Köpeklerde Burun Kuruluğu: Nedenleri ve Tedavisi

2 Şubat 2020
Bir köpeğin burnu, genellikle, onu yeterince yalamadığı için kuruyabilir. Bu uzun süre devam ederse, burunları çatlayabiliyor ve bu durum ağrı da yapabiliyor.

Bazen, bir hastalık, en küçük fiziksel değişiklikler sebebiyle bile başlayabilir. Bu tür durumlara en güzel örneklerden biri köpeklerde burun kuruluğu. Bunun gibi yoğun dikkat isteyen belirtiler, evcil hayvanlarınızı her zaman yakın gözetim altında tutmanızın ne kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor.

Köpek sahipleri köpeklerinin burnuna çok yakından dikkat etme eğiliminde oluyorlar. Yani, aslında, pek çok köpek sahibi, ıslak bir burnun sağlıklı bir köpeğin en önemli belirtisi olduğunu söyleyecektir. Ancak, tabii ki durum her zaman böyle değil. Köpeklerin su ihtiyaçları doğal olarak gün boyunca dalgalı bir seyirde olacaktır ve genellikle hava koşullarından da etkilenecektir.

Köpeğinizin burnunun kuru, şişmiş veya kanlı olduğunu fark ederseniz, en kısa sürede bir veterinere danışmanız yapacağınız en iyi şey olacaktır.

Köpeklerde burun kuruluğu : genel nedenler

Aşırı kuruluk ve köpeğinizin burnunda küçük çatlakların ortaya çıkması bir dizi farklı faktörden kaynaklanabilir. Yani, gereksiz yere endişelenmeye başlamadan önce, en yaygın nedenlerden bazılarına göz atmakta fayda var.

Burun kurumasının en yaygın nedenlerinden biri, köpeğinizin kendi burnunu yeterince yalamamasıdır. Çoğu köpek sahibi bundan haberdar olmasa da, bir köpeğin burnunu nemli tutan şey, onun kendi burnunu gün boyunca düzenli olarak yalamasıdır. Bu nedenle, her zaman yaptıkları gibi burunlarını yalama şansını bulamadıkları zaman, burunları doğal olarak kurumaya başlar.

Doğrudan güneş ışığına maruz kalmak köpeklerde burun kuruluğuna yol açıyor

Doğrudan güneşe veya başka bir ısı kaynağına maruz kalmak da burunda kuruluğu artırabilir.

Köpeğinizin burnundaki kuruluk herhangi bir hastalık sebebiyle meydana gelmemişse, kendi kendine normale dönmelidir. Genelde bir köpek burnunun çok kuruduğunu fark ettiği anda kendiliğinden burnunu tekrar yalamaya başlar. Buna alternatif olarak, hızlı bir şekilde suya dokunmak bile bu işlevi yerine getirebilir.

Köpeğinizin burnunu elinizle yıkamak onun için rahatsızlık verici olabilir. Burun bölgesini rahatsızlığa sebep olmadan nemlendirmek için nemli bir sünger veya bez kullanmanızı tavsiye edebiliriz. Köpeğinizin burun bölgesine dokunurken sabun veya talk pudrası gibi şeylerden lütfen kaçının, çünkü bunlar cildi tahriş edebilir ve iyileştirmek bir yana, daha kötü sonuçlara sebep olabilir.

Bazı durumlarda, Vazelin veya bu iş için üretilmiş özel merhemler kuru bir burnun daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabilir. Bununla birlikte, bu ürünlerden herhangi birini evcil hayvanınızda kullanmadan önce veterinerinize danışmak gerçekten önemli.

Köpeklerde burun kuruluğuna neden olabilecek hastalıklar

Köpeklerde burun kuruluğu oluşmasına neden olabilecek birkaç ciddi sebep veya hastalık var. Bunlar arasında en az tehlikeli olanlar polen, küf, gıda veya diğer alerjiler. Kuruluğa, antihistaminikler veya steroidlerle hafifletilebileceğiniz, kızarıklıklar veya kaşıntılar da eşlik edebilir.

Köpeğinizde burun kuruluğu olduğunda pek keyfi de olmayacaktır.

Köpeklerde kuru bir burun ile ilişkili karşılaşabileceğiniz en tehlikeli durumlardan bazıları lupus (deri veremi) ve pemfigus gibi otoimmün hastalıkları içerir. Tanıyı doğrulamak için kan ve idrar tahlilleri ile burundan biyopsi alınması gerekecektir. Eğer sonuçlar pozitif çıkarsa, veterineriniz, muhtemelen köpeğiniz için prednizon gibi bir immünosüpresan ilaç yazacaktır.

Daha ciddi hastalıkların ortaya çıkması durumunda, genellikle kanama, yeşil renkli akıntı, yumrular veya burun çevresinde aşırı şişlik gibi başka semptomlar da oluşacaktır.

Ayrıca, fiziksel semptomlara ilave olarak, evcil hayvanınızdaki diğer fizyolojik veya davranışsal değişikliklere de dikkat etmelisiniz. Bu ilave semptomlar arasında en yaygın olarak görülenlerden bazıları kusma, ishal, halsizlik, iştahsızlık veya aşırı miktardaki kaşıntı.

Evcil hayvanınızın burnunda kuruma veya dış görünümde veya davranışlarında başka değişiklikler fark ederseniz, ilk iş olarak onu bir veterinere götürün ve kontrolünü sağlayın. Burada doğru teşhis için en önemli etmen siz hayvan sahibinin veterinere vereceği en doğru bilgiler olacaktır.

  • Carter, L. (2018). PetCarrierVerdict. My Dog’s Nose is Dry and Cracked – What Should I Do? Recuperado de https://www.petcarrierverdict.com/dogs-nose-is-dry-and-cracked/
  • Lee, J. A. (2014). PetHealthNeatwork. Does a Dry Nose Equal A Sick Dog? Recuperado de http://www.pethealthnetwork.com/dog-health/dog-diseases-conditions-a-z/does-a-dry-nose-equal-a-sick-dog
  • Wooten, S. (S.f). PetMD. Is Dry Nose a Sign of Illness in Dogs? Recuperado de https://www.petmd.com/dog/conditions/respiratory/dry-nose-sign-illness-dogs#