Köpeğinizin Sizi Deli Gibi Sevdiğini Nasıl Anlarsınız?

Köpeğinizin Sizi Deli Gibi Sevdiğini Nasıl Anlarsınız?

Son Güncelleme: 07 Mayıs, 2018

Köpeğinizin dünyadaki en önemli canlılardan biri olduğuna dair hiç kuşkunuz yoktur. Ve tabii ki köpeğiniz duygularını bir hayli belli eden bir canlı olduğu için de sizi sevdiğini düşünüyor olmalısınız.  Ancak hissettiğiniz sevginin büyüklüğünden ve gerçekliğinden yüzde yüz emin olmak istiyorsanız, bu yazıyı gözden geçirmelisiniz. Bu sayede, köpeğinizin sizi deli gibi sevdiğini anlayacaksınız!

Köpeğinizin sizi sevdiğini nasıl anlarsınız?

Bu soru birçok köpek sahibi tarafından sorulan bir sorudur. Hayvanlar hissettikleri duyguları kelimelerle ifade edemedikleri için, bazen köpeğimizle aramızdaki ilişkinin gerçek bir sevgi ilişkisi mi yoksa bir çıkar ilişkisi mi (yalnızca karnı acıktığında veya ona vereceğiniz bir hediye olduğunda ortaya çıktığını düşünürsek) olduğuna dair şüphe duyabiliriz. Eğer köpeğiniz aşağıdakilerden en azından bir tanesini yapıyorsa sizi deliler gibi seviyor demektir:

  1. Gözlerini dikip size bakıyorsa

gözleri kapalı bir köpek

Bazen evde bir şeyler yapıyorsunuzdur ve birden köpeğinizin sanki size büyü yapmak istiyormuş gibi gözlerini dikerek baktığını görürsünüz.  Aynı şeyi oyun oynarken veya yanı başınızda yatarken de yapabilir . Bu sizi sevdiğine dair mükemmel bir işarettir! Köpekler gözlerini dikip baktıklarında bir hormon (oksitosin) salgılarlar. Bu hormon annelerin çocuklarını gördüklerinde saldıkları hormonla aynı hormondur.

  1. Aynı anda esniyorsanız

Esnemenin bulaşıcı olduğunu hepimiz biliyoruz. Eğer birinin esnediğini görürseniz, neredeyse aynı anda siz de esnemeye başlarsınız. Ancak hayvanlarda işler aynı şekilde yürümüyor (onlar da uykuluyken esniyorlar tabii). Daha önce de açıkladığımız gibi günün büyük bir bölümünde köpeğiniz sizi izliyor olacaktır. Bu nedenle, siz esnemek için ağzınızı açtığınız anda o da aynısını yapıyorsa bu size karşı empati duyduğu ve aranızda sizi birbirinize bağlayan güçlü bir bağ olduğu anlamına gelir.

  1. Kucağınızda dinleniyorsa

Diyelim ki koltukta veya oturma odasında bir sandalyede oturuyorsunuz. Köpeğiniz aniden size doğru geliyor ve başını kucağınıza yaslıyor. O anki duruma göre patisini, omzunu veya göğsünü yaslıyor da olabilir. Peki bu ne anlama geliyor? Tabii ki sizi deli gibi sevdiği anlamına geliyor! Köpeğiniz sığınacak bir yer ve sevgi arıyor, ve bunu ona yalnızca sizin sunabileceğinizi biliyor. Eğer bu bir sevgi gösterisi değilse nedir?

  1. Mamasını yedikten sonra sizi arıyorsa

Yemek, sizin de kesinlikle bildiğiniz gibi, hayvanların hayatındaki en önemli şeylerden biridir. Eğer köpeğiniz mamasını yedikten sonra, belki de tamamen bitirmeden, yanınıza geliyor ve size sokulmak istiyorsa, bu gerçekten de üzerine düşünmemiz gereken bir durumdur. Neden mi?  Çünkü buradan şunu anlıyoruz ki, köpeğinizin hayatında yemekten sonraki en önemli ikinci şey sizsiniz!

  1. Sizi büyük bir heyecanla karşılıyorsa

Beş dakikalığına markete gitmiş veya çöpü çıkarmaya çıkmış olabilirsiniz. Belki de çamaşır asmak için balkona çıktınız. Nereye gitmiş olduğunuz hiç fark etmez; çünkü döndüğünüzde köpeğiniz sizi sanki yıllardır görmüyormuş gibi bir kutlama yapacaktır.  Çılgına dönmüş bir biçimde kuyruğunu sallaması, oradan oraya zıplaması, yalaması, havlaması, yerde yuvarlanması… Bunların hepsi, mutluluğunu ve size olan sevgisini gösteren işaretlerdir.

  1. Sizi yalıyorsa

sahibini öpen köpek

Sizi yalaması çok sevdiğiniz bir hareket olmayabilir; ama bu davranış hayvanların sevgilerini belli etme yollarından biridir. Sizi her yaladığında (özellikle yüzünüzü), sizi sevdiğini, onun için çok önemli olduğunuzu, onun ailesinin bir parçası olduğunuzu gösteriyordur.

Aynısı sürekli bir yerleri kokladığında da (çoğunlukla ayağımız gibi kokulu yerleri) geçerlidir. Peki köpeğimiz bizi neden koklar? Çünkü bu, köpeğinizin sizin karakteristik kokunuzu sevdiğini ifade etmesinin yanı sıra, aynı zamanda sizin nasıl olduğunuzu da öğrenmesinin bir yoludur.

  1. Sizi banyoya kadar takip ediyorsa

Diyelim ki, koltuktan kalktınız ve bir sandviç hazırlamak için mutfağa gittiniz. Köpeğiniz de sanki gölgenizmiş gibi peşinize takılmış sizinle geliyor. Yatağınızdan kalkıp banyoya gidiyorsunuz… Köpeğiniz ise çoktan oraya gitmiş ve sizin arkanızı kolluyor. Herhangi bir yerden herhangi bir şey almak için yalnızca bir iki adım dahi atmış olmanız onun için hiç fark etmiyor, her halükarda sizi takip ediyor. Bunun sebebi çok basit: sizi, yanınızdan bir dakika bile uzak kalmak istemeyecek kadar çok seviyor.

  1. Sizi memnun etmeye çalışıyor çünkü sizi seviyor

Biz insanlar için, var olan en iyi ilaç köpeklerdir. Siz üzgün, bunalımda, yorgun veya hasta olduğunuzda, köpeğiniz sizi tekrar iyi hissettirebilmek için neye ihtiyaç duyuyorsanız size o şekilde davranır. Köpeklerin çok hassas canlılar olduğunu ve sahiplerinin hayatında olup bitenlere dair her şeyin farkında olduklarını asla unutmayın. Dolayısı ile, eğer siz yatağınızda yatarken yanınıza yatıyorsa veya ağladığınızda sizi yalıyorsa bu, köpeğiniz sizi gerçekten çok sevdiği içindir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.