Saat Değişimi Köpekleri Etkiler Mi?

Hiç saat değişiminin köpeğinizi etkileyip etkilemediğini merak ettiniz mi? Bu değişiklikler evcil hayvanlarınızı nasıl etkiler? Daha fazlasını yazımızda okuyun!
Saat Değişimi Köpekleri Etkiler Mi?

Son Güncelleme: 29 Temmuz, 2020

Dünyadaki birçok farklı ülkede, ilkbahar ve sonbaharda saatler değiştirilir. Bu saat değişimi uyku düzenimizi değiştirerek ve uyuyup uyanmayı zorlaştırarak bizi etkileyebilir. Peki ya köpekler? Saat değişimi köpekleri de etkiler mi?

Birçok şeyde olduğu gibi, bu konuyu da genelleyemeyiz. Daha az hassas olan köpeklerin yanı sıra onlardan daha hassas bazı köpekler de vardır. Normalde yavru ve yaşlı köpekler saat değişimini daha çok hissetse de, size aynı zamanda jet lag  ve zaman dilimi değişimlerinin nasıl her köpeği etkileyebileceğini göstereceğiz.

Saat değişimi köpeğinizi nasıl etkiler?

Üzgün iki köpek

Hayvanlar rutin alışkanlıklarını bozan değişimlerin her birine karşı hassaslardır. Bunu sebebi, saate bakabilecekleri bir kol saatleri ya da telefonları olmasa bile, aynı bizimki gibi bir biyolojik saatleri vardır. Bununla birlikte, onların biyolojik saati bizimkinden çok daha hassastır.

Böylece, sizi etkileyen şey evcil hayvanınızı da etkiler. Örneğin, saat değişimi yapıldığında, uykunuz ve yemek rutininiz bunun bir sonucu olarak değişir. Ve bu sebepten dolayı, köpeğinizin yürüyüş, yemek ve uyku saatleri de değişecektir.

Saat değişiminden etkilenen bir köpek gerilebilir ve bir nebze asabi ya da kafası karışık olabilir. Bununla birlikte, köpeğinizin bu duruma birkaç gün içinde adapte olması oldukça normaldir. Çok geçmeden eski normal hayatına dönecektir.

Eğer bu olmazsa, köpeğinizi veterinere götürmek iyi bir fikir olabilir. Semptomlar zaman değişimine bağlı olarak ortaya çıkmış olabilir ama sebebi başka bir şey olabilir.

Hangi köpekler daha hassastır?

Yukarıda söylediğimiz gibi, yavru ve yaşlı köpekler genelde zaman değişimlerine karşı daha hassastır. Değişimlere karşı adapte olmakta zorlandıkları için hasta köpekler de aynı şekilde çok hassaslardır.

İlkbaharda saatler bize daha çok gün ışığı verecek şekilde değiştirildiğinde, bu hayvanların alışık olduklarından daha çok ışığa maruz kalmalarına sebep olur. Bu köpeğinizde farkına varabileceğiniz bir seri değişikliğe sebep olur. Aynı şey sonbaharda gece bir saat ileri çekildiğinde de gerçekleşir.

Jet lag ve zaman dilimi değişiklikleri de köpeğinizi etkileyebilir

Kıta değiştirmenizi gerektiren ve büyük zaman dilimi farkları olan bir uzun yolculuğa çıktığınız zaman da köpeğiniz durumdan olumsuz etkilenebilir. Buna ek olarak, uçakta seyahat etmek köpeğinizde yorgunluk, sindirme sorunları, kötü ruh hali ve uyku değişimleri gibi sorunlara sebep olabilir.

Evcil hayvanınızı zaman dilimi değişimine alıştırmanın en iyi yolu bunu aşama aşama yapmaktır. Her gün, köpeğinizin adapte olmasını istediğiniz zamana birkaç dakika yaklaştırabilirsiniz.

Örneğin, ta ki yemeklerini yeni ve doğru zamanda yiyene kadar onu her gün birkaç dakika geç ya da erken besleyebilirsiniz. Bu sayede  zaman değişimine aşama aşama adapte olabilir.

Köpeğinizi etkileyebilecek diğer değişiklikler

Bir sürü köpek

Sırf hayvan olmaları etrafında olanlardan etkilenmedikleri anlamına gelmez. Hayatlarında, rutinlerinde ve ritimlerindeki herhangi bir değişim gergin, endişeli hissetmelerine ve hatta kusma gibi fiziksel etkilere sebep olabilir.

Zaman değişimi hariç bu değişimlere bir örnek evden taşındığınız zaman olabilir. Bir köpek çevresini hızlıca öğrenir ama bu birkaç gün alır.

Yani yeni bir eve taşındığınızda hayvanınızın diğer evi özlemesi normaldir. Yenisine alışması birkaç gün alabilir. Bu süreçte keyifsiz gözükebilir ve hatta iştahını kaybedebilir. Böyle bir zamanda ona karşı çok ilgili olmaya dikkat edin.

Bir diğer değişim aile değişimidir ve bu köpeğin hayatındaki şiddetli bir değişim olabilir. Hayvanın bu duruma alışması uzun sürebilir. Eğer yeni aile köpeğe eski ailenin davrandığı gibi davranmıyorsa, depresyon işaretleri göstermeye başlayabilir.

Köpeğinizin yaşadığı herhangi bir değişim için onun bu değişime yavaşça adapte olmasını sağlamanız gereklidir. Bu sayede değişimler köpeğinizin için daha kolay ve üstesinden gelinebilecek, sizin için de bir o kadar kolay hale gelir!

İlginizi çekebilir ...
Seyahatlerde Evcil Hayvan Taşımanın Yolları
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Seyahatlerde Evcil Hayvan Taşımanın Yolları

İster tatile gidin ister taşının, seyahatlerde evcil hayvan taşımanın her zaman güvenli bir yolunu bulmanız gerekir. Detaylar için okumaya devam ed...