Huysuz Köpekler De Olabilir Mi?

Köpekleri düşündüğümüz vakit gözümüzün önüne hep kuyruklarını sallayan mutlu hayvanlar gelir. Peki huysuz köpekler de var mıdır?
Huysuz Köpekler De Olabilir Mi?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan avukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Genel olarak köpeklerin büyük bir çoğunluğu sürekli kuyruklarını sallasalar da sürekli “kötü ruh halinde” olan huysuz köpekler de vardır.

Bunun nedeni köpeğin rahatsız olmasına ya da acı çekmesine yol açabilecek bir hastalığının olabilmesidir. Bu noktada ilk yapmanız gereken şey köpeğinizin herhangi bir rahatsızlığı olup olmadığını öğrenmektir. Eğer böyle bir durum yoksa bu huysuzluğun nedeni korku, güvensizlik, alanını savunma güdüsü, yemek ya da sahibi olabilir.

Köpeğinizin ruh halini etkileyen bir diğer şey de ona karşı gösterilen tutumdur. Kimsenin ona yaklaşmasına ya da onu sevmesine izin vermezsek ve onu yürüyüşe çıkarmaz ya da onunla oynamazsak aksi bir kişilik geliştirebilir.

Huysuz Köpekler İçin Tedaviler

Agresif köpeklerin rehabilite edilmesi gerekir. Köpeğinizin bu davranışı hoşuna gitmediği ya da korktuğu bir şeyden kaynaklanıyorsa, bir şeylerin ona zarar vermeyeceğini ya da ona karşı tehdit oluşturmayacağını anlamasına yardımcı olmalısınız. Bu davranışlarını bir insana karşı sergiliyorlarsa köpeğinizi yavaş yavaş sosyalleştirmeniz gerekir.

Huysuz köpekler

Huysuz köpeklerin vücut dillerini okuyabilmeli ve onlara diğer köpeklerle nasıl sosyalleşmeleri gerektiğini öğretmelisiniz. Hırlamak da köpeklerin iletişim kurma biçimlerinden biridir. Eğer köpeğiniz hırlıyorsa bu onların bir şeyi sahiplendiğine ya da bir şeyi savunduğuna işarettir.

Her halükarda köpeğinizi hiçbir şekilde diğer hayvanlardan ve insanlardan ayırmamalısınız. Bunun yerine onunla vakit geçirin ve iletişim kurması yönünde destekleyin.

Huysuz Köpekler İçin Bazı Yönlendirmeler

 • Her bir aile bireyi köpek için gerekli kuralları bilmeli. Böylelikle herkes aynı amaç için çaba sarf edebilir.
 • Köpeğinizin alanına saygı duymalısınız. Kendi alanında güvenli hissettiğinden emin olmalısınız. Diğer insanların ya da hayvanların alanına yaklaşmasına izin vermemelisiniz.
 • Tanımadığı bir köpek yaklaştığında birbirlerini koklamalarına izin verin. Onları birbirleri ile tanıştırın.
 • Aşırı korumacı olmayın. Köpeğinize insan gibi davranmanız oldukça zararlı olabilir ve güvensiz hissetmesine yol açabilir.

Köpeğinizin Huysuz Olduğuna Dair İşaretler

 • Sürekli rahatsızsa acı çekiyor olabilir.
 • Önceden hiç böyle değilken birden agresifleşebilir.
 • Vücudunun belli kısımlarına dokunmanıza izin vermeyebilir.
 • Ayrıca önceden hiç böyle davranmamış olsa da hırlayabilir ya da ısırmaya çalışabilir.
 • Sakince uzanırken yok yere ve öncesinde belli etmeden birden sizi ısırabilir.
 • Aniden havayı ısırabilir.
 • Huysuz köpeklerin bir diğer özelliği de birdenbire sırtlarını kamburlaştırmaları ve bacaklarını kasmalarıdır.

Hastalığa Dair İşaretler

Bunlar köpeğinizin davranışlarında değişikliğe neden olacak biçimde acı çektiğine ya da rahatsız olduğuna işaret edebilir.  Displazi, sırt problemleri ve diğer rahatsızlıklar düşündüğümüzden daha yaygın bir biçimde görülebilir.

Fark edilmesi güç olan işaretler de vardır. Genel olarak önceleri sevgi dolu ve özgüvenli olmalarına rağmen korkak bir hayvana dönüşen, aile bireylerine dahi güvenmeyen ve itaat etmeyen köpekler olabilirler. Tabii bu durum köpeğinizde bir işitme kaybı yaşandığını da gösterebilir.

Bazı sakin köpekler yok yere diğer köpeklerin saldırısına uğramış da olabilir. Onlara sert bir mizaç katan sırt ağrıları ya da başka problemler yaşıyor olabilirler. Diğer köpekler de bunu agresif bir duruş olarak algılayabilir.

Huysuz Köpekler Hakkında Neler Biliyoruz

Görebileceğiniz üzere, insanlara karşı huysuzluk yapabilen ya da diğer köpekler, hatta insanların etrafında kötü hareketlerde bulunabilen köpekler vardır. Bunun nedeni yeterince sosyalleşememe, sahipleri tarafından kötü eğitilme ya da bazen karaktere özgü bir şey olabilir.

Bazı evcil hayvan sahipleri bu durum karşısında gerilebilir ve hayvanlarıyla olumsuz karşılaşmalar yaşamaktan kaçınabilirler. Fakat köpeklerin bu gibi davranışlar sergilemelerine neden olacak tıbbi bir problemleri yoksa bunu onlarla çözmeniz gerekir. Köpeğin toplum içinde huzur içinde yaşadığından emin olmalısınız.

Oyunla agresif davranışlar arasındaki farkı anlayabilmek adına köpeğinizin vücut dilini okuyabilmeniz gerekir.

Köpeğiniz henüz yavruyken hırlaması, diş göstermesi ve hatta pek de acıtmayacak şekilde oyun yaparak sizi ısırması normaldir. Fakat büyüdüğü zaman bu davranışları diğer köpeklerle sosyalleşmesinin önüne geçebileceği için bunları bırakması şarttır.

İlginizi çekebilir ...
Agresif, Aşırı Korunan Köpekler
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Agresif, Aşırı Korunan Köpekler

Köpekleri aşırı korumanın yaratacağı sorunlardan ve agresif davranışlardan bahsedeceğiz. Saldırganlığı önlemek için ilk adımı atan hayvan sahibi ol...


Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.