Vali'nin Uzun Yolculuğu

Okuyun ve Vali'nin kalplere dokunan yolculuğunu öğrenin.
Vali'nin Uzun Yolculuğu

Son Güncelleme: 26 Haziran, 2019

Yolculuk kelimesini duyduğunuzda aklınıza ilk gelen şey tatiller, hayallerinizi süsleyen plajlar veya dinlenmek ve hiçbir şey yapmamaktır. Fakat, Vali’nin uzun yolculuğu bundan çok daha farklı. Bu yolculuk, bir takım olumlu sonuçlar doğursa da aslında kimsenin yaşamasını istemeyeceğimiz türden bir yolculuk.

Eğer Vali’nin hikayesini duymak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Yazının devamında sizlerle onun hikayesini paylaşıyor olacağız. Hüzünlü bir başlangıcı olsa da mutlu sonla biten bir hikaye.

Vali’nin hikayesi, çok özel bir köpek

vali veterinerde

Hikaye’nin geçtiği yer İspanya’nın Pontevedra şehrinin Cambados bölgesi . Bölgede yaşayanlardan biri terk edilmiş ve durumu pek de iyi görünmeyen puanter cinsi bir yavru köpekle karşılaşır. Bu köpek, kendini koruyacak bir çatısı bile olmayan bir alanda yatmaktadır.

Vali’de ileri dereceli bir beslenme bozukluğu görülmektedir. Kanı bile damarlarında güçlükle pompalanmaktadır. Hacimce büyük olmasına rağmen toplamda 10 kilodan az bir ağırlıktadır. Vali’yi bulan kişi onu alıp bir barınağa götürür. Burada Vali’nin kontrollerini yapan veterinerler artık Vali için yapılacak hiçbir şeyin kalmadığını söylerler.

Fakat Vali hayatı için savaşmaya devam eder.  Düzgün bir şekilde beslenmeye ve ilgi görmeye başladıktan 5 gün sonra Vali ayağa kalkar. Birkaç saat içinde ise ilk adımlarını atmaya başlar.

Veterinerler detaylı incelemeleri sonucunda, Vali’nin birkaç haftadır yemek yemediği ve uzun bir süredir zincire bağlı olarak yaşadığı sonucuna ulaşırlar. Fakat bu durumun sorumlularının kim oldukları hala tespit edilememiştir.

Barınağa vardıktan 7 gün sonra Vali bir buçuk kilo aldı. Derisi ve kürkü ise oldukça iyi bir haldeydi. Sanki yemek yemediği onca zaman için veya bir daha yemek bulamayacakmış gibi yemek yemeye devam etti.

Sosyal medyanın Vali’ye sevgi göstermesi

Bu hikayenin, barınağın veterinerleri tarafından sosyal medyada paylaşılmasından kısa bir süre sonra yüzlerce insan Vali’ye yeni bir aile ve yeni bir yuva vermek için mesajlar attı.

Fakat, Vali’nin durumu aslında göründüğünden çok daha ciddiydi ve iyileşmek için zamana ihtiyacı vardı. Bu sebeple de onu sahiplenmek isteyen ailelerin bir süre daha beklemeleri gerekiyordu. Ayrıca, bu aileler Vali’yi sahiplenecek doğru aile olup olmadıklarını anlamak için görüşmeye çağırılmalılardı.

Köpekler ve onların inanılmaz direnci

Terk edilmek her zaman kötü ve istenmeyen bir durumdur fakat Vali ve onun hikayesine benzer hikayeler bize umut verir. Vali ile aynı durumu paylaşan birçok hayvan vardır. Onlar, yaşamayı sevdikleri ve istedikleri için hayata tutunmayı başarırlar.

  • Bir hayvan çamurla kaplı bir halde barınağa getirilir. Hayvanın cinsini dahi tespit edemeyen çalışanlar çamurun sebep olduğu zarardan ötürü hayvanın hayatta kalmasının mümkün olmadığını düşünürler. Fakat, her şey yolunda gider ve hayvan iyileşir. Onun aslında bir kurt yavrusu olduğu anlaşılır.
  • Derisinin parçalanmasına sebep olacak kadar ileri derecede uyuzu olan ve terk edilmiş bir köpek bulunur. Bu köpeğin de az bir zamanı kaldığı düşünülürken köpek tamamen iyileşir.
  • Figo, sahibini ezilmekten kurtarmak için arabanın önüne atlayan bir köpektir. Ciddi bir şekilde yaralanır fakat sahibini bir an bile olsun yalnız bırakmak istemez. Figo’nun öleceğini düşünseler de sahibinin sevgisi ve doktorların ilgisi sayesinde kurtulur. İşte size sadakatin mükemmel bir örneği.

Kaynak: Cambados Barınağı Sayfası, Facebook


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.