Köpeğinizi İşe Götürmenin Faydaları

Köpeğinizi ofise götürmeniz endişelerinizi giderecektir ancak bazı önemli noktaları göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.
Köpeğinizi İşe Götürmenin Faydaları

Son Güncelleme: 14 Ağustos, 2022

İşimizi ve kişisel yaşamımızı uzlaştırmak daha karmaşık hale geliyor. Sadece çocuğu olanlar için değil, hayatına bir hayvan sokanlar için de. Neyse ki, bazı şirketler köpeğinizi işe götürmenin faydalarını görmeye başlıyor.

Bu yazıda, bu avantajlara bir göz atacağız. Köpeğinizi yanınıza almanıza izin verilen bir şirkette çalışmak istiyorsanız (veya sizinkini buna ikna etmek istiyorsanız), bu avantajın da sorumluluklarla birlikte geldiğini unutmayın. Hadi daha yakından bakalım.

Köpeğinizi yanınıza almanıza izin veren şirketler genellikle ne ister?

Bir şirketin evinize aldığınız hayvanlara bakma hakkınızı tanıması, genel çalışma ortamında büyük bir adımdır. Ancak, köpeğinizi işe getirmenin faydalarından yararlanmak için size dayatılan yükümlülüklere uymalısınız. Karşılaşacağınız en yaygın olanlar şunlardır:

  • Şirketteki hiç kimse istemiyorsa veya yapamıyorsa (örneğin alerji nedeniyle ) hayvanlarla ilgilenmeye zorlanmamalıdır. Bu nedenle firma uygun bir alan sağlamalı veya çalışma alanında köpeklerin bulunması konusunda anlaşmalıdır.
  • Köpeğin eylemlerinin sorumluluğu her zaman sahibine bağlı olacaktır.
  • Hayvanın ihtiyaçlarını karşılamak aynı zamanda sahibinin de sorumluluğundadır.
  • Şirket binalarındaki köpekler bulaşıcı hastalıklardan arındırılmış, parazitleri alınmış, aşılanmış ve temiz olmalıdır.
  • Köpek, kimseyi rahatsız etmeden işyerinde bulunmasına izin verecek uygun eğitimi almış olmalıdır.
Yatakta bir köpek.

Köpeğinizi işe götürmenin faydaları

Fark etmiş olabileceğiniz gibi, köpeğinizi işe götürme gereksinimleri mantıklıdır ve türler arası iyi bir birliktelik uğruna empoze edilir. Bu noktayı netleştirdikten sonra, bu uygulamanın avantajlarına bakalım.

Endişelerinizi azaltmak

Köpeğinizi tek seferde birkaç saat evde yalnız bırakmak birçok insan için endişe nedenidir. Sonuç olarak birçok köpek acı çekiyor. Bu nedenle onları işyerine götürmek, onlara göz kulak olmanın ve kendilerini yalnız ve endişeli hissetmekten alıkoymanın bir yoludur.

Verimliliğinizi artırma

Köpeğinize bakmak, kafanızı boşaltmak veya vücudunuzu dinlendirmek için kullanabileceğiniz kısa molalar vermek anlamına gelir. Bu kısa süreler sayesinde işinize daha fazla konsantre olma yeteneğiyle döneceksiniz.

Köpekler sosyalleşmeyi teşvik eder

Tıpkı mahallenizde yürümek gibi, insanlar dikkatlerini köpeğinize odaklayacak ve sıklıkla onunla veya sizinle etkileşime girecek. İşyerinde bu etki, meslektaşlar arasında daha yakın bağlara neden olabilir.

Genel stresi azaltmak

İyi huylu köpeklerin varlığı, hem insanların onlara bakmaktan zevk alma biçimleri hem de etkileşim biçimleri açısından her zaman bir neşe kaynağıdır. Genel olarak, köpeklere izin verilen çalışma alanları, sahip olmayanlara göre genellikle daha stressizdir.

Para biriktirmek

Köpeğinizi işe getirmenin en büyük faydalarından biri finansal olduğu için bariz bir nokta. Köpek bakıcıları, kreşler ve köpek kulübeleri pahalı hizmetlerdir, bu nedenle köpeğinizin ihtiyaçlarını işte karşılama fırsatına sahip olmak, tasarruf etmenin harika bir yoludur.

Bazı davranış problemlerinin önlenmesi

Köpeğiniz sadece varlığınızdan her zaman zevk almakla kalmayacak, aynı zamanda muhtemelen iş arkadaşlarınızla bağ kuracaktır. Bu sokulganlık hissi hayvanın ruh sağlığı için çok önemlidir. Bu sayede ayrılık kaygısı ya da yıkıcı davranışlar gibi sorunlar doğal olarak önlenmiş olur.

Bu uygulama ile ilgili bazı hususlar

Bir kadın ve köpeği.

Köpeğinizi işe götürmenin birçok faydasını anlatmış olsak da, sadece davranışları ve sağlığı ile ilgilenmemelisiniz. Bazı köpekler gürültülü yerlerde veya ihtiyaçlarına saygı göstermeyen iş arkadaşlarıyla birlikte acı çekebileceğinden, köpeğin işyerinizde nasıl hissettiğini hesaba katmak çok önemlidir.

Bu nedenle şirket, köpeğinizin davranışından daha fazla haberdar olmanız gereken bir adaptasyon dönemine izin vermelidir. Ayrıca, bu yeni ortamın sınırlarını öğrenmek zorunda kalacaklar ve iş arkadaşlarınızın da onları tanıması gerekecek.

Ancak bu adaptasyon döneminden sonra iş yerinizin köpeğiniz için uygun olup olmadığına karar verebilirsiniz.

Son olarak, bir faktörü daha hesaba katmak çok önemlidir: hayvanınızı işe getirmenize izin verilmesi asla bir sömürü nedeni olmamalıdır. Örneğin, fazla mesai yapmak veya sizden daha fazla üretkenlik talep etmek için asla bir bahane olmamalıdır. Hem siz hem de köpeğiniz dinlenme saatlerinize ve sözleşmenizde şart koşulduğunda işten ayrılma hakkına sahipsiniz. İlginizi çekebilir ...

Artık Ofisteyken Evcil Hayvanınızla Oynayabilirsiniz
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Artık Ofisteyken Evcil Hayvanınızla Oynayabilirsiniz

Size, evcil hayvanınızla ofisteyken, hatta dünyanın herhangi bir yerinden oynamanıza izin veren interaktif bir top hakkındaki her şeyi anlatacağız!  • Le Brech, S. (2013). Diferencias individuales en comportamiento y respuesta de estrés en perros. Universitat Autònoma de Barcelona.
  • González Ramírez, M. T., & Landero Hernández, R. (2011). Diferencias en estrés percibido, salud mental y física de acuerdo al tipo de relación humano-perro. Revista Colombiana de Psicología20(1), 75-86.
  • Rosas, M. F. A. Presencia de las mascotas en el ambiente laboral: Pets in the workplace. Psicología Social de la Salud, 53.

Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.