Köpek Korkusu: Çocuğum Köpeklerden Korkuyorsa Ne Yapmalıyım?

Köpek Korkusu: Çocuğum Köpeklerden Korkuyorsa Ne Yapmalıyım?

Son Güncelleme: 09 Mayıs, 2019

Birçok çocuk eğer bir köpek ona yaklaşırsa titremeye başlar. Köpeğin tatlı bir köpek olup olmaması önemli değildir, bazı çocuklar köpek korkusu yaşar ve nedenini bile bilmiyor olabilirler. Eğer bu bir hayvanseverin çocuğu ise, bu durum bir problem haline gelebilir. Aileleri, onları köpekleri sevmeye teşvik etmek isteyebilir. Ancak, çocuk onlardan uzak kalmak ister.

Bu nedenle, bu makalenin amacı ebeveynlerin çocuklarına köpek korkusu gibi bir sorundan nasıl kurtulacaklarını öğretmelerine yardımcı olmaktır. Fakat, ilk adım gerçekten önemlidir. Çocuğunuzun köpeklerden korkup korkmadığını veya fobisi olup olmadığını öğrenmeniz gerekir.

Bir fobi ile köpek korkusu arasındaki farklar

köpek korkusu yaşamayan çocuk

Korku, geçmiş bir deneyimden veya bilinmeyen bir şeyden kaynaklanan bir duygudur. Çocuklar küçükken, bir köpeği ilk gördüklerinde korkarlarsa, bu bilinmeyenin neden olduğu bir korkudur. Çocuk köpekleri eskiden seviyor ve şimdi onlardan korkuyorsa, bunun sebebi büyük olasılıkla kötü bir tecrübe yaşamış olmasındandır.

Öte yandan, bir fobinin herhangi bir mantıksal uyarıcı veya belirgin bir nedeni yoktur. Bazen, sadece fotoğraflar, dergiler veya diğer görsel materyaller görmekten ötürü, bir çocuk fobisini ortaya çıkarabilir. Fobiler anksiyete, nefeste değişim ve diğer fiziksel değişiklikleri tetikleyebilir. Bir fobiyi tedavi etmenin en iyi yolu bir psikoloğa danışmaktır.

Çocuğunuzun köpek korkusundan kurtulmasına nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Bunun bir fobi olmadığından emin olduktan sonra, çocuğunuzun köpek korkusunu yenmesine yardımcı olmak için atabileceğiniz bazı adımlar vardır.

Onu zorlamayın

İnsanlar sıklıkla budalaca davrandığını veya korkmak için bir nedeni olmadığını düşünerek çocuklarının korkularını küçümseme hatasına düşerler. Bu, ebeveynlerin onları zorlamalarına neden olabilir, bu durumda köpeğe yaklaşmalarını isterler. Bu bir hatadır! Çocuğunuz, kendi his ve duygularına sahip bir kişidir. Onları zorlayarak değiştiremezsiniz. Elde etmeye çalıştığınız şeyin tam tersi bir etkiye neden olabilirsiniz.

Plasebo kullanın

Çocuğunuzun köpek korkusu olduğundan emin olduğunuzda, bu korkunun üstesinden gelmek için resimler veya oyuncaklar kullanabilirsiniz. Bu, çocuğunuzun köpeklere karşı olumlu hissetmesine ve daha da önemlisi gelecekte köpeklere yaklaşmaya çalışmasına yardımcı olabilir.

Çocuğunuza köpek yavrularının resimlerini gösterin, köpek yap-bozları yapın ve içinde köpekler olan filmler izleyin. Başka bir seçenek de peluş bir köpek almak ve çocuğunuza onunla gerçek bir köpekmiş gibi oynamasını öğretmektir. Yavaş yavaş, çocuğunuz daha az korkabilir.

Çocuğunuza köpeklerin tehlikeli olmadığını gösterin

Çocuğunuzla birlikte olduğunuzda ve bir köpek gördüğünüzde, köpek sahiplerine köpeği sevip sevemeyeceğinizi sorun (ve agresif olmadıklarından emin olun). Sahibi size izin verirse, köpeğin yanına gidin ve ona güzel şeyler söylerken onu okşayın. Çocuğunuz bu eylemi izleyecek ve herhangi bir tehlike olmadığını görecektir. Denemek bile isteyebilir!

Köpek sahiplenmeyin

Çocuğunuz hazır değilse, bir köpek sahiplenmenin durumu iyileştireceğini düşünüyorsanız bile bir köpeği eve getirmeye çalışmayın. Bunun tersi gerçekleşebilir, çünkü çocuğunuzu korkularıyla yaşamaya zorluyormuş gibi olursunuz. Çocuğunuzun evde korkarak zaman geçirdiği bir durum yaratabilir. Bu durum uyku bozuklukları veya davranışsal sorunlar yaratabilir.

Çocuğunuza bir köpeğe nasıl yaklaşacağını öğretin

korkak köpek çocuğun elinden mama yiyor

Çocuğunuza bir köpeğe sakince yaklaşması gerektiğini, köpeğe elini koklatmasını ve sonra onu sevmesini öğretin. Çocuğunuza, köpeğin onu yalamak ya da üstüne tırmanmaya çalışmak isteyebileceğini söyleyin. Bunun, hayvanın oynamak istediği için olduğunu ve korkmak için bir neden bulunmadığını açıklayın.

Sözlerinizi dikkatlice seçin

Bazen insanlar istediklerini yapmalarını sağlamak için çocuklarının korkusundan yararlanırlar. Örneğin, “Yemek yemezsen, bir köpek yemeğini yemeye gelecek.” Ya da uyumuyorsa, “karşı evdeki köpek gelir ve seni alır.”

Belki bunu kardeşinize bile söylediniz ya da bir ebeveyn çocuğuna bir köpek tarafından ısırılacağını bile söylemiş olabilir. Tüm bunlar çocuğunuzun köpekler hakkında düşüncelerini olumsuz yönde etkileyebilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.