Islak Mama ile Diğer Mamaları Karıştırmanın Yararları

Islak Mama ile Diğer Mamaları Karıştırmanın Yararları
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpeğiniz için en uygun mamayı seçmek her zaman kolay bir iş olmayabilir. Bir marketin evcil hayvan reyonuna gidip ıslak mama ile kuru mama arasında seçim yapma meselesi değildir. Dikkat edilmesi gereken birçok faktör vardır.

Genel olarak tüm ıslak ya da kuru mamalar aynı kalitede değildir ve her türlü evcil hayvan için de önerilmez.

Kuru mamaların daha dengeli ve sağlıklı olduğunu düşünen evcil hayvan sahipleri vardır. Konserve mamaların ise daha güzel olduğunu düşünenler de vardır. Bu yazıda, ıslak ile diğer mama türlerinin birleştirilmesinin artılarını sizler ile paylaşacağız.

Islak ve Kuru Mama Kullanan Üç Beslenme Türü

köpek çok acıkmış

İçindeki neme ve ne kadar su içerdiğine bağlı olarak, köpekler için üç beslenme türü vardır: ıslak mama (konserve olarak da biliriz), kuru mama ve ikisinin karışımı.

Islak Mama ve Evcil Hayvanlarımız

Köpekler ıslak mamaya bayılır. Ama her zaman için en uygun mamanın bu olduğunu söyleyemeyiz. Örneğin, köpeğin hareketsiz bir yaşam tarzı varsa, sadece ıslak mama vermek mantıklı olmaz.

Bu tür mamadan ne kadar verdiğinizi takip edememek, diğer eksilerine ek olarak köpeklerde obeziteye neden olabilir. Bunun nedeni konserve mamaların daha yüksek kalori oranlarının bulunmasıdır.

Konserve mamaların kalitesi de önemli bir etkendir. Süper marketlerde, düşük fiyatlı ürünler, düşük besin değerine sahip mamalar bulabiliriz.

Kuru Mama

Hayvan beslenmesi alanında çalışan uzmanlar ıslak yerine kuru mama tercih edilmesini önerir. Bunun nedeni daha dengeli bir beslenme şekli sunmasıdır. Ek olarak, ağız hijyeni için de daha iyidir. Kuru mamayı kırmak ve çiğnemekle köpeklerdeki diş plağı oluşumu engellenir.

Yarı Islak Mama

Bir başka seçenek ise yukarıda ifade edilen iki mamayı karıştırmaktır. Normal olarak, bu tür ürünleri süpermarketlerde hamburger, kıyma ya da dana et parçaları şeklinde bulabilirsiniz. Bu ürünlerde, kuru mamadan daha çok ama ıslak mamadan da az nem bulunur.

Bu şekilde, evcil hayvan besinlerinin %80’i sudan oluşurken, yarı ıslak mamalar %15-30 arasındadır.

Bu yarı ıslak mamanın çok sevileceği söylenemez ama hem daha az kalorilidir hem de daha sağlıklıdır.

Evdeki Yemek

Köpek normal beslenme ile mutluysa, kaliteli olduğu sürece değiştirmeye gerek yoktur. Birçok durumda, evcil hayvanlarımız beslenme alışkanlıklarının değişmesine hassas tepkiler verirler. Beslenmede yapılan bir değişiklik, ishal gibi istenmeyen hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Yemeği hazırlarken, evcil hayvanların mutfağın yanı başında beklemesi iyi bir alışkanlık değildir. Birçok durumda, yemek malzemeleri yere ve ardından dostumuzun midesine düşer.

Veterinerler, yemeğin hazırlandığı ya da yendiği yerlerden köpeklerin uzak tutulmasını öneriyor.

Özel Beslenme Alışkanları için Islak Mamalar

Bazı ıslak mamalar, evcil hayvanlarımızın özel durumlarına göre hazırlanmıştır. Örneğin, sindirim kanalında sorunlar olan köpekler için tasarlanmış konserve mamalar vardır.

Süpermarkette, bu tür özel durumlar için birçok farklı mama bulabiliriz. Köpeğimizin özel bir beslenme programına ihtiyaç duyduğu durumlarda kullanılan özel mamalardır bunlar. Belirli yaş, alerji besin hassasiyeti, kronik ya da akut hastalıklar durumunda tüketilebilir.

Bu seçeneklerden birini seçmeden önce, veterinere danışmakta fayda var.

Paketli Ürünler Hakkında Tavsiyeler

köpek ıslak mama yiyor
  • Paketli ürünleri karıştırmayın.
  • Her bir ürünün üzerindeki nem, üretici bilgisi, kullanılan malzemeler gibi bilgileri dikkatli bir şekilde inceleyin.
  • Üreticinin güvenilir ve tanınan biri olması gerekir.
  • Köpeğin kasesinde bulunan mama, ister kuru ister ıslak olsun, kaldırılmalıdır. Bozulmasına müsaade etmeyin.
  • Gördüğümüz üzere, evcil hayvanlarımızı beslemek için evde kalan yemekleri vermek iyi bir seçenek değildir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.