Y Jenerasyonu ve Evcil Hayvanlar: Farklı Bir İlişki

Yeni jenerasyonların evcil hayvan bakmanın sorumluluklarıyla ebevenliği karıştırdığını görüyoruz. 
Y Jenerasyonu ve Evcil Hayvanlar: Farklı Bir İlişki

Son Güncelleme: 18 Mayıs, 2019

Y jenerasyonu yani milenyumdan önce doğanların evcil hayvan sahibi olma konusundaki ilgisi beklenmedik şekilde artıyor. Peki, evcil hayvan sahibi olmak neden birden bire popüler oldu? Y jenerasyonu ve evcil hayvanları birleştiren şey ne?

Y jenerasyonu : evcil hayvanlarının ”anne babaları”

Bazı filmlerde bir hafta boyunca bir un çuvalına bebek gibi bakmak zorunda olan gençleri görmüşsünüzdür. Bu ödevin asıl amacı, ebeveyn olarak doğru kararları vermenin ne kadar zor olduğunu göstermektir.

Görünüşe göre, milenyumdan önce doğan gençler bu cansız nesne yerine evcil hayvanlarını koyuyor. Gale ajansı tarafından yapılan bir araştırmaya göre, evcil hayvan sahiplerinin% 44’ü evcil hayvan sahipliğini ebeveyn olmaya hazır olup olmadıklarını öğrenmenin bir yolu olarak görmektedir. Çoğu durumda, evcil hayvanlarına karşı ebeveynliğe benzeri bir tutum benimsediklerini görüyoruz.

Sokaktaki evcil hayvanlarıyla şöyle konuşan kişiler duyuyoruz: “Aferin, oğlum!” ya da “Sana bin kez söylemedim mi bunu yapma diye?” Sanki çocuklarıyla konuşuyor gibi teşvik ve azar cümleleri kullanıyorlar.

köpekleriyle oynayan gençler

Piyasa, bu eğilimden yararlanmak için stratejiler geliştirmiş durumda. Öyle ki her yıl büyük miktarda kar sağlayan binlerce oyuncak, ödül, aksesuar ve konut üretiliyor. Evcil hayvanlar artık kendilerine özel okullardan mezun olup sınıflarıyla birlikte resim çektiriyor. Aynı şekilde yılbaşı gibi özel gün ve bayramlara uygun giysiler giydirildiklerini görebilirsiniz. Hatta kendi doğum günü pastaları bile var.

Bu yeni ilişkinin sonuçları

Pek çok insanın maddi açıdan sıkıntılı bir dönem yaşamasına karşın, Y jenerasyonunun evcil hayvanlarına gösterdiği ilgi dünya çapında yaygınlaşan bir fenomen.

Washington Post’a göre bir ev, araba ya da çocuk sahibi olmak isteyen gençlerin sayısında sürekli bir düşüş söz konusu. Bununla birlikte, bir evcil hayvan almayı tercih eden gençlerin sayısı giderek artıyor.

Bugün birçok gencin yaşadığı ağır mali durum bu değişiklikten kısmen sorumlu. Bu gençler seyahat ediyor, önceki nesillerden daha fazla iş değiştiriyor ve çoğunlukla hayatlarını yöneten belirsizlikten dolayı uzun vadeli sorumluluklara sahip olmayı istemiyorlar.

Evde bir köpek veya kedi bulundurmak istemeleri, bu eğilimin tek sonucu değil. Y jenerasyonu ve evcil hayvanları, hayvan hakları hareketinden de sorumludur. Bu durum siyaset dünyasında giderek belirginleşti.

Y jenerasyonu ve evcil hayvanları

İspanya’da, PACMA adında bir siyasi parti var. Aldığı destek giderek büyüyen bu parti, hayvanları temsil ediyor. Kurumsal temsilcisi bulunmamasına rağmen, son seçimlerde 286.702 oy aldı. Bir sonraki seçimlerde bu sayının artması bekleniyor.

PACMA hükümette hala herhangi bir pozisyon kazanmadığı hâlde seçmenler iyimser.

Y jenerasyonu evcil hayvanlarını şımartıyor

Amerika Birleşik Devletleri’nde evcil hayvan endüstrisi 63 milyar dolarlık kar sağlıyor. Paradoksal olarak, bu ülkede yaşayan ve milenyumdan önce doğan kişilerin % 76’sı evcil hayvanları için alışveriş yaparken “boşa para harcadığını” itiraf ediyor. Hatta evcil hayvanlarına kendilerinden daha fazla para harcıyorlar.

Bu, evcil hayvan endüstrisi için iyi olsa da, insanlar evcil hayvanlarının çocuk olmadığını unutmamalıdır. Hayvanlar onlara yaptığınız iltifat veya azarları anlamaz hatta bunları umursamazlar. Dolayısıyla, hayvanlar bir insanın sevgisinin yerini alamazlar.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.