Köpeklerde Kalp Hastalığı Nasıl Tanınır?

Köpekler tıpkı insanlar gibi kalp hastalığından muzdarip olabilir ve bu makalede tehlike işaretlerini göstereceğiz.
Köpeklerde Kalp Hastalığı Nasıl Tanınır?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kalp hastalığı, özellikle hayvan yaşlandığında birçok köpeği etkiler. Bununla birlikte, büyük ve küçük köpeklerde kalp problemleri aynı değildir. Bu nedenle, köpeklerde kalp yetmezliğine işaret edebilecek belirtileri tanımak ve “evcil hayvanınızın nabzını nasıl alacağınızı” öğrenmek önemlidir.

Köpeklerde kalp hastalığı

veteriner ile köpek

Tıpkı insan kalpleri gibi, köpeklerin kalpleri de hastalık yaşayabilir. Birkaç faktöre bağlı olarak ve hayvanın büyüklüğüne bağlı olarak farklı patolojiler ve rahatsızlıklar gelişebilir.

Küçük ve büyük köpekler arasındaki fark, birincisi durumunda, kalbin kapakçıklarında hasarın sık olmasıdır. Bu arada, büyük olanlarda kalp boşluğu kanı vücudun geri kalanına geri veremez.

Genellikle küçük köpeklerin ağızlarını enfekte eden bakteriler nihayetinde kalbin, kanın kalbe girişini ve çıkışını kontrol eden kapakçıklarını etkiler. Bu, kapak yetersizliği olarak adlandırılan bir hastalığa neden olabilir.

Büyük köpekler durumunda, bu durum, kalbin, kapakçıkların birbirlerine dokunamadığı noktaya kadar büyüdüğünde gerçekleşir. Bu durumlarda, kalp bölgesi kanı vücudun geri kalanına geri gönderemez.

Köpekte kalp yetmezliğini gösteren işaretler

Egzersiz yaparak, oynayarak veya yürüyüş yaparak aşırı yorulan bir hayvan kalp probleminden muzdarip olabilir. Bu yetersizliğe sahip evcil hayvanın kalbi, kana oksijen pompalamak için mücadele ediyor. Bu nedenle kaslara yeterli kan ulaşmayacaktır. Sonuç olarak, solunum problemleri ortaya çıkacak ve havayı daha sık soluma ihtiyacı olacaktır.

Köpekte öksürük, köpeğin kalp rahatsızlığından muzdarip olabileceğinin başka bir işaretidir. Veteriner hekim kalp rahatsızlığı olup olmadığını belirleyebilecektir.

Köpeğinizin nabzını evde nasıl ölçebilirsiniz?

Köpeğimizin nabzını evde ölçmek, zaman içinde olası bir kalp yetmezliğini önlemenin iyi bir yolu olacaktır. Bu operasyonu gerçekleştirmek için, hayvanın yan tarafına yatmasını sağlamaya çalışmalıyız. Ancak bunu zorlamamalıyız; rahatlamış olmalı. Daha sonra, parmaklarımızı (başparmak hariç) hayvanın uyluğunun ortasına yerleştirmeliyiz, çünkü bu alanda nabzını bulmak daha kolaydır.

Ardından, dakikada kalp atışlarının sayısını almak için atım sayısını dört ile çarparak 15 saniye boyunca atım sayısını sayın. Gerçekten bir kalp problemi olup olmadığını tespit etmek adına sayımın doğru olduğundan emin olmak için işlemi tekrarlamalıyız.

Referans olarak, yaklaşık 25 kilo ağırlığındaki bir köpek, dakikada 100 ila 160 arasında salınan bir kalp atışına sahip olacaktır. Hayvan bu ağırlığı aşıyorsa, kalp atışı dakikada 60-100 olmalıdır.

Köpeğin kardiyovasküler sağlığı için sağlıklı alışkanlıklar

İnsanlarda olduğu gibi, fiziksel egzersiz evcil hayvanımızın da sağlığını korumak için önemlidir. Köpeğin günde en az yarım saat yürüyüş yapması şiddetle tavsiye edilir. Bu şekilde, kalbin sağlığına ek olarak, hayvan ve bu hayati organ için tehlikeli bir problem olan obeziteden kaçınmaya yardımcı olacağız.

Düz yüzlü köpeklerin tuhaflığını hatırlamaya değer. Fizyonomileri ve başlarının ve burunlarının yapısı nedeniyle solunum problemleri vardır. Bu nedenle, bu ırklarda her türlü kalp hastalığını önlemeye çalışmak özellikle önemlidir.

Yeterli beslenme

kalp hastalığı ve beslenme

Gıda, köpeklerde kalp hastalığına da katkıda bulunabilir. Yavru oldukları dönemden itibaren, diyeti yaşamsal aşamalarının her birine uyarlamak gerekir. Küçük köpeklerin daha hızlı bir metabolizmaya sahip olduğunu ve bu nedenle kalp problemlerinin daha sık olduğunu göz önünde bulundurmalıyız.

İnsanlarda olduğu gibi, hayvanın diyeti tuz bakımından düşük olmalıdır. Ek olarak, taurin, diğer gıdaların yanı sıra balık, tavuk ve dana eti proteinlerinde bulunan bir amino asit besinidir. Bazı besin takviyelerinde de bulabiliriz. Bütün bunlar sevgili evcil hayvanınızdaki kalp problemlerini önlemek için mükemmel olacaktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.