Bakımı Kolay Köpekler Var Mı?

Bakımı Kolay Köpekler Var Mı?

Son Güncelleme: 06 Ekim, 2018

Bir köpek sahiplenmeyi düşünen çoğu insan hangi ırkın daha az bakım gerektirdiğini merak ediyor. Siz bir süre dışarıdaki işlerinizle ilgilenirken köpeğinizi evde tek başına bırakmak önemli bir sorun. Bu yüzden, bu makalede bakımı kolay köpekler hakkında bilgi vereceğiz. 

Bakımı kolay köpekler

Eğer evde çok zaman geçiremiyorsanız, pek parka giden biri değilseniz ve çocuğunuz da yoksa bakımı zor olmayan köpeklerden alın. Aşağıda bahsedeceğimiz köpekler onları iyi beslediğiniz, yürüyüşe çıkardığınız ve sevgi verdiğiniz sürece kusursuzdurlar, çünkü bu köpekler siz işe gittiğinizde her şeye havlamazlar.

1. Great Pyrenees cinsi köpekler

Bu köpek ırkı, koyunları korumak üzere yetiştirildiğinden ve insanlarla pek iletişim kurmamış olduğundan, dışarıda zaman geçirmekle ilgili sorunu yoktur. Bu büyük, beyaz tüylü köpeklerin kendilerini soğuktan koruyan kalın bir manto gibi kürkleri vardır. Sadece çok fazla salya akıttıklarını unutmayın. Bağımsız, itaatkar ve çok fazla zamanını harcamak istemeyen insanlar için harika bir koruyucu köpektir.

2. İtalyan Greyhound cinsi köpekler

Greyhound köpeklerin en küçüğüdür ve apartman dairelerinde yaşayabilir. Sevecen, uyumlu, neşeli ve özellikle haftasonları ile tatillerde harika bir arkadaştır. Yavru iken çok fazla enerjileri olduğu için evi biraz dağıtabilirler. Ama büyüdüklerinde sakinleşirler ve bakımları da kolay olur.

3. Brezilya Mastiffi cinsi köpekler

Bu köpek ırkı çalışmaları için çiftleştirilmiş ve yetiştirilmiştir. Brezilya mastiff köpekleri harika birer koruyucudur ve fazla ilgi de beklemezler. Dışarıda da yaşayabilirler ama sadece yaz aylarında, çünkü tüyleri kısadır (tropikal iklimler onlar için idealdir). Sert görünürler ve bir tehlike sezerlerse agresifleşirler. Hepsinden ötesi, bakımı kolay köpekler diyebiliriz. 

4. Boston Terrier cinsi köpekler

bakımı kolay köpekler

En önemli özelliklerinden biri kolay eğitilebilir olmaları, neşeli ve harika birer arkadaş olmalarıdır (yalnız yaşayan kişiler için kusursuzdur). Boyutlarından dolayı, bir apartman dairesi gibi küçük yerlerde yaşayan kişiler için ideal bir ırktır. Tüyleri uzun olmadığı için, onları her gün fırçalamak zorunda kalmazsınız. 

5. Mavi Benekli Rakun köpeği

Rakun yakalamak için özellikle yetiştirilen bu sağlıklı avcı köpekleri, açık havada yaşamaya çok kolay alışır. Kalın kürkleri ve büyük boyutları sebebiyle küçük evlerde yaşamaya uygun değillerdir. Çok iyi birer atlet olan bu köpeklerin sadece düzenli olarak kulaklarının temizlenmesi gerekir (enfeksiyonlardan korumak için).

6. Amerikan Staffordshire Terrier cinsi köpekler

Bu köpeklerin sosyalleşmeye uygun karakterleri bakımı kolay bir köpek olmasını engellemiyor. Sahiplerinin etrafında olmayı severler ama aynı zamanda birkaç saat yalnız kalmaları da sorun olmaz. Yakın bir tehlike olmadığı sürece bu köpekler havlamaz. Okşanmayı ve etraflarında biri varsa oyun oynamayı severler.

7. Avustralyan Cattle cinsi köpekler

Bu köpekler yerel ırkla Avustralyan Dingo isimli vahşi bir ırkın kırmasıdır ve bu yüzden doğada yaşayabilirler. Başka bir deyişle, kendilerine bakmayı bilirler. Arazide çalışabilir, sürülere çobanlık yapabilir ya da avluda bekleyerek evi koruyabilirler. Orta boyutlarda olan bu köpekler uzun süre sağlıklı bir şekilde yaşayabilirler.

8. Welsh Corgi cinsi köpekler

Bu küçük ırk köpeklerinin bakımı son derece kolaydır. Şimdilerde evcil hayvan olarak beslenseler de, cesaretlerinden ötürü bir zamanlar sığırları otlatmaları için kullanılıyorlarmış. Kısa tüylü ve orta boyutlarda olan bu köpeklerin ortalama ömrü de 15 yıl civarında.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.