Çiğ Et Köpekler için Faydalı mıdır?

Köpeklerin, sağlıklı ve mutlu olmak için gerekli besin maddelerini içeren dengeli yiyecekleri tüketmeleri gerekir. Ve bazı yiyecekler köpekler için diğerlerine göre daha sağlıklıdır.
Çiğ Et Köpekler için Faydalı mıdır?

Son Güncelleme: 28 Mayıs, 2019

Köpeklere kuru mama diyeti mi yoksa BARF diyeti mi uygulanması üzerine süregelen tartışmalar bir türlü netleşmemiştir. Birçok insan çiğ etin köpekler için sağlıklı olup olmadığını merak ediyor. Bazıları olduğunu söylerken diğerleri tam tersini düşünüyor. Ancak, bu makalede hassas konu olan çiğ et diyetine dair gerçeği açıklayacağız.

BARF ve Kuru Mama Arasındaki Farklar

BARF diyetinde, hayvanlar meyve ve sebze dahil, taze ürünler (çoğunlukla çiğ) tüketir. Bu tür diyet, kimyasal ürünler ya da koruyucular içeren işlenmiş gıdalar içermemektedir.

BARF diyeti özellikle köpekler için uygulansa da, bu seçenek köpekler için en sağlıklı seçenek değildir; çoğu meyve ve sebze böcek ilaçları ile yetiştirilmektedir. Bu yüzden bu diyeti uygularken köpeklere sadece organik ürünler vermek önemlidir.

Kuru mama işlenmiş olsa da köpeğiniz için uygun olan besin maddelerini içerir. Köpeklerin dişlerini, kemiklerini ve eklemlerini ve bununla birlikte bağışıklık ve solunum sistemini güçlendirmek amacı ile üretilir.

Bu tür diyetler arasındaki en belirgin iki fark; hazırlanışında geçen zaman ve köpeklerin bu yemekleri nasıl sindirebildiğidir. BARF diyetini köpeklerin sindirmesi uzun sürse de sağlık açısından bazı faydalar sağlar:

kuru mama ve çiğ yiyecekler

Bu diyette hayvana doğal yiyecekler verilir. Ayrıca, iyi hazırlanmış bir diyet hayvanlar için sağlıklı olan yağlardan bolca içermektedir. Bu durum hem dışkılarının daha az kokmasını hem de vücutlarının daha iyi çalışmasını sağlar.

Peki, Çiğ Et Köpekler için Yararlı mıdır?

Birçok araştırmaya göre cevap evet. Aslında, BARF diyetinin çoğunluğu çiğ etten ve pişmemiş sebzeden oluşmaktadır. Ayrıca, bu tür diyetlerin her tür hayvan için sağlıklı olduğu düşünülmektedir.

Buna rağmen çoğu şüpheci insan, çiğ etin yararlı olmadığını savunmaktadır. Her iki bakış açısını da incelemek için okumaya devam edin.

Çiğ Et Köpekler için Zararlıdır

İnsanlar çiğ etin birçok hastalığın taşıyıcısı olduğu gerçeğinden yola çıkarak bu kanıya varmaktadırlar. Çoğu kişiye göre çiğ etler, canine neosporosis gibi ölümcül hastalıklara sebep olabilecek bakteri ve parazitleri içermektedir.

Aynı zamanda çiğ etlerin içeriğindeki besin değerlerinin bir hayvanın bütün besinsel ihtiyaçlarını karşılamayacağını da savunmaktadırlar. Bu doğrudur; bu yüzden BARF diyetinde çiğ etlerin yanında taze ürünler de tüketildiği için bu kadar önerilmektedir.

dana kuşbaşı ve mama kabı

Diğer yandan bazı insanlar da köpeklerin çiğ kemik yerken boğulabileceklerini düşünmektedirler. Tüm bu sebepler, insanların çiğ et diyetinin köpekler için uygun olmadığını düşünmelerine neden olmaktadır.

Çiğ Et Köpekler için Yararlıdır

Madalyonun diğer tarafında ise, bazı insanlar köpeklerin çiğ et yemeleri gerektiğini savunmaktadır. Bu kişiler köpeklerin evcilleştirilmeden önceki zamanlarda yaptıkları gibi, içgüdülerini takip etmeleri gerektiğini düşünmektedirler.

Gerçek şu ki hayvanların vücutları çiğ eti sindirebilecek kapasitededir. Ancak, daha önceden de bahsettiğimiz gibi, dengeli bir diyet oluşturmak için sadece çiğ et yeterli değildir. Bu sebeple, köpek sahiplerinin 3 oran çiğ et ve 1 oran taze ürün ölçümüne uymaları gerekmektedir.

Sonuç olarak

Köpeğinizi nasıl beslemek istediğiniz size kalmış. Eğer çiğ et vermek isterseniz, çiğ etin sağlayamadığı besinleri alabilmeleri için yanında tamamlayıcı besinler vermeniz gerekebilir.

Sonuç olarak, cevap evet: Çiğ et köpekler için yararlıdır. Ancak, köpeğinize çiğ et verip vermemek sizin kararınız. BARF diyetini nasıl uygulamanız gerektiğine dair internette birçok makale bulunmaktadır. Eğer BARF diyeti ilginizi çektiyse, bununla ilgili makaleler okumanızı öneririz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.