Bir Köpeğin Ne Kadar Büyük Olacağı Nasıl Bilinir?

Bir köpeğin gelecekte ne kadar büyük olacağını bilmek, bakımını planlarken çok önemlidir. Bununla ilgili her şeyi aşağıdaki satırlarda öğrenin.
Bir Köpeğin Ne Kadar Büyük Olacağı Nasıl Bilinir?
Georgelin Espinoza Medina

tarafından incelendi ve onaylandı. Biyolog Georgelin Espinoza Medina.

Tarafından yazılmıştır Alba Muñiz

Son Güncelleme: 18 Haziran, 2023

Bir köpek yavrusu sahiplenmeye karar verirken milyon dolarlık soru, bir köpeğin büyüdüğünde ne kadar büyük olacağı olabilir. Yavru olarak, tüm köpekler sevimli ve kontrol edilebilir, ancak bazıları gerçek devlere dönüşecektir. Bu nedenle, bir köpeği evinize aceleyle sokma dürtüsüne teslim olmadan önce, bir köpeğin ne kadar büyük olacağını öğrenin ve gelecekteki komplikasyonlardan kaçının.

Büyük köpek yetiştirirken dikkate alınması gereken faktörler

Bir köpek ve bir kedi.

Yavru köpek beklenmedik bir boyuta ulaşırsa, hem insanların hem de orada yaşayan hayvanların rahat edebilmesi için evinizde yeterli alan olduğundan emin olmalısınız.

Ayrıca, onların refahı için vazgeçilmez birçok konuda daha fazla para yatırmanız gerekeceğini unutmayın, örneğin:

 • Aksesuarlar
 • Ekstra yemek
 • Veteriner masrafları
 • Ulaşım (özellikle kendi aracınız yoksa)

Bu uyarıları göz önünde bulundurarak, bir köpeğin büyüdüğünde ne kadar büyük olacağını öğrenmek için bazı gerçekleri burada bulabilirsiniz.

Bir köpeğin büyüdüğünde ne kadar büyük olacağını nasıl öğrenebilirim?

Safkan bir hayvansa veya ebeveynlerini tanıyorsanız, yavru köpeğinizin yetişkinlikte ulaşacağı ağırlık ve boy hakkında yaklaşık bir fikir edinebilirsiniz. Örneğin:

 • Dişiler muhtemelen bu yönlerden annelerine, erkekler de babalarına benzer olacaktır.
 • Ebeveynler arasında önemli boyut farklılıkları varsa, köpeğiniz büyük olasılıkla orta büyüklükte olacaktır.
 • Köpeğinizin cinsinin farklı büyüme aşamalarındaki ortalama ağırlığını ve boyunu öğrenin ve verileri, yavru köpeğiniz üzerinde tuttuğunuz kayıtlarla karşılaştırın.

Farklılıklar varsa, köpeğiniz büyük olasılıkla ait olduğu cins için normalden biraz daha küçük veya daha büyük olacaktır. Hayvan melez bir cinsse, her birinin standart boyutlarının ortalamasını almayı deneyin.

Melez cins bir köpek yavrusu yetişkin boyutunu hesaplamanın yolları

Görünürde hiçbir soy olmayan güzel bir köpek yavrusu olduğunda ve ebeveynlerinin kim olduğu hakkında hiçbir fikriniz olmadığında işler biraz karmaşıklaşıyor. Ancak, bu soruları öğrenmek için her zaman ipuçları vardır.

Örneğin: yavruların vücutlarına kıyasla çok uzun bacakları ve kulakları varsa, yetişkin olduklarında neredeyse kesinlikle oldukça büyük olacaklardır.

Ayrıca, yavru köpeğinizin bir yaşına geldiğinde ağırlığının ne kadar olacağını kabaca tahmin edebilirsiniz . Aşağıdaki adımları takip edin:

 • Yavru köpeğin ağırlığını öğrenin
 • Bu rakamı yavru köpeğin haftalık olarak yaşına bölün
 • Bu sonucu bir yıldaki hafta sayısı olan 52 ile çarpın.

Her durumda, küçük köpeklerin çok daha hızlı büyüdüğünü, bu nedenle büyümelerini 12 aydan önce tamamlamış olabileceklerini ve çok büyük hayvanların iki yaşına kadar büyümeye devam edebileceklerini unutmayın.

Bir köpek yavrusu ağırlığını ve boyunu takip etme

Bir köpek yavrusu.

Ayrıca, yetişkin olarak ulaşacakları boyut hakkında daha doğru bir fikir edinmek için yavru köpeğinizin aylar içindeki büyümesini değerlendirebilirsiniz. Tüm hayvanlar gibi, köpeklerin de ne kadar büyüyecekleri konusunda bir fikir edinmemize yardımcı olan büyüme eğrileri vardır.

Bu hesaplamayı yapmak için özel formüller vardır veya standart büyüme eğrilerine başvurabilir ve bunları, kaç yaşında olduklarına göre köpeğinizin ağırlığıyla karşılaştırabilirsiniz.

Ayrıca şunu unutmayın:

 • Çoğu köpek, son boylarının %75’ine 6 ayda ulaşır
 • Beslenme, sağlık ve diğer faktörler bir hayvanın büyümesini etkileyebilir.

Boyut en küçüğüdür

Hayvanları seviyorsanız, evcil hayvanınızın boyu, kilosu ve cinsi kesinlikle sizin için önemsiz bir faktör olacaktır. Köpeğinizi seveceksiniz ve onlar da sizi sevecekler. Ve boyu ne olursa olsun, dört ayaklı dostunuzun sorumluluğunu mutlaka alacaksınız. Ancak onlara yaşamları boyunca mümkün olan en iyi şekilde bakmak için bazı faktörleri göz önünde bulundurmaktan asla zarar gelmez.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.