Köpeğimi Azarladığımda Neden İdrar Yapıyor?

Kendinize "köpeğim azarladığımda neden idrar yapıyor?" diye sorarsanız, bunun boyun eğme ile ilgili olması çok olasıdır.
Köpeğimi Azarladığımda Neden İdrar Yapıyor?
Sara González Juárez

Yazan ve doğrulayan psikolog Sara González Juárez.

Son Güncelleme: 09 Temmuz, 2023

Özellikle konu köpek yavruları olduğunda, onları azarlarken de dahil olmak üzere bazı durumlarda biraz işediklerini görmek yaygındır. Bu, birçok insanın kendisine şunu sormasına yol açabilir: “Köpeğim onu azarladığımda neden idrar yapıyor?”

Bilmeniz gereken ilk şey, bunun tamamen istem dışı olan ve kolayca düzeltilebilen bir şey olduğudur. Ancak, bu davranışı ortadan kaldırmak için önce onu derinlemesine anlamalısınız. Bu satırlarda, bu sorunu çözmek için ihtiyacınız olan her şeyi bulacaksınız.

Onu azarladığımda köpeğim neden idrar yapıyor?

Köpekler için idrar yapmak sadece fizyolojik bir ihtiyaç değil, aynı zamanda bir iletişim yöntemidir. Bir köpek, koku yoluyla, başka bir köpeğin cinsiyeti, sağlığı ve üreme durumu (ve hatta akıl durumu) hakkında onları bilgilendirecek olan idrardaki kimyasal maddeleri tanımlayabilir.

İdrar işaretlemesi kasıtlı bir mesajdır: köpek, kendi bilgilerini işaretlemek için bilgilerini belirli bir yere bırakmak ister.

Köpek için beklenmedik durumlarda (azarlama gibi), çığlıklarınızı veya bağırmalarınızı duyduklarında aldıkları mesaj tehdit ve tehlike olabilir. Eğer korkarlarsa, boyun eğme yanıtının bir parçası olan panik nedeniyle istem dışı idrara çıkmaları çok olasıdır.

Köpeğinizin boyun eğdiğini idrar yaparak göstermesi, onları korkuttuğunuzu ve çatışmanın tırmanmasını önlemek istediklerini ima etme şekli olduğundan , büyük bir uyum değeri vardır. Sanki köpeğiniz size “Sen kazandın, ben kavga istemiyorum” der gibi. Buna ek olarak, idrar bunları kokusu bile başka bir köpek, korku ile ilişkilendirmek maddeleri içerecektir.

Köpeklerde sistit yaygın bir olaydır.

Teslim idrara çıkma belirtileri

Bazı köpekler, sahipleri eve geldiğinde ve çok heyecanlandıklarında olduğu gibi, diğer durumlarda istemeden işerler. Ne zaman itaatkar olduklarını ve ne zaman başka bir nedenle olduğunu nasıl ayırt edeceğinizi bilmelisiniz. Teslimkar idrara çıkma genellikle diğer eşlik eder işaretler bu gibi:

 • Köpek kuyruğunu bacaklarının arasına sokar
 • Göbeği gösteren pozisyonda, göbek üstü yatar
 • Kulaklarını geriye alır ve başını indirir.
 • Gözlerini kısar veya skleraları görünene kadar genişletirler
 • Hareketsiz kalır
 • Titrer
 • Ağlamak veya sızlanmak

İdrarı etkileyen faktörler

Köpeğin ç boyun eğdiğini doğruladıktan sonra, durumu analiz etmeye ve bu davranışa neden olan faktörleri aramaya başlayabilirsiniz. En yaygın koşullar arasında aşağıdakiler bulunur:

 • Köpeğinizi korkutuyorsunuz: Bağırırsanız, onlara vurursanız veya köpeğin şiddet olarak yorumlayabileceği ani hareketler yaparsanız, o zaman köpeğinizin orantısız olduğunu hissettiği (ve kesinlikle öyledir) bir tehlike duygusu yaratırsınız.
 • Yanlış bir şey yaptıktan çok sonra onları azarlarsınız: Kınama, kötü davranışlarından çok sonra ortaya çıkarsa, köpek davranışları ile agresif azarlamanız arasındaki ilişkiyi anlamayacaktır.
 • Köpeğin hassas veya tepkisel bir kişiliği vardır: Azarlamanız çok yoğun olmayabilir, ancak bu durumlarda köpek diğer köpeklerden daha fazla acı çeker.
 • Köpek, evin dışında kendini rahatlatmayı öğrenmemiştir: Örneğin, yavru köpeklerde bağırsak hareketleri henüz kontrol altına alınmamış olabilir.
 • Kötü ya da travmatik deneyimler : Eğer hayvan hayatında travmatik bir dönem geçirmişse (şiddet, istismar vb.), olumsuz durumlara karşı çok daha itaatkar ve tepkisel olabilir.

