Tayvan'da Köpekler İçin İlk Kan Bağış Merkezi

Tayvan'daki köpekler için ilk kan bağış merkezinin açılması hayvanların sıhhatini artırmak için gösterilen çabaların son birkaç yılda ne kadar geliştiğinin muhteşem bir örneği.
Tayvan'da Köpekler İçin İlk Kan Bağış Merkezi
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Neredeyse her gün duyduğumuz hayvan şiddeti içeren kötü haberlere rağmen insanların bu hayvanların ne kadar saygı ve ilgi hak ettiğine dair daha büyük bir anlayış geliştirdiğini gösteren işaretler de var. Tayvan’da köpekler için ilk kan bağış merkezinin açılması, hayvanların sıhhatini geliştirmeye yönelik çalışmalarının ne noktaya geldiğini gösteren muhteşem bir örnek.

Güney Tayvan’da bulunan Ulusal Pingtung Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ülkenin ilk köpek kan bağış merkezini açtı.

Bu projenin amacı köpekler için olduğu kadar kediler ve diğer hayvanlar için de ulusal bir kan bankası yaratmak. Adanın etrafına başka merkezler de açmayı ve kronik köpek hastalıklarına dair araştırmalar yapmayı umuyorlar.

Diğer ülkelerdeki köpekler için kan bağışı

Kan alınan bir köpek

Birçok ülkede hayvan kanı bankaları olsa da bunların çoğu özel girişimler. Bu, kan nakline ihtiyaç duyan köpeklerin her birinin bu bağış merkezlerine erişimi olmadığı anlamına geliyor.

Tayvan’da köpekler için ilk kan bağış merkezinin açılmasından sonra, 2015 yılında Yucatan’da Veterineri Kan Bankası Meksika’da açıldı. Örneğin İspanya Madrid’de de Complutense  Üniversitesi Veterineri Hastanesi var.

Kan bağışının önemi hakkında farkındalığı artırmak

Her yerde olduğu gibi Tayvan’da da kan bağış merkezinin açılması köpeklerini hemen bağış yapmaya götüren birçok hayvanseverin dikkatini çekti. Umarız ki bu heves gitgide artış gösterir.

Köpek sahiplerini köpeklerini alıp kan bağışı yapmaya götürmelerine ikna etmek kolay bir iş değil. Bu tarz bir inisiyatifin ülkedeki hayvan kan donörlerinin kalıcı olarak artmasına yardım edeceği umuluyor.

Köpek kan donörleri: gereklilikler

Bir köpeğin uygun bir kan donörü olmadan önce yapması gereken tek şey bir dizi kriteri karşılamak:

  • 1 ile 8 yaş arasında olmalı
  • 20 kilodan ağır olmalı
  • Genel olarak sağlığı iyi olmalı
  • Eksiksiz bir aşı sertifikası olmalı
  • Her 4 ay parazitlerden arındırılmalı
  • Kan pıhtılaşma rahatsızlıkları olmamalı
  • Layşmanyaz gibi kanla geçen bir hastalığı olmamalı

Köpeklerde kan bağışı: prosedür

Köpeklerde kan bağışı prosedürü insanlarda kullanılan prosedüre benzer. 

Hayvan masaya yerleştirilir ve boynunun bir kısmı tıraşlanır. İşte bu noktaya içine 500 ml kan çekecekleri iğneyi yerleştirirler.

Bu süreç 20 ile 40 dakika gibi kısa bir sürede biter ve her 4 ayda bir bunu yapabilirler. Bağışlanan kan 35 gün civarı depolanabilirken alyuvar hücre konsantresi 20 gün kadar tutulabilir.

Eğer dondurulmuş ise plasma da bir yıl boyunca kullanılabilir.

Bir kan bağışı iki canı kurtarabilir. Çünkü kan, alyuvar konsantresi ve plasma olarak ikiye ayrılır.

Köpek kan grupları

Hasta şekilde yatan bir köpek

8 farklı köpek kan grubu var. Bir köpek anca kendisiyle aynı ya da ona uyumlu kan tipi olan bir köpekten kan nakli alabilir.

Köpek kan grupları, insanların kan gruplarından çok daha farklı ve çok daha karmaşıktır. İnsanların kan grubu A, B, AB ya da O olabilir. Bu grupların her biri Rhesus faktörünün (Rh) mevcut olup olmamasına bağlı bir şekilde pozitif ya da negatif olabilir.

Aynı insanlarda olduğu gibi, uyumsuz bir kanın nakledilmesi, onun hayatını tehlikeye atacak şekilde, köpeğin vücudunun bu kanı reddetmesi ile sonuçlanacaktır.

Köpekler ve insanlar arasındaki önemli farklardan biri de köpek yavrularının bütün kan gruplarından kan nakli alabiliyor olmasıdır. Köpek yavrularının vücutları uyumsuz kanı yok etmek için gereken antikorları üretemez. Bu durum bütün kan donörlerinden kan alabilecekleri anlamına geldiği için devasa bir avantaj.

Bu kesinlikle vücutları uyumsuz kanı reddeden insan bebekleri için geçerli bir şey değil.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.