Mamalarda Karbonhidrat: Tam Olarak Nedir?

Evcil hayvan mamalarındaki karbonhidratlar, evcil hayvanlarımızın günlük diyetlerinde ihtiyaç duydukları en önemli besinler arasındadır. Cins ve boyutlarına bakılmaksızın, hayvanlarımızın gelişimi iyi beslenme gerektirir.
Mamalarda Karbonhidrat: Tam Olarak Nedir?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpek ve kedi mamasındaki karbonhidrat, evcil hayvanınızın en önemli ihtiyaçlarından biridir, çünkü mükemmel sağlık için onlara ihtiyaçları vardır. Türleri, yaşları veya cinsiyetleri ne olursa olsun, tüm hayvanlar fiziksel ve zihinsel olarak gelişmek için doğru beslenmeye ihtiyaç duyar.

Evcil hayvanınızın en iyi şekilde beslenmesinde size yardımcı olmak için, bugün köpek ve kedi mamasına eklenen karbonhidratlardan söz edeceğiz. Ayrıca olası sağlık yararları ve risklerinden de bahsedeceğiz.

Karbonhidrat nedir?

Karbon, hidrojen ve oksijen karbonhidrat biyomoleküllerini oluşturur. Hayvan besinleri olarak, ani enerjinin ana kaynağını temsil ederler.

Sindirim işlemi sırasında, bu biyomoleküller, glikoz moleküllerine yol açmak için metabolize edilir. Yani, karbonhidrat, onları tüketen herhangi bir hayvanın iç organları tarafından şekere dönüştürülür.

Vücudun hızlı bir şekilde enerji üretmesi gerektiğinde, önce karbonhidratlardan elde edilen glikoz moleküllerine dönüşür. Glikoz kolayca metabolize edilir ve kısa sürede çok fazla enerji üretebilir.

Bununla birlikte, bu enerji de hızlı bir şekilde kullanılır ve hayvanın metabolizmasını düzenlemek için sık tüketilmesi gerekir. Buna karşılık, proteinler ve iyi yağlar daha yavaş ve kademeli bir metabolizasyon süreci gerektirir ve bu onları daha iyi uzun vadeli enerji kaynakları yapar.

Kedi ve köpek mamasındaki karbonhidrat çeşitleri

kedi ve köpek mamalarında karbonhidrat

Karbonhidratlar, doğada en yaygın bulunan biyomoleküllerden biridir, çünkü neredeyse tüm yiyeceklerde bulunurlar. Bitkisel kökenli gıdalarda daha yüksek oranda görülmekle birlikte, süt ürünleri ve et gibi diğerler besinler karbonhidrattan muaf değildir.

Şu anda, birkaç tür karbonhidrat tanımlanmıştır ve iki ana gruba ayrılır: basit karbonhidrat ve kompleks karbonhidrat.

Basit karbonhidratlar

Basit karbonhidratlar, basit glikoz moleküllerine veya kırılması kolay olan şeker zincirlerine sahip olanlardır. Yapısının metabolize edilmesi anında enerji üretir. Karbonhidratlar kendi içlerinde ikiye ayrılır:

  • Monosakaritler: Burada, basit glikoz moleküllerinin emilimi doğrudan gerçekleşir ve herhangi bir dönüşüm gerektirmezler. Monosakaritler galaktoz (sütte ve türevlerinde bulunan bir tür şeker), fruktoz ve glukozdur (meyvelerde, sebzelerde ve balda bulunur).
  • Disakaritler: Basit metabolizma gerektiren basit ve kırılması kolay şeker zincirleri. Disakaritler arasında laktoz (süt ve türevleri), maltoz (arpa ve bal) ve sukroz (meyve ve sebzeler) bulunur.

Karmaşık karbonhidratlar

Polisakkaritler olarak da adlandırılan kompleks karbonhidratlar, metabolize edilmesi daha uzun ve daha zor olan şeker zincirlerini içerir; Bu nedenle, uygun emilim için daha yavaş bir sindirim işlemi gerektirir. Bu grupta nişastalar (tahıllar, yumrular ve baklagiller), glikojen (etler) ve lifler (meyveler, sebzeler, tahıllar ve baklagiller) bulunur.

köpek bisküvisi

Köpek ve kedi mamasında karbonhidrat var mı?

Evcil hayvan gıdalarındaki karbonhidrat konusu, hayvan beslenmesinde uzman kişiler arasında bile oldukça fazla tartışmaya yol açmaktadır. İnsanların aksine, bu hayvanlar kısa bir sindirim sistemine sahiptir ve uzun şeker zincirlerini sindiremezler.

Köpeklerin ve kedilerin metabolizmaları için enerjiyi karbonhidratlardan değil esas olarak yağ moleküllerinden aldıklarını unutmayın. Aslında, doğal diyetleri et ve yağ tüketimine dayanır ve aslında pek de fazla tahıl ve tohum içermez (tahıllar, baklagiller ve diğer bitkisel protein kaynakları).

Bu nedenle, polisakkaritleri köpeğinizin veya kedinizin beslenme programına eklememelisiniz. Buradaki tek istisna, ette düşük miktarlarda bulunan glikojendir. Bununla birlikte, vitamin ve mineral de içeren basit karbonhidratların (çoğu meyve ve sebzede bulunur) ılımlı tüketimi, hayvan dostunuzun beslenmesini desteklemeye yardımcı olabilir.

Ayrıca, karbonhidratlar köpek ve kedilerin vücutlarının sağlıklı ve dengeli kalması için ihtiyaç duydukları tüm besin maddelerini sağlamaz. Bu nedenle karbonhidratlar beslenme programlarının temeli olmamalıdır. Bunun nedeni yetersiz protein, vitamin ve mineral tüketiminden kaynaklanan beslenme eksikliklerinin ortaya çıkmasıdır.

Köpekler ve kediler için mamaları özellikle analiz edersek, karbonhidrat içeriği kediler için%5’i, köpekler için%10’u geçmemelidir.

Aşırı miktarda karbonhidrat tüketimi genellikle şişkinlik, ishal ve kusma gibi sindirim sorunlarına yol açar. Ek olarak, hızlı kilo alımına ve hayvanın obezite ve diyabete yatkın hale gelmesini sağlayacak kan şekerinde artışa yol açabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.