersiz yaptırın

Köpeğinizin yatmadan birkaç saat önce yoğun bir şekilde egzersiz yapmasını sağlamak, yavru köpeğinizin gece boyunca uyumasına yardımcı olmak için neredeyse kusursuz bir yoldur. Ancak şunu bilmelisiniz ki, bunu yatmadan hemen önce yaparsanız, yavru köpeğiniz hala çok heyecanlı olacak ve uykuya dalmakta zorluk çekecektir.

oyuncak ayısıyla uyuyan yavru köpek

Suyu düzenleyin!

Köpeğiniz çok su içiyorsa, kasede biraz su bırakın, ancak kaseyi doldurmayın. Kaseye biraz su bırakın ve içine biraz buz küpü koyun. Bu şekilde, köpeğiniz küpleri çiğneyerek dikkatini dağıtabilir ve buz, mesanesini doldurmadan susuz kalmaması için ona yeterli su verecektir.

Aç mı?

Aç karnına uyumanın ne kadar rahatsız edici olduğunu biliyorsunuz. Uyumak için uzanıyorsunuz ama uyuyamıyorsunuz ve kısa bir süre sonra, yavru köpeğiniz yanınızda buzdolabına bakıyorsunuz.

Aynı şekilde, boş bir karın da köpeğinizi uyanık tutabilir. Yavru köpeğinizin yemek programını değerlendirin; evcil hayvanınızı yeterince beslemiyor veya yeterince erken beslememiş olabilirsiniz. Yavru köpeğinizin midesinde bir şey varken daha iyi uyuyup uyumadığına dikkat edin.

Yavru köpeğinizin gece boyunca uyumasına yardımcı olmak için bir radyo bırakın

Bazı köpekler çok fazla sessizliğe dayanamazlar; sessizlik kaygılarını artırır. Radyoyu düşük ses seviyesinde, tercihen müzik yerine bir talk show veya hava durumu kanalında bırakın. Sesler, yavru köpeğinizi rahatlatabilir ve gece boyunca uyumasına yardımcı olabilir.

Yavru köpeğimi yatağa almalı mıyım?

Yavru köpeğiniz zaten evde eğitim gördüyse ve sarılmayı seviyorsanız, o zaman elbette evet. Durum böyle değilse, temel kuralları belirleme zamanı. Sakin bir şekilde vakit geçirebilmek için yavru köpeğinizi eğitmelisiniz. Bir köpek yavrusu güvenli bir yerde olduğunu anlarsa, gece boyunca rahatça uyuyabilecektir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Cannas, S., Frank, D., Minero, M., Godbout, M., & Palestrini, C. (2010). Puppy behavior when left home alone: Changes during the first few months after adoption. Journal of Veterinary Behavior-Clinical Applications and Research, 5(2), 94–100.
  • Guardini, G., Bowen, J., Mariti, C., Fatjó, J., Sighieri, C., & Gazzano, A. (2017). Influence of maternal care on behavioural development of domestic dogs (Canis familiaris) living in a home environment. Animal, 7(12), 93.
  • Duxbury, M. M., Jackson, J. A., Line, S. W., & Anderson, R. K. (2003). Evaluation of association between retention in the home and attendance at puppy socialization classes. Javma-Journal of The American Veterinary Medical Association, 223(1), 61–66.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.