Y Jenerasyonu ve Evcil Hayvanlar: Farklı Bir İlişki

Yeni jenerasyonların evcil hayvan bakmanın sorumluluklarıyla ebevenliği karıştırdığını görüyoruz. 
Y Jenerasyonu ve Evcil Hayvanlar: Farklı Bir İlişki

Son Güncelleme: 18 Mayıs, 2019

Y jenerasyonu yani milenyumdan önce doğanların evcil hayvan sahibi olma konusundaki ilgisi beklenmedik şekilde artıyor. Peki, evcil hayvan sahibi olmak neden birden bire popüler oldu? Y jenerasyonu ve evcil hayvanları birleştiren şey ne?

Y jenerasyonu : evcil hayvanlarının ”anne babaları”

Bazı filmlerde bir hafta boyunca bir un çuvalına bebek gibi bakmak zorunda olan gençleri görmüşsünüzdür. Bu ödevin asıl amacı, ebeveyn olarak doğru kararları vermenin ne kadar zor olduğunu göstermektir.

Görünüşe göre, milenyumdan önce doğan gençler bu cansız nesne yerine evcil hayvanlarını koyuyor. Gale ajansı tarafından yapılan bir araştırmaya göre, evcil hayvan sahiplerinin% 44’ü evcil hayvan sahipliğini ebeveyn olmaya hazır olup olmadıklarını öğrenmenin bir yolu olarak görmektedir. Çoğu durumda, evcil hayvanlarına karşı ebeveynliğe benzeri bir tutum benimsediklerini görüyoruz.

Sokaktaki evcil hayvanlarıyla şöyle konuşan kişiler duyuyoruz: “Aferin, oğlum!” ya da “Sana bin kez söylemedim mi bunu yapma diye?” Sanki çocuklarıyla konuşuyor gibi teşvik ve azar cümleleri kullanıyorlar.

köpekleriyle oynayan gençler

oyuncakEvcil hayvanlar artık kendilerine özel okullardan mezun olup sınıflarıyla birlikte resim çektiriyor.

Bu yeni ilişkinin sonuçları

Pek çok insanın maddi açıdan sıkıntılı bir dönem yaşamasına karşın, Y jenerasyonunun evcil hayvanlarına gösterdiği ilgi dünya çapında yaygınlaşan bir fenomen.

Washington Post’a göre bir ev, araba ya da çocuk sahibi olmak isteyen gençlerin sayısında sürekli bir düşüş söz konusu. Bununla birlikte, bir evcil hayvan almayı tercih eden gençlerin sayısı giderek artıyor.

Bugün birçok gencin yaşadığı ağır mali durum bu değişiklikten kısmen sorumlu. Bu gençler seyahat ediyor, önceki nesillerden daha fazla iş değiştiriyor ve çoğunlukla hayatlarını yöneten belirsizlikten dolayı uzun vadeli sorumluluklara sahip olmayı istemiyorlar.

Evde bir köpek veya kedi bulundurmak istemeleri, bu eğilimin tek sonucu değil. Y jenerasyonu ve evcil hayvanları, hayvan hakları hareketinden de sorumludur. Bu durum siyaset dünyasında giderek belirginleşti.

Y jenerasyonu ve evcil hayvanları

partiBir sonraki seçimlerde bu sayının artması bekleniyor.

PACMA hükümette hala herhangi bir pozisyon kazanmadığı hâlde seçmenler iyimser.

Y jenerasyonu evcil hayvanlarını şımartıyor

Amerika Birleşik Devletleri’nde evcil hayvan endüstrisi 63 milyar dolarlık kar sağlıyor. Paradoksal olarak, bu ülkede yaşayan ve milenyumdan önce doğan kişilerin % 76’sı evcil hayvanları için alışveriş yaparken “boşa para harcadığını” itiraf ediyor. Hatta evcil hayvanlarına kendilerinden daha fazla para harcıyorlar.

Bu, evcil hayvan endüstrisi için iyi olsa da, insanlar evcil hayvanlarının çocuk olmadığını unutmamalıdır. Hayvanlar onlara yaptığınız iltifat veya azarları anlamaz hatta bunları umursamazlar. Dolayısıyla, hayvanlar bir insanın sevgisinin yerini alamazlar.

İlginizi çekebilir ...
Arkadaşını Çamaşır Makinesinden Kurtaran Köpek
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Arkadaşını Çamaşır Makinesinden Kurtaran Köpek

Size bir köpeğin çok özel gördüğü bir arkadaşı olan bir oyuncak ayıdan ve köpeklerde sahiplenme tutumlarından bahsedeceğiz.


Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.