Gazze Köpekleri Yaşamak İçin Yeni Bir Yuva Buldu

İsrail ve Filistin arasındaki, özellikle de Gazze'deki çatışma bütün dünya tarafından biliniyor. Haber kanallarında her gün yüzlerce görüntü veriliyor. Ancak, ana akım medyanın nadiren bahsettiği bazı kurbanlar var. Gazze köpekleri de savaşın sivil mağdurları. Peki bu köpeklerin kaderi ne?
Gazze Köpekleri Yaşamak İçin Yeni Bir Yuva Buldu

Son Güncelleme: 11 Temmuz, 2020

Yakın zamanda, Gazze hayvanat bahçesinin kapanması gerektiği haberi medyaya yansıdı. Bunun nedeni, zaten düzgün beslenemeyen hayvanların bakımı için gerekli fonun olmamasıydı. Sonunda, daha iyi bir yaşam fırsatı buldukları diğer ülkelere gönderildiler. Şimdi size Saeed ve onun başıboş Gazze köpeklerinin hikayesini anlatacağız.

Evcil hayvanlar da savaşın kurbanıydı ve çoğunun artık bir yuvası yok. Ama şimdi onlar için umut var! Nasıl olduğunu öğrenmek ister misiniz?

Gazze köpekleri için yeni bir sığınak

gazze köpek barınağından bir kare

Köpekler İslam dininde koruyucu ve avcı olarak kabul edilmektedir. Bununla birlikte, savaşta olan bir ülkedeki hayvanların kaderi, oradaki çoğu insan için bir öncelik değildir.

En azından çoğu için değildir, çünkü Saeed al-Ar geleceğin bu hayvanlar için ne getireceği konusunda endişeli. Ve bu nedenle, ailesini desteklemek için ne kadar paraya ihtiyacı olduğunu ve köpeklere yardım etmek için ne kadar para ayırabileceğini hesaplamaya başladı. Aynı onun gibi, Gazze’de devam eden savaşın kurbanı olan köpekler…

Gazze köpeklerine yardım etmek için kendisinin ve ailesinin kaynaklarını kanalize etmesinin hiç de kolay olmadığını söylemeye gerek yok. Saeed’in ailesinin çok üyesi var. Bakması gereken bir karısı ve yedi çocuğu var. Bununla birlikte, tüm aile Gazze’deki en dezavantajlı hayvanlara yardım etmek için kemerlerini sıktı.

Gazze’de Al-Sulala sığınağı kuruldu

Saeed, Gazze’nin yakın çevresinde köpekleri barındırabileceği bir toprak parçası aradı. 2700 metrekarelik kumlu bir alan temin etmeyi başardı ve sığınağını orada inşa etti.

Bu sığınak sadece hayvanları beslemekle kalmıyor, aynı zamanda onlarla oyun oynanabilecek ve spor yapılabilecek ekipmanlara da sahip.

Saeed’in hayvanlara duyduğu sevgi doğuştan geliyor. En azından 2007’ye kadar ülkesindeki polis kuvvetleri için köpek eğitiyordu. Ancak, o yıl hükumet yapısı değişti ve yeni yöneticiler polis köpekleri için kendi yöntemlerini ve eğitimlerini belirlemeye karar verdiler.

Aktif olarak çalışmasa da Saeed hala hükumetten maaş alıyor. Bu onun tüm zamanını Gazze köpeklerini kurtarmaya adamasına olanak tanıyor. Bu sayede bu köpeklere sadece aktif değil duygusal olarak da katkıda buluabiliyor. Ve Saeed sadece onlara yiyecek vermenin ve onlarla oynamanın ötesine geçiyor. Açıkçası Saeed bu hayvanları çok seviyor ve onları koruyor.

Büyük mesleğinin farkında olan otorite pozisyonlarındaki bazı insanlar, daha fazla köpeğe yardım edebilmesi için ona 12 dönüm arazi vermeyi vaat etti. Dahası, yerli halk bile Saeed’in girişimine iyi yanıt veriyor. Buna ek olarak, Gazze köpekleri için hayatı kolaylaştırmak için ellerinden gelen her türlü yiyecek ve para bağışını yapıyorlar.

Saeed’in hayali

Saeed’in hayali bir gün bir köpek maması fabrikası ve tüm sokak Gazze köpeklerine veteriner yardımı sağlayabilecek bir hastaneye sahip olmak. Bazen hayaller gerçek olur, Saeed…

Kuşkusuz, Gazze’deki savaş kadar ciddi bir çatışmanın ortasında, onun gibi insanların olduğunu bilmek bize insanlık için umut veriyor. Hala birbirlerine yardım etmek isteyen çok, çok iyi insanlar var. Elbette Saeed, bir insan, bir arkadaş, bir koca ve bir baba olarak hayranlığımızı hak ediyor.

Eylemler sözlerden daha güçlüdürler. Ve Saeed örneğinde, çocuklarına verdiği örnek asla unutamayacakları derslerden biridir ve bu da onları daha iyi insanlara dönüştürecektir.

İlginizi çekebilir ...
Hem Savaş Gazisi Hem de Köpeği Bir Mağaza Tarafından İşe Alındı
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Hem Savaş Gazisi Hem de Köpeği Bir Mağaza Tarafından İşe Alındı

Savaş gazisi ve köpeği bir mağaza tarafından işe alındı. Askerler ve köpekleri ile ilgili daha fazla şey okumak için tıklayın!


Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.