Yürüteçli Köpekler Denizin Tadını Çıkardı

Yürüteçli Köpekler Denizin Tadını Çıkardı

Son Güncelleme: 29 Temmuz, 2018

Hastalık ya da kaza sonucu arka bacaklarını kullanamayan köpeklere hareket edebilmelerini sağlamak için tekerlekli yürüteçler yapılıyor. Bu sayede köpekler hayatlarına olabildiğince normal bir şekilde devam edebiliyor, hatta sahile gidip eğlenebiliyorlar. Bu yazımızda sizleri yürüteç kullanan birkaç köpekle tanıştıracağız. Bu köpeklerin zorluklar karşısındaki direnci ve her koşulda mutlu olmayı başarmaları hepimize hayat dersi olacak nitelikte.

İspanya’nın La Caleta dels Gossets plajında yürüteçli köpekler

yürüteçli köpek

“Bichos Raros” (İspanyolca “Uyumsuzlar”) kuruluşu, köpeklerin güneşli bir günü sahilde koşturup denize girerek geçirme hayalini gerçeğe dönüştürmek istedi. Tek fark, bu köpeklerin engelli olması ve hareketlerini sağlamak için yürüteç kullanıyor olmalarıydı.

Yer olarak İspanya’nın Alicante şehrindeki La Caleta dels Gossets plajı seçildi. Santa Pola bölgesindeki bu plaj sene boyunca her gün köpeklerin girişine izin veriyor. Şehrin ilk, bölgeninse El Campello’dan sonra ikinci köpek plajında köpek dostlarımız tüm gün eğlenip kendilerini tatilde gibi hissedebiliyorlar.

Engelli köpeklerle ilgilenen bu kuruluş bireysel bağışlarla döndürülüyor. Kuruluşun bir barınağı yok, tüm köpeklere geçici aileler bakıyor. Engelli köpekleri denize götürmeleri ise gönüllülerden gelen destekle mümkün olabildi.

Toplamda 17 köpek Madrid’den Alicante’nin köpek plajına getirildi. Deniz kenarında temiz havanın ve güneşli güzel bir günün tadını çıkararak yürüteçlerine rağmen yavru köpekler gibi koşup eğlendiler.

O sırada plajda olan insanlar da bu görüntüyü izleyip kuruluşu çalışmaları için tebrik etti. Köpekler denizin ve güneşin yanında çevreden gelen ilgi ve sevginin de tadını çıkardı.

Denize giden diğer engelli köpekler

İspanyol kuruluşun bu köpeklere moral çalışması oldukça ilgi gördü. Ancak böylesi günler düzenleyen tek kuruluş onlar değil. Peru’da Sara Morán’ın kurduğu “Milagros Perrunos” (“Köpek Mucizeleri”) hem köpeklerin tedavilerini sağlayıp onları beslemek hem de ara sıra denize götürmek için bağış kabul ediyor.

Bu gezilerin ardındaki amaç yürüteç kullansalar da köpeklere kalıcı bir ev bulunana kadar hayatın tadını çıkarmaya devam edebilmeleri. Chorrillos şehrinde kurulan bu kuruluşun çatısı altında arka ayakları olmayan ya da belden aşağısı felçli yaklaşık 40 köpek var. Gönüllülerin yardımıyla temel ihtiyaçları karşılanıyor ve bazen de sahile gezmeye gidebiliyorlar.

Neden yürüteçli köpekleri sahiplenmeliyiz?

İnsanlar barınağa gittiklerinde genelde sağlıklı ve genç köpekleri sahipleniyor. Yaşlı, hasta veya engelli köpekler bir yuva bulmak için ya çok uzun süre beklemek zorunda kalıyorlar ya da hiç bulamıyorlar. Bazı sorunları olan köpeklerin de diğer hepsi kadar sevgi dolu olduklarını anlarsak, belki onlardan birini sahiplenme fikrine biraz daha ısınabiliriz.

Engelli bir köpeği evinize götürmek istiyorsanız ona nasıl bakacağınızı da öğrenmeniz gerekiyor. Ancak belli başlı birkaç şey haricinde sağlıklı bir köpek almaktan çok da farkı yok. Gittiğiniz tüm barınaklarda size tavsiyelerde bulunup ihtiyacınız olduğunda yardım edecek görevliler bulabilirsiniz. Engelli köpeğinizin hayatını kolaylaştırmak için onu iyi anlayabilmek çok önemli.

Herhangi bir engeli olan bir köpeği sahiplenmek hayatınızda bazı değişiklikler yapmanızı gerektirebilir. Mesela yürüteçleriyle sağa sola dönebilmeleri için daha geniş bir alana ve eve girip çıkabilmek için bir rampaya ihtiyaç duyacaklardır. Ayrıca devam eden bir tedavileri varsa buna özen göstermeli ve yürüteçlerinin bakımını nasıl yapacağınızı da öğrenmelisiniz.

Engelli olmanın köpekler için özel bir anlama gelmediğini unutmayın. Buna kötü düşünceler yüklemek insanların bakış açısı. Bu nedenle olmayan bacaklarını ya da tekerleklerle yürümesini umursamadan ona evini ve kalbini açan bir aile sahip olmak engelli köpeklere yeter de artar bile. Ön yargı ve korkulardan sıyrılın. Engelli bir köpeği sahiplenmek yapılabilecek en güzel sevgi gösterilerinden biri.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.