Köpeklerin Devi, İrlanda Kurt Köpeği

Köpeklerin Devi, İrlanda Kurt Köpeği
Laura Huelin

Yazan ve doğrulayan köpek eğitimcisi Laura Huelin.

Son Güncelleme: 15 Aralık, 2022

İrlanda Kurt Köpeği (Irish Wolfhound), günümüzde var olan en uzun boylu köpek cinsidir. Bu köpek cinsinin soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıyaydı. Bu nedenle genleri, Danua (Great Dane) cinsi köpeklerin genleriyle güçlendirildi. Böylece her ne kadar görünmese de, daha da uzun boylu bir köpek ortaya çıkmış oldu. Bu köpek cinsi, inanılmaz derecede iyi huylu ve kocaman bir köpek cinsidir. Peki bu köpekler nereden gelmiştir, özellikleri ve davranışları nelerdir? Bakımı nasıl yapılmalıdır? Tüm bu soruların cevabını makalemizde bulabilirsiniz.

Tarihi

Bu köpek cinsi o kadar eskidir ki, kökenleri tarihin tozlu sayfalarında kaybolmuştur. Adından tahmin edebileceğiniz gibi, bu köpek cinsinin İrlandalı olduğu bilinmektedir ve Keltler, onları avlanmak ve sürüleri kurtlardan korumak için kullanmışlardır. Julies Caesar bile bu köpeklerin asaletini ve güzelliklerini kabul etmiştir.

Köken itibarı ile bu hayvanlar İrlandalıdırlar; ancak onları Avrupa’nın her yerine götüren ise Romalılardı. Bunun yanı sıra, 1800’lü yıllara gelindiğinde, pek çok diğer köpek cinslerinde olduğu gibi İrlanda Kurt Köpeği cinsinin de soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşı kalmıştı. Bu nedenle insanlar bu cins köpekleri daha dayanıklı hale getirebilmek için Danua cinsi köpeklerle ya da İskoç Geyik Tazısı ile çiftleştirerek bu köpek cinsini geri getirme çalışmalarına başlamışlardır.

İrlanda Kurt Köpeği çok özel bir cinstir. FCI (Dünya Köpek Federasyonu) tarafından kurt köpeği olarak sınıflandırılmıştır. Kurt köpekleri, av köpeği ve tazıların yakın akrabasıdır. Gerçi bu köpek her ikisine de çok fazla benzememektedir. Dahası, bir kurt köpeğinin bir hayvan sürüsünü korumak için kurtlarla karşı karşıya gelmek konusunda hiçbir sorunu yoktur.

Özellikleri

Köpekler arasında en uzun boyu olan köpek cinsidir. Yetişkin bir İrlanda Kurt Köpeği, dişi ve erkek köpek arasında pek fark olmaksızın, 70 ila 80 cm. arasında bir boya sahip olabilir.Bu köpekler 55 kiloya kadar bir ağırlığa sahip olabilen, dev bir köpektir.

irish wolfhound

Kafalarının şekilleri, uzun ve sivri burunlarıyla tıpkı bir tazınınkine benzer. Kafa kemikleri ile burunları arasındaki fark çok hafiftir ve küçük, koyu renkli gözleri vardır. Ayrıca tipik kurt köpeği kulakları vardır: Küçük, üçgen şeklinde ve yanlara düşmüş bir şekilde duran kulaklar.

Bununla birlikte uzun ve sert tüyleri vardır. Bu tüylerin en uzun olduğu kısım bacak kısmı ve en kalın olduğu kısım da kuyruk kısmıdır. Tüylerin rengi ise gri, siyah, beyaz, duman rengi vb. renkler arasında değişkenlik gösterir.

İrlanda Kurt Köpeği’nin geniş bir göğüs kısmı ve ince bir karın bölgesi vardır. Vücudunun şekli, bu köpeğin diğer dev köpek cinslerinden daha küçük görünmesini sağlar. Ancak bunun tek sebebi vücudunun orantısıdır.

Davranışları

Bu köpek cinsine bazen “arkadaş canlısı koca dev” de derler; çünkü bu köpek cinsi var olan en sakin ve en uysal cinstir. İrlanda Kurt Köpeği cana yakın ve ailelere karşı da aşırı derecede sevgi doludur. Her ne kadar büyük boyutları sebebiyle birazcık da olsa sert ya da dikkatsiz olma ihtimalleri olsa da, çocuklarla birlikte yaşamak için mükemmel bir kişiliğe sahiptirler.

Bu köpekler, görkemli boyutları sebebiyle arazileri korumak için kullanlmışlardır; ancak gerçekte bu tarz görevler için fazlasıyla arkadaş canlısıdırlar. Böyle olunca da görevleri kırsal alanlardaki görevlerle sınırlı kalmıştır. Bunlar ise avlanma ve sürüyü korumadır.

irlanda kurt köpekleri

Bu köpeklerin aynı zamanda harika avlanma içgüdüleri vardır. Bu nedenle, bu köpeklerle “git getir” tarzı oyunlar oynamak iyi bir fikir olabilir. Diğer bir yandan, bu köpeklerin oynamaktan gerçekten çok keyif alabileceği daha pek çok takip etme oyunu da vardır.

Bakımı

Bu köpek kadar büyük olan bir köpek, farklı farklı hastalıklar ve sağlık sorunları geçirmeye eğilimli olacaktır. Ancak bu problemleri engellemek için yapılacak olan herhangi bir girişim, veterinerinizin tavsiyesi dahilinde yapılmalıdır.

Diğer pek çok köpekte olduğu gibi, bu köpek cinsi de kalça çıkıklığı yaşamaya eğilimlidir. Aynı zamanda bu köpekler, ölümle sonuçlanabilen ve çok ciddi bir problem olan Gastrik dilatasyon volvulus (GDV) hastalığından muzdarip olmalarıyla bilinirler.

Bu cins köpeklerde diğer cinslere göre daha fazla kemik kanseri olma riski vardır. Aynı risk, retina distrofisi gibi göz problemleri ve  kalp hastalıkları için de geçerlidir.

Bütün köpeklerin, özellikle de bu cins köpeklerin bir veteriner tarafından düzenli olarak kontrollerinin yapılması gerekmektedir. Çünkü çok büyük köpekler oldukları için çok fazla özel bakım görmeye ihtiyaç duyarlar. Aynı zamanda aşı takvimlerini ve iç ve dış parazit temizliklerini de zamanında yaptırdığınızdan emin olun.

İrlanda Kurt Köpeği sakin bir köpektir; ancak büyük köpeklerdir. Bu köpeklere egzersiz yaptırmanıza ya da “git getir” oynatmanıza gerek yoktur. Ancak sahip oldukları enerjinin bir kısmını atabilmeleri için uzun süreli yürüyüşlere çıkarmanız gerekmektedir.

Son olarak, İrlanda Kurt Köpeği, günümüzde var olan en uzun boylu köpek cinsidir. Ancak yalnızca boyutları ile değil, aynı zamanda gerçekten de çok sevgi dolu ve arkadaş canlısı olmaları ile öne çıkarlar.


Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.