Kedi Kolonileri: Neden Kontrol Edilmeli

Kedi kolonileri halinde yaşayan kediler genelde aşısızdırlar ve hijyenik olmayan koşullarda yaşarlar. Hem kendi türleri hem de insanlar için bulaşıcı hastalık taşıyıcısı olabilirler. 
Kedi Kolonileri: Neden Kontrol Edilmeli
Eugenio Fernández Suárez

Yazan ve doğrulayan Veterinerlik Eugenio Fernández Suárez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Evcilleştirildiklerinde bile kediler, davranışlarını, vahşi doğadaki akrabalarına oranla çok az miktarda değiştirirler. Bu nedenle bir anda kedi kolonileri ortaya çıkar. Sahipleri kedileri terk ettiğinde, koloni haline gelip şehri sararlar.

Bu, kulağa iyi bir şey gibi gelebilir. Aileleri onları reddetmesine rağmen şehirde kendilerine bir ev edinirler. Ancak kedi kolonileri, kediler ve diğer hayvanlar için bir hastalık cennetidir.

Kedi kolonileri ve hastalıklar

Kedilerin kendi türleri arasında birbirlerine aktardıkları pek çok hastalık vardır. Bu, özellikle de kedi kolonileri için geçerli bir durumdur çünkü genellikle aşılanmamış durumdadırlar ve hijyenik olmayan koşullarda yaşarlar.

Calicivirüs enfeksiyonu, kedi immün yetmezlik virüsü (FIV), kedi lösemi virüsü ve kedi enfeksiyöz peritonitisi oldukça bulaşıcı ve hayati tehlike oluşturan hastalıklardan bazılarıdır.

Ayrıca kuduz gibi hastalıkları insanlara da bulaştırabilirler. Bu nedenle kedi kolonileri önemli bir halk sağlığı sorunudur.

Kedi kolonileri ve vahşi yaşam

Ne gariptir ki kedi kolonilerinin ortaya çıkışları doğal bir şeydir. Aynı şey şehirde yaşayan yaban domuzları için de geçerlidir. Bu hayvanlar kedi kolonileri için geride yemek bırakılmış şehirlere yönelirler.

Benzer şekilde rakun gibi istilacı türler de kedi kolonilerine veya evlerde yaşayan evcil hayvanlara bırakılmış yiyeceklere yönelirler. Bu hem kedi kolonileri hem de insanlar için tehlikelidir.

Peki, yemek yeme hakları yok mudur? Elbette vardır. Ancak bir kedi kolonisiyle ilgilenip onları beslerseniz, bunu mutlaka hijyenik bir şekilde yapmaya dikkat edin. Hayvanlar arasında kavga çıkmasını önlemek için iki veya üç kase yiyecek bırakın. Ayrıca yiyecekleri güneş batmadan koyduğunuz yerden mutlaka kaldırın.

cadde kedi

Kedi kolonilerine nasıl yardımcı olunur?

Vahşi hayvanları çekmeden kedileri doğru bir şekilde beslemenin yanında, bu kedi kolonilerini kontrol etmek ve onlara yardım etmek için başka yollar da vardır.

aynı tabaktan beslenen kediler

İnsanlar yıllarca bu hayvanları zehirlemeyi ve öldürmeyi denemişlerdir. Ancak bu, hayvanlara karşı zalimliktir ve kanun tarafından cezalandırılmalıdır. Yakalamak, sterilize etmek ve sonrasında salmak en iyi çözümdür.

Bu noktada hayvan aktivistleri ve veterinerler önemli rol oynarlar. Amaç, bu hayvanları doğru aşılarla buluşturmak için onları sterilize etmektir.

Ancak bu hayvanları kontrol etmenin hükümetin görevi olduğunu unutmamalısınız. Sorumluluğu, iş yükü oldukça fazla, maaşları ise düşük sayılabilecek miktarda olan (pek çok ülkede böyledir) veterinerlerin üzerine yıkamayız.

Yabani oldukları için bu hayvanları sahiplenmek zordur. Bu yüzden sahipleri onları tekrar salarlar. Yeniden üreme imkanlarını ellerinden almak bu kolonilerin büyümesini engeller.

Ancak bu kolonilerde yeni kedilerin ortaya çıkmasının temel sebebi insanların evcilleştirilmiş kedileri terk etmeleri. Kediler yeniden üremiyor olsalar bile, sahipleri tarafından terk ediliyorlar. Bu nedenle bu sorunun kesin bir çözümü yok.

Bu nedenle sorumsuzca kedi sahiplenilmesi konusunda farkındalık yaratmalıyız. Ayrıca her şeyin ötesinde insanlar bu hayvanları, kompülsif bir şekilde hayvan yetiştiricilerden almak yerine onları sahiplenmeyi tercih etmeliler.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.