Tayvan'da Kedi Ve Köpek Eti Yasaklanıyor

Tayvan'da Kedi Ve Köpek Eti Yasaklanıyor
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Tayvan, kendi sınırları dahilinde insanların, kedi ve köpek eti tüketimini yasakladığı ilk Asya ülkesi. Adadaki yasama, Hayvan Koruma Yasasını değiştirmek üzere bir değişikliği onayladı. Böylece, bu hayvanların, etinin insanlar tarafından tüketilmesi amacıyla, katledilmesini yasaklıyor.

Bir diğer önemli önlem, adadaki  bu yasayı ihlal edenlere karşı verilecek olan  cezaların sıkı olması ve aynı şekilde, bu cezaların bu tür ürünleri pazarlayanlar için de geçerli olmasıdır. Bu insanlar büyük para cezalarına maruz kalmanın yanı sıra, tutuklanıp hapse de gidebilirler.

Bu reform, Tayvanlı İcra Kurulunun onayı ve başkanın imzasını bekliyor. Bu yasa yürürlüğe girdikten sonra, 200,000 – 2 milyon Tayvan doları para cezası ile, iki yıla kadar hapis cezasını gündeme getirecek  (yaklaşık € 6 – 60,000). Cezalar, kedi ve köpek eti tüccarlarına da geçerli olacak.

Bu değişiklik yürürlüğe girmeden önce,  ciddi yaralanmalar, hayati organların zarar görmesi veya ölüme sebebiyet veren kasıtlı istismar cezaları çok daha düşüktü.

Ayrıca şunu da belirtmekte fayda var ki, kediler ve köpekler söz konusu olduğunda, onları katletmek  ve satmak yasa dışı bir eylem olarak görülüyordu. Ancak, iş etlerinin tüketimine geldiğinde, durum böyle değildi.

Bu yeni düzenlemenin yürürlüğe girdiği noktada,  kedi ya da köpek eti yiyen insanlar,  1.500 € ile 7.700 € arasındaki eşdeğer para birimi karşılığında cezalandırılacaktır.

Dahası, hükümet yetkilileri, işledikleri suçlardan mahkum edilmiş kişilerin adlarını ve fotoğraflarını suçun işlendiği tarih ile birlikte yayınlama iznine sahip olacaklar.

İşin bir diğer ilginç tarafı da, bu yeni yasa ile birlikte motorsiklet ve araba sürücülerinin, araç hareket halindeyken hayvanları dışarıya atmasını yasaklamaktadır. Yasaklara uyulmaması durumunda, 90 € ile 460 € para birimine eşdeğer cezalara maruz kalacaklardır.

Kedi ve Köpek Etini Yasaklayan Diğer Asya Ülkeleri

köpek ve kedi eti

Kedi ve köpek eti tüketiminin azalması ile birlikte, hayvanlar en nihayetinde evcil hayvan olarak kabul edilmiştir. Diğer Asya ülkelerinde de önemli gelişmeler devam ediyor. Ancak Tayvan, kedi ve köpek eti tüketimini yasaklayan ilk ülke oldu.

Güney Kore‘de yerel belediyelerin farklı yönetimleri,  kesim veya hayvan istismarı konusunda olmasa da, kedi ve köpek eti ticaretini yasaklayan düzenlemeler yayınladılar.

Hong Kong’da durum bunun tam tersidir. Hayvan kesimi yasak olsa da, insanların kedi ve köpek eti tüketmelerine izin verilir.

Çin, hayvan refahının korunması yolundaki en büyük engel olmaya devam ediyor. Ancak şimdilerde, daha az insan kedi ya da köpek eti yiyor. Yine de, Yulin festivali gibi bazı festivaller tartışmalı ve olumsuz bir etkiye sahip olabilir. Çin, hayvan imajı söz konusu olduğunda, Asya algısının olumlu yönde gelişmesini engelliyor.

Madrid Başıboş Hayvanların Hayatına Son Verilmesini Önleyecek

Madrid’de yeni bir evcil hayvanları koruma yasası onaylandı. Bu yasa, insanların başıboş hayvanların veya barınaklarda bulunan hayvanların hayatlarına son verilmesini önlüyor.

Yeni düzenleme, barınaklarda yaşayan hayvanların kurban edilmesini yasaklıyor. Aynı zamanda, hayvanın terk edilme ve zorla kurban edilmesi gibi bir çifte cezaya maruz kalmasını da önlüyor. Yasanın temel amacı, aşırı nüfus ve terk edilmekten kaçınmak için kısırlaştırma yönteminin daha yaygın olarak uygulanmasıdır.

Bu yasa aynı zamanda, eylem veya ihmal yolu ile kötüye kullanımı da düzenler. Ayrıca, insanların  eğlence ya da eğlence amaçlı etkinliklerde hayvanları sergilemelerini yasaklar.  

Ayrıca köpeklerin dilenmek amaçlı kullanımını da yasaklar.

Yasada yapılan diğer önemli değişiklikler arasında, insanların hayvanlarından vazgeçmesi ya da çekiliş ödülü olarak verilmesinin yasaklanması da yer alıyor. İzinsiz olarak fotoğraflarını çekmek veya reklam yapmak için hayvanların kullanılması yasa dışıdır.

İnsanların, hayvanları havalandırmasız araçların içinde bırakmaları da yasak olacaktır. Aynı şekilde, çok istisnai durumlar haricinde, hayvanlara ateşli silahlar veya havaya ateş etmek suretiyle saldırmak da.

Evcil hayvan koruma yasası, hayvanın katledilmesini önleyen bir politikayı savunmaktadır. Evcil hayvan mağazaları ve veteriner klinikleri artık kendi tesislerinde köpek ve kedi bulundurmaya devam etmek için değişiklikler yapmakla yükümlüdür.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.