Papa Francis ve Hayvan Sevgisi

Papa Francis ve Hayvan Sevgisi

Son Güncelleme: 12 Ocak, 2019

Tıpkı adaşı gibi, Papa Francis de tam bir hayvanseverdir. Francis’in adını aldığı Aziz Assisili Francis, hayvanların “küçük kardeşlerimiz” olduğunu ve onlara saygı göstermemiz gerektiğini söylemiştir.

Bu makalemizde, Papa ve canlılarla olan ilişkisinden bahsedeceğiz.

Papa Francis “Tüm Hayvanlar Cennete Gider”

Haftalık vaazlarından bir tanesinde, Papa Francis dünya genelindeki hayvanseverlerin dikkatini çeken bir açıklama da bulundu. Bu açıklama özellikle, değer verdikleri hayvanlarını kaybeden insanların yüreğine su serper nitelikteydi. 

Papa, ölümden sonraki dünyanın sadece insanlar için değil aynı zamanda hayvanlar için de müjdelendiğini söyledi.

Sözleri tam olarak “Kutsal Ruha göre, bu harika tasarımın mükemmeliyeti, çevremizdeki her şeyi kapsamaktadır.” şeklindedir.

Papa Francis’in sözlerinin, seleflerinkisi ile (Benedict XVI) ters düştüğünü söylemekte de fayda var.

Benedict XVI, kedilere düşkün olmasına rağmen, hayvanların varlığının dünya ile son bulacağını söylemiştir.

Papa Francis: Hayvanlara Karşı Sevgi Dolu Olan Kişiler Komşularına Karşı Aynı Tavırda Değiller

Papa Francis, çoğu insanı şok eden bir şey söyledi. Hayvanlarını çok sevmesine rağmen, aynı sevgiyi ve saygıyı komşularına göstermeyen birçok insan olduğunu söyledi.

Bu konuşmasını, San Pedro Meydanı’nda binlerce insan karşısında yaptı.

Papa “kedilere, köpeklere inanılmaz bağlılık gösteren ama ihtiyaç sahibi komşusuna yardımı çok gören çok insanla karşılaşıyoruz. Bu çok yanlıştır.” dedi.

Aziz Assisili Francis ve Hayvanlar

Papa francis ve hayvanlar

Aziz Assili Francis, Dünya’daki insan dışı canlılara olan iyiliklerinden dolayı, Hayvanların ve Çevrenin Koruyucusu olarak bilinmektedir.

Aziz, hayvanları bir yaratılış hediyesi olarak görüyordu. Bu yüzden, Dünya Hayvanlar günü, Aziz’in ölüm günü olan 4 Ekim’de kutlanmaktadır.

Aziz Francis, bir İtalyan şehri olan Assisi’de dünyaya geldi ve zengin bir ailede büyüdü.

Ancak, tüm materyal zenginliklerden kendini arındırarak tüm canlılara hizmet etmeye adadı. Hayvanlar onu çok severdi, bu yüzden hayvanların ona itaat ettiği düşünülmekteydi.

Aziz’e dair anlatılan hikayelerden bir tanesinde, bir kırlangıç sürüsünün Aziz’in peşinde sürekli dolaşarak bir haç şekli oluşturdukları yer almaktadır.

Efsaneye göre, bir kez Alvino’da vaaz verecekken kırlangıçlarla konuştu ve şöyle dedi: “Kırlangıçlar susun, konuşma sırası bende.”

Başka bir örnekte ise, “Buraya gel kurt, Mesih adına, beni ya da başka birini incitmemeni emrediyorum” diyerek vahşi bir kurdu evcilleştirdiği de söylenmektedir. 

Ve bir başka efsanede de, dağda dua ederken karatavuk ona gece yarısı namaz vakti geldiğini hatırlatmıştır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.