Baskın Karakterli Bir Köpek Nasıl Eğitilir?

Baskın karakterli bir köpek, neşeli ve sevecen bir evcil hayvan olmaktan çok uzak olduğu için, sahibinin de güçlü karaktere sahip birisi olması idealdir.
Baskın Karakterli Bir Köpek Nasıl Eğitilir?

Son Güncelleme: 08 Mayıs, 2021

İtaatkar ve sakin olmak bazı köpeklerin doğalarında varken, aksine bazı köpekler de oldukça baskınlardır. Harika karakterleri ve kişilikleriyle tanımlanan bu baskın yapılı köpekleri eğitmeye çalışırken zorlanabilirsiniz. Baskın karakterli bir köpeği eğitmek kolay olmasa da sabır ve özveri ile  kolaylaşır.
Baskın bir köpeği eğitmek, sakin kalmayı, çaba göstermeyi ve kararlı olmayı gerektirir. Bir köpek sahibi olmadan önce, bunun nasıl bir sorumluluk olduğunu iyice anlamak gerekir. Son derece baskın ve inatçı olan bu bazı köpekleri eğitmek için, sahibinin çok çaba sarf etmesi gerekir.
Baskın karakterli bir köpek, neşeli ve sevecen bir evcil hayvan olmaktan çok uzak olduğu için, sahibinin de güçlü karaktere sahip birisi olması idealdir. Ayrıca, bu tür evcil hayvanlar konusunda da deneyime sahip olmaları gerekir.

Baskın karakterli bir köpek nasıl eğitilir

Bir köpeği sahiplendikten sonra, birçok insan inatçı bir hayvanla uğraşmak zorunda kalabilir. Baskın bir köpeği eğitmek için bazı kuralların farkında olmanız ve eğitim direktiflerini çok disiplinli bir şekilde adım adım uygulamanız gerekir. Köpeğe kimin patron olduğunu ve kimin sürünün lideri olduğunu göstermelisiniz.

köpek eğitimi

Hayvan, söz sahibi olan kişinin kendisi değil sahibi olduğunu anlamalıdır. Baskın bir köpeği eğitirken köpek psikolojisinin çeşitli yönleri de devreye girer. Doberman veya Rottweiler gibi bazı ırklar doğal olarak baskındırlar. Diğer yandan, bazı köpekler itaatkardır ama sahipleri pasif davrandıklarında kendileri baskın hale gelirler. Bu nedenle, bir evcil hayvanın her zaman sürünün liderinin kim olduğunu bilmesi gerekir.

Eğitim ve Öğretim İpuçları

Baskın bir köpeği eğitirken göz önünde bulundurmanız gereken bazı ipuçları:

  • Köpeğe neyin doğru neyin yanlış olduğunu öğretin. Hayvan evinizde yaşamaya başlar başlamaz ona her şeyi öğretmelisiniz. Yatağa atlamak veya evin içinde idrar yapmak gibi uygunsuz davranışlarını düzeltin.
  • Köpeğin herhangi bir odaya sahip olmasına izin vermeyin. Hayvanın yataklara, koltuklara ve mobilyalara çıkmasına izin vermek, sadece onun özgüvenini güçlendirecektir. Hakimiyeti artacak ve her şeyin sahibi olduğunu düşünecektir.
  • Köpek yemeğini ailenin diğer bireyleri yedikten yemelidir. Köpeğin sahibi yedikten sonra yemek yemesi önemlidir. Bir sürüde, baskın köpek herkesten önce yer. Sahibi ondan önce yediğinde, lider olmadığını anlayacaktır.
  • Yürüyüşler sırasında köpeğinizi yönlendiren daima siz olun. Sahibi, baskın karakterli bir köpeğe gezerken, mutlaka liderlik etmelidir. Hayvanın sizin önünüzden yürümesine asla izin vermeyin.
  • Sosyal ilişkiler. Hayvan, kendi türüyle iyi geçinmelidir. Bu yüzden arkadaşlık ilişkilerini güçlendirmek gerekir.
  • Köpeği eğitin. Ona her zaman otur, uzan, getir gibi temel komutlar verin. Otur, uzan, getir, diğerleri arasında. Köpekler bazen çocuk gibi davransalar da sabrınızı kaybetmeyin. Ne yapmaları veya yapmamaları gerektiğini öğrenmek için sabır ve anlayış gerekir.

Karşılıklı işbirliği

Bu basit günlük teknikleri kullandığınızda, köpek evdeki rolünün ne olduğunu anlamaya başlayacaktır. Baskın karakterli bir köpeği eğitmek, bağlılık, sorumluluk ve sabır gerektirir. Üçüne de sahipseniz, hedefinize hızlı bir şekilde ulaşırsınız.

bir köpeği eğitmek

Evcil hayvanınızın lideri olmanız, yalnızca hayvanın insanlarla yaşamayı öğrenmesine yardımcı olmak içindir. Alçakgönüllülük ve şefkatle iyi bir liderlik rolü oynamalısınız.
Genel olarak, köpekler her zaman insan liderlerini severler. Bu nedenle insanları koruyacak, ilgilenecek ve anlamaya çalışacaklardır. Hayvanlar ve insanlar arasındaki ilişkiler, her iki taraf da işbirliği yapmayı öğrendiğinde daha iyidir. Ayrıca, baskın bir köpeği eğitmeyi öğrendiğinizde, süreç çok hızlı ilerleyecek ve hayvanın karakteri bir sorun olmaktan çıkacaktır.
Ana görsel kaynağı: El Coleccionista de Instantes Fotoğrafçılık ve Video İlginizi çekebilir ...

Baskın Karakterli ve Asil Bir Köpek, Amerikan Akita
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Baskın Karakterli ve Asil Bir Köpek, Amerikan Akita

Eğer Amerikan Akita cinsi köpekler ile ilgili daha fazla şey öğrenmek istiyorsanız, sizler için yazdığımız bu makalemizi okumaya devam edin.