Yeni Doğan Kedi Nasıl Beslenir

Yeni doğan kedilerin yiyebileceği tek mama anne sütü ya da onlar için özel olarak formüle edilmiş süttür.
Yeni Doğan Kedi Nasıl Beslenir
Ana Díaz Maqueda

Yazan ve doğrulayan biyolog Ana Díaz Maqueda.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kedi doğum mevsimi boyunca, yani ilkbahar ve yaz aylarında, bir grup veya yalnız bir yavru kedi ile karşılaşmak nadir değildir. Ek olarak, eğer kedi evde yaşıyorsa, anne, yavrularından birini reddedebilir. Bu durumda, nasıl hareket edeceğinizi ve yeni doğan bir kediyi beslemenin en iyi yolunun ne olduğunu bilmelisiniz.

Bununla birlikte, yemek yemeye başlamadan önce, dikkate alınması gereken başka faktörler de vardır. Aşağıdaki satırlarda, 4 haftalıktan küçük bir kediyi nasıl besleyeceğinizi ve konuyla ilgili diğer önemli ipuçlarını öğreneceksiniz.

Bir yavru kedi bulursanız ne yapmalısınız?

Kediler yaşlandıkça, anne ya güvenlik için ya da barınak çok küçüldüğü için yavrularının yerini değiştirir. Bu nakil sırasında yavrulardan biri geride kalabilir ama bu annenin geri dönmeyeceği anlamına gelmez.

Bu nedenle, kişi yalnız ve çaresiz bir yavruya rastlarsa, annenin geri dönmesi ihtimaline karşı onu uzaktan izlemek iyi bir fikirdir. Saatler geçer ve anne kediden hiçbir iz olmazsa, kediyi veteriner kliniğine götürmek sorun olmaz.

Veteriner, yaşını ve genel sağlığını belirlemek için hastanın ilk muayenesini yapacaktır. Ayrıca, yeni doğmuş bir kedinin nasıl besleneceği konusunda iyi tavsiyeler ve rehberlik sunabilirler.

Aynı şekilde, bir kişi tek bir kedi bulmak yerine bütün yavru grubu bulursa, o zaman anneyi beklemek daha iyidir. Eğer o geri dönerse ve siz yine de kedileri kurtarmak istiyorsanız, annenin onlarla birlikte bir hayvan koruma merkezine gitmesi gerekir, böylece ailenin tüm üyeleri istikrarlı bir ev bulabilir.

Kedinin ciddi bir rahatsızlığının olmadığını ve genel sağlığının iyi olduğunu öğrendikten sonra eve gitme ve onunla ilgilenmeye başlama zamanı.

Yeni doğmuş bir kediyi beslemek kolaydır.

Yeni doğmuş bir kediyi beslemek

Tüm bebek memeliler gibi yavru kedilerin de süt içmesi gerekir. Ancak her süt tüm hayvanlar için uygun değildir; ideal olarak, söz konusu türden, tercihen annenin sütü olmalıdır.

Bu mümkün olmadığında, anne sütü bu tür için özel olarak formüle edilmiş bir sütle değiştirilmelidir. Protein, yağ ve şeker içeriği türler arasında büyük farklılıklar gösterir ve bu nedenle bazıları için iyi olan, diğerleri için ölümcül olabilir.

Hiçbir koşulda 3 haftalıktan küçük bir hayvan, anne sütü veya formül sütü dışında herhangi bir yiyecek türü yiyemez. Benzer şekilde, yetişkin kediler için satılan konserve sıvı süt formülü de uygun değildir.

Anne sütü yerine formül süt

Yeni doğan kediler için süt satın alırken anne sütü yerine kullanılabilecek toz mamalara bakmalısınız. Ayrıca kedigiller için mutlaka biberon kullanılması gereklidir: Şırınga veya diğer yöntemlerin kullanılması düşünüldüğünde emen hayvan olmayacağı için aspirasyon pnömonisine neden olabilir.

Anne sütü yerine geçecek süt tozu formülü, yeni doğan yavru kedileri beslemek ve tehlikeli ishali önlemek için endikedir. Ayrıca son kullanma tarihi geçmiş süt tozu kullanmamak da çok önemlidir. Şişeyi açarken koku tatlı değilse, kullanmamak daha iyidir.

Yeni doğmuş bir kediyi beslemek

Genel olarak, özellikle anne sütüne alışmışsa, kedinin sütü ve biberonu reddetmesi normaldir. Buna rağmen pes etmemelisiniz; biberonun emzik ucuyla ağzını ovarken, mamayı yavru kediye sunmaya devam edin. Yeni doğmuş bir kediyi beslemek için birkaç basit adımı izlemelisiniz:

  1. Formülü hazırlayın: Prensip olarak süt üreticisi tarafından belirlenen talimatlara uyulmalıdır. Tipik olarak, bu işlem, oda sıcaklığının 2 veya 3 derece üzerinde olması yeterli olacağından, ılık suda bir miktar tozun seyreltilmesini içerir. Sütü hayvana sunmadan önce ısısını bileğinize değdirmelisiniz.
  2. Yavruyu konumlandırın: Kedi herhangi bir pozisyonda beslenemez. Başı hafifçe yukarı eğik olarak her zaman yüzüstü yatmalıdır. Hayvanı bir havluya koymak ve ona şişeyi sunmak daha iyidir.
  3. Bir kez yedikten sonra, dışkılamaya ve idrara çıkmaya çalışacaktır. 2 parmağınızla saat yönünde dairesel hareketlerle kedinin karnını nazikçe okşayabilirsiniz. Bundan sonra, sıcak su ile nemlendirilmiş küçük bir havlu ile, genital bölge, dışkılamanın yanı sıra idrara çıkma refleksini harekete geçirmek için uyarılacaktır.
  4. Bittiğinde, kullanılan tüm nesneler iyice yıkanmalı ve bir sonraki beslemeye hazır bırakılmalıdır.

4 haftalıktan küçük yavrular her 3 saatte bir yemek yemeli ve ayrıca her biri beslendikten sonra dışkılamalı ve idrar yapmalıdır. Yavru kedi uyarıldıktan sonra dışkılamıyorsa, en kısa zamanda veterinere gitmelisiniz.

Bir sürü kedi.

Büyük bir sorumluluk

Son olarak, her gün yavru kediyi tartmalı ve ağırlığını kaydetmelisiniz. Düzgün beslenip beslenmediğini anlamanın tek yolu budur. Hayvanda herhangi bir şüphe veya rahatsızlık belirtisi olması durumunda acilen veterinere gitmelisiniz. Yeni doğan kedigillerin kolayca susuz kalabileceğini ve bunun ölümcül olabileceğini unutmayın.

Evde yavru kedilerin olması gerçek bir keyif olabilir ama aynı zamanda büyük bir sorumluluktur. Duyarlı bir varlığın yaşamının sizin elinizde olduğunu unutmayın, bu nedenle işler zorlaşırsa masraf ve dikkatten kaçınmayın.

İlginizi çekebilir ...
Kedinizin Sağlıklı Beslenmesini Destekleyen İpuçları
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Kedinizin Sağlıklı Beslenmesini Destekleyen İpuçları

Kedilerin beslenme ihtiyaçlarını gidermek önemlidir. Kedinin sağlıklı beslenmesi, ihtiyaç duyduğu tüm yağı ve proteini alması önem taşır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.