Ayrılık veya Boşanma: Köpeğime Ne Olacak?

Tüm hayvanlar acı hissedebilen ve sevgi gösterebilen duygusal varlıklardır. Onlar da aynen çocuklarda olduğu gibi ayrılık veya boşanmanın sonuçlarından etkilenir. Bu nedenle, evcil hayvanınızda mümkün olan en az travmaya neden olmak için kaçınılmaz bir ayrılıkla nasıl başa çıkacağınızı bilmelisiniz.
Ayrılık veya Boşanma: Köpeğime Ne Olacak?

Son Güncelleme: 05 Kasım, 2019

Ayrılık veya boşanma öncesinde, evcil hayvanınız mal paylaşımının bir parçası mı? Ziyaretler için bir program hazırladınız mı? Ayrılık veya boşanma durumunda eşiniz veya hayat arkadaşınızla evcil hayvanınızın kimde kalacağını konuştunuz mu? Bunların hepsi göz önünde bulundurmanız gereken konular. Bu konu hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Hayvanlar, duygusal problemlerin ve evlerindeki atmosferdeki genel değişikliklerin farkındadır ve buna göre davranırlar. Sahipleri ayrılık veya boşanma yaşayan birçok evcil hayvan üzgün, depresyonda hissediyor ve hatta bazı davranışlarını bile değiştiriyor. Bütün gün havlayabilir, karşısına çıkan herhangi bir şeyi ısırabilir veya koltuğa çişini yapabilir. Hatta kendi kuyruğunu çiğneme gibi sinir bozucu, kendini tahrip edici alışkanlıklar geliştirebilirler.

Köpekler ayrılık veya boşanmadan büyük ölçüde etkilenir

Köpekler, sahipleri ayrı olduklarında derinden incinirler. Ne de olsa aileye bağlı varlıklardır. Rutinlerini ve “sürünün” tüm üyelerinin mevcudiyetini ve bunun getirdiği zihinsel ve duygusal refahı severler.

Daha bölgesel olan kediler söz konusu olduğunda, bunlar çoğunlukla yer değişikliklerinden ve yeni alanlara adapte olmak zorunda kalmaktan etkilenirler.

Hayvan kimde kalmalıdır?

ayrılık sonrası üzgün adam ve köpeği

Ayrılmanıza veya boşanmanıza sebep olabilecek nedenlerin ötesinde, birlikte sahiplendiğiniz evcil hayvan konusunda bir anlaşmaya varmanız çok önemlidir. Bu, mobilyaları bölüşmek ya da ortak varlıklarınızı satmakla aynı şey değildir.

Karşılıklı dostane bir anlaşmaya varılması mümkün değilse, konuyu mahkemeye götürme seçeneği her zaman vardır, böylece bir hakim evcil hayvanın kiminle kalacağına karar verebilir. Yine de, kendi aranızda anlaşmaya çalışın. Hukuki meseleler uzun ve maliyetlidir ve çoğu zaman sonuçlar pek adil değildir.

Ayrılık ve bir köpeğin velayeti

Her şeyden önce, ülkenizde hayvanların yasal durumunu bilmelisiniz. Bazı medeni kanunlar, evcil hayvanların, herhangi bir mobilya parçası gibi, mülk olduğunu göstermektedir. Öte yandan, diğerlerinde, ayrılık durumunda, çocukların sahip oldukları aynı haklara sahip canlı varlıklar olarak kabul edilirler.

İlk durumda, partnerlerden biri evcil hayvan üzerinde hak iddia edebilir. Bununla birlikte, hayvan zaten birisinin yasal mülkü ise, evcil hayvanı tutma hakkına sahip olacaktır. Bu durumda, diğer insan, hayvanın kaderi konusunda hiçbir söz hakkına sahip değildir.

İki tür evcil hayvan velayeti vardır: ortak veya tekil. Mahkeme kararı, ayrılan veya boşanan iki partnerin özel durumuna bağlı olacaktır.

1. Ortak velayet

evin bahçesinde duran köpek ve kadın

Evcil hayvanı dahil olan insanlar arasında kimin elinde tutacağı konusunda karşılıklı bir anlaşma yoksa, bir hakim ortak velayet sağlayabilir. Hangi evde yaşayacağını ve diğer sahibinin ziyaret saatlerini sadece onlar belirleyecektir.

Evcil hayvan evde ziyaret edilebilir veya başka bir yere gidebilir; hepsi özel duruma bağlı olacaktır. Hatta bazı insanlar onları gezilere götürmeyi ya da haftalık ya da aylık olarak yer değiştirmeyi tercih ediyorlar.

Barınma, çevre ve rutinde değişikliklerin bir evcil hayvan için çok stresli olduğunu unutmayın. Bu tür değişikliklerin rutinlerinde son derece duyarlı olan kediler söz konusu olduğunda yapılması tavsiye edilmez.

2. Tekil velayet

Velayetin her zaman çok dostane bir süreç olmadığını bilmelisiniz. Bazen bir hakim köpeği, kediyi veya diğer aile hayvanını kimin tutacağına karar veren kişi olmalıdır. Peki ya bu neye bağlı olacaktır? Hakim aşağıdakileri dikkate alacaktır:

  • Hayvanı kimin aldığı
  • Ana bakıcı
  • Kimin evinde daha çok alan olduğu
  • Kimin evde daha fazla zaman geçirdiği

Buradaki bir başka önemli konu da işin içinde çocukların olup olmamasıdır. Bu durumda, evcil hayvanın velayeti genellikle çocukların bulunduğu yerde olacaktır. Çoğu durumda, çocukları rahatsız etmemek ve ayrılık travmalarını azaltmak için hayvanları tutan kişi annedir. Bütün bunlar, velayeti kimin alacağını belirleyen hakim tarafından dikkate alınacaktır.

Karara itiraz

Tabii ki bu, diğer tarafın karara itiraz edemeyeceği anlamına gelmiyor. Bir istismar veya ihmal durumunu bile göstermeye veya velayeti alan tarafın söz konusu evcil hayvana refah sağlayamayacağını göstermeye çalışabilirler. Bunu yapmak için, ilgili makamda yüz yüze bir beyanda bulunmak ve bunu belgelemek için kanıt ve tanık sağlamak gerekir.

Ayrılma veya boşanma sırasında çözülmesi gereken çok şey olacak. Ailenin evcil hayvanının kimde kalacağı, en karmaşık sorunlardan biridir çünkü bu bir nesne değildir, duygusal bir varlıktır.

Bu nedenle, köpeğin veya kedinin kiminle kalacağını seçmenin iyi bir yolu, köpeğin en çok kiminle zaman geçirdiğini ve en fazla kime bağlı olduğunu tanımlamaktır. Bu kolay bir durum değildir, ama meselelere evcil hayvanımızın bakış açısıyla bakmalıyız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Gómez G., L. F., Atehortua H., C. G., & Orozco Padilla, S. C. (2007). La influencia de las mascotas en la vida humana. Revista Colombiana de Ciencias Pecuarias, ISSN-e 0120-0690, Vol. 20, No. 3, 2007, Págs. 377-386.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.