Bağımsız Köpek Yetiştirmek İçin Eğitim Tavsiyeleri

Bağımsız Köpek Yetiştirmek İçin Eğitim Tavsiyeleri
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Birçok insan köpeklerini itaatkar, sakin, sosyal ve uyumlu olması için eğitiyor. Doğru yerlerde tuvaletini yapmak, oturmak ve çeşitli numaralar yapmak gibi şeyler kolayca öğretilebilir aktivitelerdir. Ancak, hangimiz bağımsız bir köpek yetiştirmek istemeyiz ki?

İlk olarak, tüm eğitimin her köpeğe uygun olacak şekilde bireyselleştirilmesi gerektiğini söylememiz gerek. Ancak,  daha fazla bağımsız bir köpek yetiştirmek için başvurabileceğiniz bazı teknikler, püf noktalar ve yaklaşımlar vardır. Bu ipuçları ayrıca komutları takip etmekte zorlanan köpekler için de yararlı olabilir. Dikkatle hazırlanmış bir eğitim planı ile bağımsız bir köpek yetiştirmek için birkaç ipucunu göz önünde bulundurun.

Sosyalleşme esastır

Köpeğinizin sosyalleşmesi yavru olduğunda başlar.  Tam olarak, bir buçuk ay ile dört ay arasında başlamalıdır. Bu dönem, köpeğinizin eğitimi ve alışkanlıklarına en çok önem vermeniz gereken dönemdir. Eğitim süresince agresif olmayın ve aşırı derecede ihtimam göstermeyin.

köpek eğitimi

Bu dönemde köpek kendini her zaman güvende hissetmeli ve sahipleri olası her türlü travmayı önlemelidir. Herhangi bir araba ile atışma ya da istismar, bir hayvanın yetişkin olduğu dönemdeki karakterini etkiler.

Ne olursa olsun, köpek yavru olduğu dönemdeki öğrenme aşamasında korunmalıdır. Bu yüzden, köpek yavrusu, eğitimi pozitif bir deneyim olarak ilişkilendirecektir.

Geleneksel eğitim yöntemindeki sorunlar

En eski teknikler, sahiplerine evcil hayvanlarını yetişkin olduktan sonra eğitmelerini söyler. Ancak günümüzde yöntemler değişiyor ve uzmanlar, köpeklerin çok küçük yaşlardan itibaren eğitilmesi gerektiğinde ısrar ediyorlar.

Eski eğitim felsefesi – sahibinin egemenliği ve evcil hayvan üzerinde sıkı kontrole dayalı – günümüzde artık bir tartışma konusu. Eski eğitim anlayışının aksine, yeni eğitim şekli, dış faktörlerin üzerinde tolerans ve kontrolün etkinliğini savunur.

Aşırı kısıtlayıcı olan geleneksel yöntemleri kullanmaya alışmış olan evcil hayvan sahipleri vardır. Belli ki, bu türden eğitime tabi tutulan köpekler itaatkar olur ve cezalandırma korkusundan sahibinin dediğini yapar. Bu yöntemle eğitilen köpekler bağımsız olamazlar.

Kimin patron olduğunu gösterin

Köpek eğitimindeki temel problemlerden biri, sahibinin evcil hayvanlara karşı gösterdiği tutumudur. Kimileri korkularını hayvana belli ederken, diğerleri de çok agresif veya alçakgönüllü olabilirler. Bazıları ise, köpekleri kendilerine itaat etmediğinde çaresiz hissederler.

Bunların ötesinde,  doğal olarak itaatkar olmayan bazı ırklar var. Bu cinslerin en çok bilinenleri şunlardır: Basset Hound, Shih tzu, Chow, Basenji , Bulldog ve daha fazlası.

Neden bu ırkların eğitilmesi daha zordur? Cevap basit:  Bunlar diğer ırklara göre en bağımsız olan köpek ırklarıdır.

Zeki köpekler genellikle en zor olanlardır

Genel olarak, en yetenekli köpeklerin oldukça belirgin  kişilik özellikleri vardır. Davranış kurallarını değiştirmeye çalıştığınızda, çok fazla dirençle karşılaşmak zorunda kalabilirsiniz.

Gerçekte, bu köpekler neler olup bittiğinin farkındadır ve eğiticilerinin onlardan ne istediğini bilirler. Onlar daha itaatkâr (fakat daha çok bağımlı) olan köpeklerin aksine, algıları yüksek, duyarlı ve kişilik özelliklerinden ödün vermek istemezler.

Bu gibi durumlarda, vereceğiniz  eğitimin nihai bir amacı olmalı ve akıllıca yapılmalıdır. Köpek sahipleri, oyunlar, ödüller, iletişim ve sabır gibi unsurları ustaca kullanabilseler, çok daha etkili olurlar.

zeki köpekler

Bağımsız bir köpek yetiştirmenin anahtarı: pes etmemek

Pes etmek yanlış olur ve akıllı bir  köpeğe karşı  güç veya ceza kullanmak da. Ona bir hayat dersi vermek istiyorsanız ve size karşı direniyorsa, pes etmeyin ve bir sonraki adım ile devam edin. Aksi halde evcil hayvanınız, kendisinin kazandığını ve bir lider olarak başarısız olduğunuzu düşünecek.

Tutarlılık önemli olmaktan öte, gereklidir. Herhangi bir eğitim egzersizinden önce, köpeğin ne öğrenmek istediğini ve bunun nedenini düşünün. Sonrasında, ona karşı meydan okumayı kabul etmeli ve devam etmelisiniz.

Köpekler, yaptığı eylemler ve kişilikleri ile gösterdikleri şeylerin ötesinde, sahiplerinin belirlediği örneklere göre hareket eden akıllı hayvanlardır. Bir şey işe yaramadığında, dersin kendisini değil, öğretme yöntemini değiştirin.

İyi haber, sürekli olarak güçlendirilen uzun eğitim dönemleri asla unutulmamalıdır. Kendisine vurulmuş olan bir köpek, korkudan uzak durur; güçlü bir kişiliğe sahip, disiplinli bir köpek ise insanın zeka seviyesini korur.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.