Kedi Tırmığı Hastalığı Nedir?

İster inanın ister inanmayın, kedi tırmıkları hastalığa neden olabilir. Sizin veya çocuklarınızın kedi tırmığı hastalığı yaşamasını önlemek için bazı tavsiyelerde bulunacağız.
Kedi Tırmığı Hastalığı Nedir?

Son Güncelleme: 30 Eylül, 2019

Kedigiller pençelerini uzatır ve kendini savunurken ya da oynarken bile bize kolayca zarar verebilirler. Hatta bazı insanlar kedi tırmığı hastalığı olarak bilinen bu hastalığa bile yakalanabilir. Bu makalede konu hakkında daha fazla bilgi edinin.

Kedi tırmığı hastalığı nedir?

Bilimsel adı Bartonellozdur ve Bartonella cinsine (özellikle Bartonella henselae) ait olan bir bakterinin neden olduğu nadir görülen bulaşıcı bir hastalıktır. Bir kedinin bu mikroorganizma ile enfekte olması durumunda herhangi bir semptom olmayacağını akılda tutmak önemlidir. Ayrıca, aynı evde yaşayan kediler bu enfeksiyonu birbirine geçirebilirler.

Kedi tırmığı hastalığı genellikle sonbahar ve kış aylarında daha sık görülür. Birkaç gün sonra doğal olarak iyileşecek iyi huylu bir hastalıktır (genellikle herhangi bir spesifik tedavi gerektirmez).

Hastalık, çocuklarda daha yaygındır, çünkü çocuklar evcil hayvanlarıyla oynadıklarında biraz daha kaba olma eğilimindedirler. Aynı zamanda derilerinin ince oluşu ve bağışıklık sistemlerinin hala gelişme aşamasında oluşu nedeniyle de bu hastalık çocuklarda daha yaygındır.

Bilim adamları bu hastalığı 1889’da keşfettiler, ancak 1950’lerde daha derinlemesine çalışmaya başladılar. Araştırmaya göre, küçük kediler pire tarafından ısırıldıktan veya enfekte olmuş bir kedinin dışkılarıyla temas ettikten sonra bulaşıcı maddeyi kanlarında taşımaya başlarlar.

kedi tarafından tırmalanmış el

Bartonella henselae bakterileri kedilerden insanlara sıklıkla tırnaklarıyla çizmelerinden ve yara açmalarından ötürü bulaşır. Ayrıca insanlara bu hastalığı ısırık yoluyla da bulaştırabilirler. Mikroorganizmalar hem pençelerinde hem de ağızlarında bulunabilir.

Enfekte olmanın bir başka yolu, kedinin derisinde yaşayan pireler ile özellikle bizi ısırmaları yoluyla temas etmektir. Ayrıca, insanların bir kedinin açık bir yara veya kesiği ya da burun ve gözlerinin mukozalarını yaladıktan sonra enfekte oldukları vakalar da bulunmaktadır.

Kedi tırmığı hastalığının belirtileri nelerdir?

Enfeksiyonun ana belirtileri, kedinin cildi çizdiği yerde bir yumru veya kabarma şeklinde ortaya çıkacaktır. Ayrıca, ikincil semptomlar arasında lenf bezlerinde ağrı ve şişlik bulunur (bölgesel lenfadenopati). Bazı durumlarda, kişinin ateşi olabilir, karın ağrısı, titreme, baş ağrısı veya bel ağrısı yaşayabilir.

Vakaların çoğunda, enfekte olmuş yara birkaç gün içinde iyileşir. Ancak, lenfadenopatinin bir aydan fazla sürebileceğini akılda tutmalısınız. Ayrıca bağışıklık sorunu olan hastalar için ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

Kedi tırmığı hastalığını tespit edebilen bazı testler vardır. Örneğin, genişlemiş bir dalağın söz konusu olup olmadığını gösteren bir fizik muayene vardır ya da alternatif olarak lenf nodu biyopsisi de yapılabilir.

tırmık izi

Doktor size kedi tırmığı hastalığı teşhisi konduktan sonra herhangi bir ilaç vermeyebilir. Bunun nedeni, bu hastalık için belirli bir ilacın olmaması ve ayrıca insan vücudunun antikorlarının genellikle bu hastalığı kendi başlarına iyileştirebilmesidir.

Bununla birlikte, bir çocuk fazla enflamasyonlu veya enfekte olmuş bir bölgeyle doktora gelirse, doktor muhtemelen azitromisin veya doksisiklin yazacaktır.

Nasıl önlenir?

Kuşkusuz, evcil hayvanlarımızın ya da sahipsiz hayvanların taşıyabileceği herhangi bir hastalığı yakalamamak için korunmak çok önemlidir. Bu hastalığa yakalanma olasılığını olabildiğince azaltmak için bazı ipuçları:

  • Bir hayvanla oynadıktan sonra ellerinizi ılık su ve sabunla yıkayın.
  • Bir kedi sizi ısırır veya tırmalarsa, bölgeyi sabunlayarak veya tedavi etmek için özel olarak üretilmiş bir ürünle dezenfekte edin.
  • Isırıkları veya çizikleri önlemek için hayvanlarla nazikce oynayın.
  • Hayvanların yaralarınızı, yara izlerinizi, ağzınızı, gözlerinizi veya burnunuzu yalamasına izin vermeyin.
  • Bu hastalık iletici parazitlerin yayılmasını azaltmak için bir pire karşıtı ürün (hap, ense damlası veya tasma) kullanın.
  • Çizikleri ve ısırıkları önlemek için sokak kedilerine dokunmayın.
  • Evcil hayvanınızın eşyalarını (oyuncaklar, çöp kutusu, yatak veya kase) iyice temizleyin.

Kedi tırmığı hastalığı ciddi olmasa da, evcil hayvanınızın size zarar vermesine izin vermemek için dikkatli olmalısınız. Bu, istenmeyen sonuçlardan kaçınmanıza yardımcı olur.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Rodríguez-Rodríguez, M., Rodríguez-Rosell, M. V., Blanco-Costa, M. I., & Rodríguez-Asensio, J. (2017). Enfermedad por arañazo de gato. Presentación de varios casos clínicos. Atencion Primaria. https://doi.org/10.1016/j.aprim.2016.02.010


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.