Onu azarladığımda köpeğim idrar yapıyor: ne yapabilirim?

Bir köpek çatışmaları çözmek için boyun eğmeyi çok sık kullandığında (veya onları azarladığınızda her zaman idrarını yaptığında ancak başka hiçbir açık işaret göstermediğinde), bir davranış bozukluğu ile karşı karşıya olabilirsiniz. Düzeltmek, köpek arkadaşınızın zihinsel sağlığı için faydalı olacaktır ve sürekli çiş birikintilerini temizlemek zorunda kalmayacağınız anlamına gelecektir. İşte size nasıl olduğunu göstereceğiz.

Bir plan yapmak

Her şeyden önce, onları azarladığınızda köpeğin idrar yaptığı durumları analiz edin. Yanlış bir şey yaptığı andan itibaren onları azarlamanın ne kadar sürdüğünü, sesinizin yoğunluğunu ve hareketlerinizi hesaba katın. Belirli bir odaya mı işiyorlar? Hep geceleri mi oluyor? Herhangi bir bilgi önemli olabilir.

Bir kalıp tespit ederseniz, durumu değiştirin veya ortadan kaldırın ; köpek zamanla idrar yapmayı bırakmalıdır. Değilse, tetikleyicileri aramaya devam etmeniz veya bir profesyonel görmeniz gerekir.

Patolojileri ekarte edin

Bu istem dışı idrara çıkma olduğu için böbrek dengesizlikleri gibi bir sağlık sorununa bağlı olabilir. Psikolojik rahatsızlıklar da önemlidir: örneğin, köpek bir anksiyete bozukluğundan muzdaripse, azarlamaya daha duyarlı olacaktır.

Köpeğinizle İletişime Dikkat Edin

İnsanlar büyük ölçüde konuşulan dile güvenirler. Bu nedenle, bazen yaptığımız jestlerin, duruşların veya hareketlerin bir köpek için düşündüğümüzden daha agresif olabileceğinin farkında değiliz. Bu nedenle, köpeğinizle etkileşime girerken daima sakin ve arkadaşça bir yaklaşım oluşturmaya çalışın.

Eğitimlerinden cezayı kaldırın

Olumlu eğitim takviyesine başlayın, iyi davranışları ödüllendirin ve köpeği başka şekillerde kötü davranışlardan caydırın. Köpeğin idrar yapmasının ana tetikleyicisi olduğu için cezayı tamamen ortadan kaldırın. Ayrıca pozitif yöntem daha sağlam ve uzun ömürlü sonuçları garanti eder.

Öngörülebilir etkileşimler oluşturun

Günlük bir rutin oluşturmak, köpeklerin zihinsel ve duygusal dengeyi korumasına yardımcı olur. Davranışlarına verdiğiniz yanıtlarda tutarlı olmalısınız, çünkü onları bir gün azarlar ve ertesi gün aynı koşullarda ödüllendirirseniz, o zaman sadece köpeğin kafasını karıştırır ve sorunu daha da kötüleştirirsiniz.

Bir enzim ürünü ile idrarı temizler

Günlük temizlik ürünleri sizin fark edemediğiniz idrar kokusu izleri bırakabilir, ancak köpek fark edebilir ve bu onları aynı yere tekrar idrar yapmaya teşvik edebilir. Enzim temizleyiciler size hiçbir organik kalıntı olmayacağının garantisini vererek onların belirli yerleri işaretlemek istemelerini engeller.

İşedikten sonra suçluluk hisseden bir köpek.

Köpeğim onu azarladığımda idrar yapıyor: son bir tavsiye

Köpekleri anlamak zamanla gelişen bir süreçtir. Köpeğinizle yıllardır birlikte olsanız bile, kişiliğinin veya sağlığının gözden kaçırdığınız yönleri olabilir, ancak bu kötü bir köpek sahibi olduğunuz anlamına gelmez. Köpeklerimizi nasıl öğreteceğimizi ve anlayacağımızı öğrenmeyi asla bırakmamalıyız.

Köpeğiniz azarladığınızda idrar yapıyorsa ve bunu nasıl düzelteceğinizi bilmiyorsanız, en önemli şey sorunu çözmek olduğundan, bir köpek etoloji uzmanına veya veterinere gidin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.