Gri Papağan: Bilmeniz Gerekenler

Aynı zamanda Afrika veya Kongo gri papağanı olarak da bilinen gri papağan, menşeine göre, kendi doğal ortamlarında tehlike altında sayılır. Bununla birlikte, dünyada evcil hayvan olarak sahip olmak isteyenler için gri papağanlar sağlayan birçok üretici vardır.
Gri Papağan: Bilmeniz Gerekenler

Son Güncelleme: 04 Kasım, 2019

Gri papağan, çok yüksek zeka düzeyine sahip bir Afrika kuşudur. Kelimeleri ezberleyebilir ve tekrarlayabilir. Bu yazıda, bu kuş hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatacağız.

Bu kuşlar Psittacidae ailesinin üyeleridir ve Gabon, Gine, Tanzanya, Uganda ve Kenya gibi Afrika ülkelerine özgüdür. Ayrıca, avlanma ve ormanlarının insanlar tarafından tahrip edilmesi nedeniyle resmi olarak nesli tükenme tehlikesi altındalar.

Fiziksel özelliklerine gelince, adından da anlaşılacağı gibi, gri papağan veya Psittacus erithacus‘un gövdesi çoğunlukla gri tüylere sahiptir. Buradaki istisna, siyah gagaları, kuyruklarının ucu (kırmızıdır) ve gözlerinin çevresinde beyazımsı renkteki yüzleridir.

Gri papağan özellikleri

dalda bekleyen gri papağan
Bazıları 100 yaşına kadar yaşamış olsa da gri papağanın yaşam süresi yaklaşık 80 yıldır.

Bu, 40 cm’e kadar boya sahip olabilen ve yaklaşık 500 gram ağırlığında orta büyüklükte bir papağandır. Dişiler erkeklerden biraz daha küçük ve daha hafif olduğu için, cinsel dimorfizm bu türde kesinlikle mevcuttur.

Bu türün erkekleri daha sağlam bir görünüme sahip olsalar bile, cinsiyetlerini sadece görünümlerini baz alarak belirleyemezsiniz. Ancak, gençlerin daha koyu tüyleri olduğu için yaşlarını kesinlikle belirleyebilirsiniz. Kuyruklarının ucu ayrıca üreme aşamalarının başlangıcına doğru kırmızımsı bir renk alır.

Doğal ortamlarında gri papağanlar, hiyerarşiyle organize edilen yüzlerce papağandan oluşan sürüler içerisinde yaşar. Bu kuşlar tek eşlidir ve yaşam boyu tek eşle çiftleşir ve üremelerindeki başarı belirli iklim koşullarına bağlıdır.

Yuvalarını ağaç kovuklarına yaparlar ve dişiler iki ila beş yumurta arasında yumurtlar ve sonra bir ay boyunca kuluçkaya yatar.

Bir evcil hayvan olarak gri papağanın gereksinimleri

beslenen papağanlar

Hem Avrupa Birliği hem de Amerika Birleşik Devletleri’nde, doğrudan doğal ortamından ele geçirilen gri papağanların ticarileştirilmesi yasaktır. Bu kuşların mevcut nüfusunun %20’si yasa dışı ticaretin sonucudur.

Doğdukları anda onları ebeveynlerinden ayırdıkları birçok üreme çiftliği vardır. Bu nedenle, ebeveynleri yerine insanları izleyerek öğrenirler.

Gri papağan, küçük çocukların bulunduğu evlerde evcil hayvan olarak önerilmez. Bunun nedeni, çengelli gagalarının istemeden de olsa insanları kolayca yaralayabilecek olmasıdır. Ayrıca, kuşun pençeleri genellikle keskindir ve size zarar verebilir.

Gri bir papağan sahibi olmak, evcil hayvandan çok bir çocuğa sahip olmak gibidir. Bunun nedeni, günün 24 saati ilgi gerektirmeleridir. Onları çok uzun süre tek başına bırakamazsınız.

Bunun vahşi bir hayvan olduğunu ve doğal ortamından çıkarıldığını akılda tutmalısınız. Vahşi doğada, kendi türünden birçok başka kuş ile birlikte yaşayacaktı. Bu yüzden onları çift olarak sahiplenmelisiniz, bu sayede kendi ailelerini kurabilirler.

Doğru kafes seçimi

Gri papağanlar için bir kafes bol miktarda doğal ışık alan bir yerde olmalı ve gürültülü ortamlardan uzak tutulmalıdır. Mutfakta olmamalı. Ayrıca, içinde kısa uçuşlar yapabilmesi için yeterince büyük olmalıdır. Bu nedenle, bir kafesin minimum ölçümleri 2 metre uzunluğunda 2 metre genişliğinde ve 2 metre yüksekliğinde olmalıdır.

Ayrıca her gün en az iki saat boyunca kafesinden çıkmasına izin vermelisiniz. Bu şekilde etrafta dolaşıp kendi kendisine etrafı keşfedebilir. Dikkatli olun, çünkü karşılaştığı her şeyi gagalayacaktır. Kafes dışında geçirdiği vakitten istifade ederek kafesini iyice temizleyebilirsiniz ve böylelikle kokudan ve hastalıkların yayılmasından kaçınabilirsiniz.

Akıllı ve hassas bir yaratık olan gri papağan, yeterince şefkat almazsa depresyona girebilir. Bu kuşla ilgili daha ilginç bir gerçek, etraflarındaki insanların duyguları, enerjileri, ruh halleri ve düşüncelerinden etkilenmeleridir. İnsanlarla çok yakın bir bağ kurabiliyorlar.

Elbette, mükemmel taklitçiler oldukları gerçeğini de görmezden gelemezsiniz. İnsan sesini hem tek bir kelime hem de tam ifadeler halinde kolayca taklit edebilirler. Bu da, evde anlamsız da olsa eğlenceli konuşmaları olan birine sahip olacağınız anlamına gelir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Péron, F., Rat-Fischer, L., Lalot, M., Nagle, L., & Bovet, D. (2011). Cooperative problem solving in African grey parrots (Psittacus erithacus). Animal Cognition. https://doi.org/10.1007/s10071-011-0389-2

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.