Şok Tasması Takmayı Deneyen Adam

Birçok insan, çok fazla havlayan köpekleri, hayvana bir havlama tasması takarak cezalandırır. Bir adam ise bunun nasıl bir his olduğunu öğrenmek için bu tasmayı denemeye karar verdi. Ne düşündüğünü öğrenmek ister misiniz? O halde okumaya devam edin!
Şok Tasması Takmayı Deneyen Adam

Son Güncelleme: 24 Nisan, 2019

Çok fazla havlayan köpekler için genellikle şok tasması ya da havlama önleyici tasma tavsiye edilir. Bununla birlikte, bir adam, köpeğine bir şok tasması takmadan önce, bu tasmanın köpekte nasıl bir his yaratacağını görmek için önce kendi üzerinde denemeye karar verdi.

Kendine şok tasması takan adam

WoodysGamertag, Woody adındaki bir adam tarafından işletilen bir YouTube kanalıdır. Woody ilk olarak video oyunları oynatırken kendisini çekmeye başladı, ancak daha sonra kanalın içeriğini yavaş yavaş genişletti. Şu an, çoğunlukla her gün eşiyle evde neler yaptıkları ile ilgili videolar yayınlıyor.

Woody, videonun başında, “Pek çoğunuz, bir Danua köpeğim olduğunu biliyorsunuz,” diyor. “Kendisi 9 ya da 10 aylık ve muhteşem bir yaratık; ama muhtemelen bilmediğiniz şey ise, çok yüksek sesli olduğu. Çok fazla havlıyor.”

Böylece, Woody bir şok tasması satın aldı, ancak bu tasma uzaktan kumanda kullanmanız gereken tasmalardan biri değildi. Bu şok tasması, bir köpeğin boğazındaki titreşimi algıladığı herhangi bir zamanda kendiliğinden çalışan tasmalardandı.

Ancak tasmayı köpeğine takmayan önce, Woody nasıl bir şey olduğunu görmek için onu denemeye karar verdi. Bu yüzden bu tasmayı kendisine taktıktan sonra kameranın karşısına geçti ve bir köpeğin havlamasını taklit etti. Tasma hemen çalışmaya ve ona şok vermeye başladı.

Tasma her şok gönderdiğinde, Woody’nin vücudundan geçen şoku görebiliyordunuz. Woody’nin kolları gerildi, ayakları yere vurdu ve yüzü istemsiz ifadeler yaptı. Woody tasmayı çıkarıp “İşe yarıyor” dedi. “Artık havlamak istemiyorum.”

havlama tasması takılı köpek

Şok tasmasının neden olduğu sağlık sorunları

Woody dakikada yaklaşık 4 ya da 5 şoktan sonra tasmayı çıkarmaya karar verdi. Ama bu tasma köpeğin üzerinde olsaydı, hayvan bu kararı veremeyecekti. İlk olarak, havlamasını vücudunda oluşan ağrı ile ilişkilendirmesi gerekecekti. Sorun şu ki; bütün köpekler bunu yapamaz.

Bunun yanı sıra, bir köpek için bu tasmayı takmanın sonuçları bir insanda görülenlerden daha ciddi olacaktır. Bir yandan köpekler onları daha uzun süre takar ve daha fazla şok alırlar. Diğer yandan, köpekler bizden daha küçük gövdelere sahiptir ve elektrik şokları onları daha fazla etkiler.

Woody, muhtemelen 80 ila 90 kilo arasında olan yetişkin bir adamdır. Olabildiğince büyük bir Danua köpek yavrusu 90’dan fazla olamaz. Temel olarak, Woody, yavru köpeğin hissedeceği acı yoğunluğunun sadece yarısını hissetmiştir.

Çalışmalar, uzaktan kumandalı ya da otomatik şok tasmalarının birçok olumsuz sonucu olduğunu göstermiştir. Bu şoklar kas spazmlarına neden olmasının yanı sıra, bir de tiroid gibi boyundaki hormonal bezleri de etkiler.

Elektrik şoku, bir köpeğin bağışıklık sistemini bile çeşitli şekillerde etkileyebilir. Gereksiz yere tekrar tekrar stres mekanizmalarını harekete geçirir, serotonin (mutluluk hormonu) üretimini bloke eder ve geri dönüşü olmayan göz sorunlarına neden olabilecek göz tansiyonunu artırır.

Bu da sadece işlerin fiziksel tarafıdır. Bunun bir de birçok psikolojik sonucu vardır. Örnek olarak artan stres, kafa karışıklığı ve köpeğin ailesine ve kendisine olan güven eksikliğini verebiliriz. Şok genellikle korku ve endişe yaratır. Her şeyden önce, bu korku aslında bir köpeğin havlamasını azaltmak yerine, artırabilir.

köpekler neden korkar

Bazı etkili alternatifler

Woody, videonun tanıtım yazısında “Birçok insan tasmanın nasıl çalıştığını merak ediyor. Çok iyi sonuçlanmadı, davranış değişikliği olmadı,”dedi. Ayrıca bir çözüm bulduğunu, ancak bunun bir şok tasması olmadığını da belirtti.

“Bir sonraki adımımız bir eğitmen tutmaktı” dedi Woody, “İşte bundan ​​sonra, aslında hayvanın daha fazla sosyalleşmesi gerektiğini öğrendik. Böylece, köpeğimizin diğer köpeklerle vakit geçirmesi için onu yerel bir köpek evinde günlük bakım merkezine götürdük. Ayrıca onunla daha fazla yürüyüşe çıkmaya başladık. ”

Woody, “Diğer tüm bu yaptıklarımız, şok tasmasıyla olan deneyimimizden çok çok daha başarılıydı,” diyerek açıklamasını tamamlıyor. Bir köpeğin davranış problemlerini, yalnızca belirtileri tedavi ederek çözmenin imkansız olduğunu bizlere göstererek, çok doğru bir noktaya parmak basıyor.

Bu durumda davranış problemi, havlamak oluyor. Bir köpeğin havlamak, eşyaları parçalamak ya da diğer insanlara veya hayvanlara saldırmak gibi davranış problemleri varsa, o halde mutlaka altında yatan başka bir sorun var demektir.

Bu olumsuz davranış, sadece bir sorun olduğunun belirtisi olmuş olur. Hayvanın davranış problemlerini çözmek istiyorsanız, sorunun asıl kökenine inmeniz gerekir. Köpeğinizi belirtiler için cezalandırmak bir işe yaramayacaktır.

Videoyu ve içeriğinin geri kalan kısmını Woody’nin Youtube kanalında izleyebilirsiniz. Biz, Woody böyle bir video yüklediği için memnunuz, çünkü burada bizlere çok değerli bir ders veriyor: Şok tasması, köpeğinin problemini çözmedi. Köpeğinin gerçekten ihtiyaç duyduğu şey eğitim ve sosyalleşme idi.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.