Kedi Su Pınarları Nasıl Çalışır?

Kedi su pınarları giderek daha popüler hale geldi çünkü kedigiller hareketli suyu durgun suya tercih ediyorlar. Bu makalede konu hakkında daha fazla bilgi edinin!
Kedi Su Pınarları Nasıl Çalışır?

Son Güncelleme: 30 Ekim, 2019

Birçoğunuz kedilerin hareketli su içmeyi sevdiğini biliyorsunuz. İşte bu yüzden kedi su pınarları kedilerin yeterince su içtiklerinden emin olmak için veterinerler tarafından önerilmektedir. Bu onlar için daha doğaldır, çünkü genel olarak hareketli su daha güvenlidir.

Durgun su, sayısız öldürücü bakteri için bir konaktır. Bu nedenle, kediler doğal olarak hareketli sulara karşı bir çekim duyar ve neredeyse her durumda, eğer su akan bir su ise, daha fazla su içerler.

Kedi su pınarları neden bu kadar önemlidir?

Basitçe söylemek gerekirse, evcil hayvanınızın sağlığı için yeterince su içmesi hayati önem taşır ve kedi su pınarları kedinizin daha fazla su içmesini garanti altına alır.

Çoğu insan suyu bir besin maddesi olarak düşünmez, ancak bir kedinin aldığı tüm besinler, olması gerektiği gibi çalışmalarına yardımcı olmak için su gerektirir. Bu nedenle, gerçek anlamda, bir kedinin su alımı beslenmesinin temelidir.

Su ayrıca oksijeni kan dolaşımı ve hücreler aracılığıyla taşır. Bunun yanı sıra, ciğerleri nemlendirir, vücut ısısını düzenler ve atık ürünlerin böbrekler ve sindirim sistemi yoluyla atılmasına yardımcı olur.

Kedilerin su alımı – yeterli olduğunda – elastik ve parlak bir kürke sahip olmalarına yardımcı olur. Bu ikisi de iyi bir sağlığın belirtileridir.

musluktan su içen kedi

Kediler hareket halindeki suya daha çok ilgi duyar

Bazen kediler asla susamıyor gibi görünebilir. Bu, başlangıçta çöl ortamından gelmelerinden kaynaklanıyor olabilir. Çoğunlukla, çekici olmayan su kaynaklarına sahip bölgelerden geliyorlar ve tek seçenek durgun su.

Kedilere ıslak mama verildiğinde, gerçek suya o kadar da ihtiyaç duymazlar. Bununla birlikte, ıslak mama ihtiyaç duydukları su alımını tamamen telafi etmez. İhtiyaç duydukları hayati miktarda sıvıyı sağlamak adına içmeleri için bir su kaynağına ihtiyaçları olacaktır. Kediniz çoğunlukla kuru mama yiyorsa, su daha da önemlidir.

Kedilerin su ihtiyacı hakkında daha fazla bilgi edinin

Kediler birkaç farklı böbrek ve idrar yolu hastalığına eğilimlidir ve bunlar yetersiz su alımının sonucudur. Kedilerin ve diğer evcil hayvanların maruz kaldığı en ciddi hastalıklardan biri üretral tıkanıklıktır.

Birçok kedinin mesaneden idrar taşıyan tüp olan idrar yollarında tıkanmaya eğilimi vardır. Bu çok ciddi bir duruma yol açabilir ve bazen ölümle bile sonlanabilir.

Onlara yeterince su sağlamıyorsanız veya çekici su kaynakları yoksa, kediniz yeterince su içmeyebilir. Bu, idrarlarının çok konsantre olmasına neden olur ve bu noktadan sonra komplikasyonlar başlar. Bununla birlikte, yeterli su alımı bunu önleyebilir ve bir kedi su pınarının oynadığı asıl rol budur.

Bileşenleri ve çalışma şekli

Elektrikli pompa

Her kedi su pınarında bir elektrikli pompa bulunur. Bu bileşen suyun devamlı hareketini sağlar ve suyun daha uzun süre daha taze kalmasından sorumludur, çünkü oksijenlenmeye yardımcı olur.

kedi su pınarları türleri

Filtre

Bunlar genellikle hem kamu hem de ev temizliği için kullanılan aktif karbondan yapılır. Bu, sudaki kirleri filtrelemekten sorumludur. Örneğin, saç, toz veya suyla temas eden organik maddeler.

Difüzörler

Her kedi su pınarı, suyun çıkmasını istediğimiz yolu seçmemizi sağlayan farklı bir mekanizmaya sahiptir. Damlama, şelale, çağlayarak akma gibi farklı ayarları seçebilirsiniz. Bu, kedinizin en sevdiği şekle bağlı olacaktır.

Kedi Su Pınarları Türleri

  • Plastik: Pompa sessizdir, ancak tabana çarpan suyun sesi ucuz bir plastik sesi çıkarır. Temizlemesi zordur ve plastikten yapıldığı için bakteri barındırabilir. Ancak, uzun süre dayanırlar.
  • Paslanmaz çelik: Bu makul bir seçenektir. Temizlemeleri nispeten kolaydır, çizilmezler ve bakteri barındırmazlar.
  • Seramik: Bu, kaseyi dolduran bir çeşit su kaydırağı yaratır. Piyasadaki en cazip seçeneklerden biridir. Tek olası olumsuz yönü, Çin’de üretildikleri zaman kurşun bazlı mı yoksa emaye tabanlı mı olduklarını belirlemenin bir yolu olmamasıdır.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.