Yulaf Ezmesinin Köpekler için Altı Faydası

Köpeğiniz diyetine yulaf ezmesi eklemenin bir dizi faydası vardır ve uygun olmasının yanı sıra çok da kolaydır.
Yulaf Ezmesinin Köpekler için Altı Faydası

Son Güncelleme: 27 Mart, 2019

Kilo vermek ve parlak tüyler, yulaf ezmesinin köpeklere sağladığı yararlardan bazılarıdır.

  • Hiç geleneksel düşünceye kıyasla doğal gıdalar yemenin yararlarını merak ettiniz mi?
  • Bunları köpeğinizin diyetine eklemek kürkü için iyi midir?
  • Köpeğiniz istediğiniz şeyleri yemezse ne yapabilirsiniz?

Yulaf ezmesinin köpeklere sağladığı bir dizi fayda vardır. Besin değeri yüksektir ve herhangi bir süpermarkette kolayca bulunabilir. Yulaf ezmesini sindirmesi çok daha iyi olsa da, bölgesel olarak da uygulamak mümkündür.

Köpekler, insanlar gibi yulaf ezmesi yiyebilir. Ancak, köpeğinize yulaf ezmesi verirken göz önünde bulundurmanız gereken bazı noktalar vardır.

Yulaf ezmesi büyük miktarda lif, birçok besin, mineraller, antioksidanlar içeren bir gıdadır. Buna ek olarak, bir köpeğin kürkünü parlak ve sağlıklı tutmaya yardımcı olur, B vitamini içerir. Aynı zamanda köpeğin kürkünü sağlıklı tutmak için gerekli olan linoleik asit ve Omega-6 yağ asitleri içerir.

Ilımlı miktarlarda yulaf ezmesi, bir köpeğin diyetindeki karbonhidratların yerine geçebilir. Bu, kan ve glikoz seviyelerini düzenleyen yardımcı sindirilebilir lifler içerir ve böylece diyabet ve kardiyak hastalık riskini azaltır.

Yine de, çok fazla yulaf ezmesi bazı sindirim sorunlarına neden olabilir. Çözünür liflerin aşırı kullanımı ishal ve kusmalara neden olabilir. Bu belirtiler kolayca hafifletilebilir olsa da, köpeğinizin bunları deneyimlemesini istemezsiniz. Bu yüzden uzmanlar, köpeklere küçük miktarlarda yulaf ezmesi verilmesini tavsiye eder.

Köpekler için yulaf ezmesinin altı faydası: Diyetlerine eklemek

Köpeğinize pişmiş yulaf ya da çiğ yulaf topları verebilirsiniz. Eğer onu pişmiş yulaf ile beslemek istiyorsanız, süt kullanmamalısınız çünkü köpeklerde laktoz hassasiyeti vardır. Bu nedenle, asla süt içmemelidirler ve bunu hazırlarken sadece su kullanmanız gerekir.

yulaf ezmesi yiyen köpek

Köpeğiniz için hazırladığınız yulaf ezmesinin, güvenli olması ve ağzını yakmaması için soğuduğundan emin olun.

Köpeğinize çiğ yulaf vermek sindirmeleri için daha zordur. Daha sağlıklı olsa da, daha küçük miktarlarda verilmelidir.

Köpeğinize vereceğiniz yulafta katkı maddeleri olmamalıdır. Çeşitli tatlarda birçok yulaf ezmesi bulabilirsiniz. Bunlar, birçok kişinin satın almayı tercih ettiği elma gibi meyveleri içerir.

Köpeğinize asla doğal olmayan ve katkı maddeli yulaf vermeyin. Bu ürünlerin çoğu köpek sağlığı için zararlı kimyasallar içerir. Ayrıca, zararlı şekerler de içerebilir.

Yulaf ezmesi köpekler için sağlıklı olsa bile, çok fazla vermeyin. Yulaf ezmesi, karbonhidrat içerir ve aşırı miktarlarda tüketilmemesi gereken bir gıdadır. Bu nedenle, köpeğiniz haftada bir ya da iki kez yulaf yiyebilir ama haftada üç kez vermemelisiniz.

Köpekler için doğru miktarda yulaf ezmesi onların boyut ve ağırlığına bağlıdır. Ideal olarak, köpeğinizin her 9 kilogramı için bir çay kaşığı verebilirsiniz.

arabada mutlu köpek

Köpekleri yulaf ezmesi ile beslemenin faydaları nelerdir?

  • Gluten alerjisi olan hayvanlar için yulaf mükemmel bir yedektir. Gluten ve bununla ilgili alerjiler hakkında yapılan son çalışmalarda, birçok hayvanın onlara tahammül edemediği ortaya kondu.
  • Yulaf ezmesi yüksek miktarda B5 vitamini ve B9 vitamini içerir. Ayrıca, çinko, demir, magnezyum, bakır ve folik asit içerir. Aynı zamanda köpeğin tüylerini mükemmel durumda tutmak için faydalı olan biotin içerir.
  • Yulaf ezmesi mükemmel bir çözünür lif kaynağıdır. Yulaf ezmesinin içerdiği yüksek lif seviyeleri, köpeklerin kolesterol seviyelerini düzenlemek için idealdir. Lif, kabızlık gibi bağırsak ve sindirim sorunlarına yardımcı olur. Ayrıca, yulaf ezmesindeki lifler sindirimi düzenlemeye ve gazdan kurtulmaya yardımcı olur.
  • Yulaf ezmesi köpeğin kürkü ve derisi için ideal bir gıdadır. Köpeğiniz yulaf ezmesi yiyorsa, şüphesiz güçlü ve sağlıklı, parlak tüyleri olur. Aslında, köpeklerin kürklerini geliştirmek için yulaf içeren şampuanlar ve losyonlar da mevcuttur. Bunun sebebi içeriğinde yer alan bol miktarda besinlerdir.
  • Yulaf, alyuvarların üretimini artırır ve köpeğin dolaşım sistemini geliştirir.
  • Karbonhidratlar açısından yoğun bir gıda olmasına rağmen, yulaf ezmesi aşırı kilolu köpekler için tavsiye edilir. Lif içeriği nedeniyle, köpeğin vücudundaki yağların işlenmesine yardımcı olur. Ama onlara çok fazla yulaf ezmesi vermeyin, olumsuz sonuçlar doğurabileceğini unutmayın.

Köpeğinizi yulaf ezmesi ile beslemeyi deneyin, ve kısa zamanda sağlığının nasıl geliştiğini göreceksiniz. İlk sonuçlar, köpeğinizin tüy dokusunda değişimler ve parlaklık olacaktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.