Potansiyel Olarak Tehlikeli Bir Köpek Nasıl Eğitilir

Bu makalede, potansiyel olarak tehlikeli köpekler ve onların nasıl eğitilecekleri hakkında her şeyi öğrenin.
Potansiyel Olarak Tehlikeli Bir Köpek Nasıl Eğitilir

Son Güncelleme: 07 Haziran, 2021

Bazı insanlar, cinsi veya boyutu ne olursa olsun, herhangi bir köpeğin potansiyel olarak agresif ve tehlikeli olabileceğini söylüyor. Bununla birlikte, birçok veteriner hekim ve evcil hayvan ve hayvan savunucusu, potansiyel olarak tehlikeli köpek terimini şiddetle reddetmektedir. Bu yazıda, potansiyel olarak tehlikeli bir köpeğin nasıl eğitileceğini açıklamaya odaklanıyoruz.

Birçok çalışma Chihuahua’ların Pitbull’lardan daha agresif olduğunu iddia etse de, Pitbull ısırığı Chihuahua’dan daha ciddidir.

Çoğu durumda sorun, köpeğin kendisi veya sözde şiddet eğilimi değildir. Saldırgan veya genel davranış sorunları olan tehlikeli köpeklerin bu davranışlarından, genellikle onları eğitmekten sorumlu olan kişiden kaynaklanmaktadır.

Kötü eğitilmiş herhangi bir köpek veya şiddet gösterilerek eğitilmiş bir köpek, potansiyel olarak tehlikeli bir köpektir.

Tehlikeli veya saldırgan köpeklerle ilgili mevzuat

çit arkasında agresif köpekler

Potansiyel olarak tehlikeli köpek terimini kabul etseniz de etmeseniz de, gerçek şu ki, bazı ırklar iyi eğitilmedikleri takdirde ölümcül olma riski taşırlar.

Çoğu ülke, olası riskleri en aza indirmek amacıyla bu hayvanların mülkiyetini düzenler.

En büyük riske sahip ırklar

Genellikle potansiyel olarak tehlikeli olarak sınıflandırılan ırklardan bazıları şunlardır:

 • Amerikan PitBull Teriyeri
 • Staffordshire Boğa Teriyeri
 • Amerikan Staffordshire Teriyeri-Amstaff
 • Rottweiler
 • Dogo Argentino
 • Fila Brasileiro
 • Tosa
 • Akita

Aynı şekilde, bu ırklardan herhangi birini sahiplenmek isteyen vatandaşların genellikle belirli şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Örneğin, reşit olmalı, sabıka kaydı bulunmamalı ve kanıtlanmış fiziksel ve psikolojik kapasiteye sahip olmalıdır.

Akılda tutulması gerekenler

Daha fazla zarar verebilecek hayvanlar, vücudunun çevresi 58 ila 78 cm olan hayvanlardır. Ayrıca boyu 48 ila 70 cm arasında olanlar, hacimli ve sağlam bir kafanın yanı sıra geniş ve büyük bir kafatası, kaslı yanaklar ve şişkin, dev ve güçlü çene, geniş ağız ve 20 kilodan fazla olanlar.

İlk aylar büyük ölçüde bir köpeğin kişiliğini tanımlar. Yavrular hayatlarının ilk iki ayında annelerinin bakımı altında kalmalıdır. Bu önemli zaman boyunca, köpek diliyle ilgili her şeyi ve ne zaman ısıracakları gibi bazı davranış kodlarını öğrenirler.

Benzer şekilde, ilk dört ay boyunca mümkün olduğu kadar çok hayvanla ve aile bireylerinin dışındaki insanlarla sosyalleşmeleri gerekir. Uzmanlar, bu kritik dönemi atlayan veya bundan tam olarak zevk almayan hayvanların davranış sorunları geliştirebileceğini öne sürüyorlar.

Net komutlar

Köpekler belirsizlikleri, çelişkili veya yanlış emirleri anlamazlar. Gerekli dengeyi sağlayabilmeleri için, neyi yapıp neyi yapamayacaklarını bilmeleri gerekir.

Köpekler ayrıca otur, yat gibi temel komutları izlemeyi öğrenmeli ve sahibinin yanında (ne önünde ne de arkasında) yürümeyi ve her çağrıldığında gelmeyi öğrenmelidir.

Sahibi olarak, olumlu davranışları pekiştirmeniz ve izin verilmeyen şeyleri kesin olarak reddetmeniz gerekir.

Potansiyel olarak tehlikeli köpekler söz konusu olduğunda, bazı ülkeler bu hayvanların dışarı çıkmasına izin verilmesi için bir takım koşullar getirmektedir. Tasma ve ağızlık kullanımı genellikle zorunludur. Sahipler, evcil hayvanlarını, yavru oldukları andan itibaren yönlendirmeye alışmalıdır. Bunu başarmanın iyi bir yolu, oyunlar ve olumlu pekiştirmedir.

Ağzını yemekle ilişkilendiren veya yürüyüşe çıkan bir köpek, onu kullanmakta tereddüt etmeyecektir.

Hızla düzeltilmesi gereken davranışlar

havlayan agresif köpek

Bazı davranışları görmezden gelemezsiniz
 • Nesneleri veya insanları aşırı sahiplenir. Bazı köpekler, sahipleri oyuncağını ellerinden aldığında hırlar veya havlar.
 • Uyandırdığınızda veya bir yerden başka bir yere taşıdığınızda saldırganlaşır.
 • Diğer hayvanları kovalar, onlara zarar verir ve hatta ölümlerine neden olur.
 • Emirlere uymaz.
 • Korku gösterir veya yabancılara saldırır.
 • Endişeli.

Aynı şekilde, saldırgan davranışların, çok fazla acı veren hastalıklar gibi nedenleri olabileceğini de unutmamak gerekir.

Potansiyel olarak tehlikeli bir köpeğin nasıl eğitileceğine dair bu makaleyi beğendiğinizi umuyoruz! İlginizi çekebilir ...

Neden Küçük Köpekler Büyük Köpeklerden Daha Saldırgan Olurlar?
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Neden Küçük Köpekler Büyük Köpeklerden Daha Saldırgan Olurlar?

Küçük köpekler daha saldırgan olabilir ve bunun birçok nedeni vardır. Sorunun büyük bir kısmı insanların hayvanlarına davranma şekliyle ilgilidir.


Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.