Vegan Kıyafetler: Hayvan İstismarı Karşıtı Kumaşlar

Satın alabileceğiniz vegan kıyafetler olduğunu hiç duymuş muydunuz? Bugünkü yazımızda, bu kıyafetler ve neden sizler için daha iyi bir tercih olduğundan söz edeceğiz.
Vegan Kıyafetler: Hayvan İstismarı Karşıtı Kumaşlar

Son Güncelleme: 04 Haziran, 2020

Yazının başlığında “vegan kıyafetler” ibaresini görmek sizi biraz şaşırtabilir. Hayvan dostu olsanız da binlerce hayvana kumaş üretimi için zulmedildiğini düşünmemiş olabilirsiniz.

Vegan kıyafetlerin önemini anlamanız adına sizlere bu konudan bahsetmek istiyoruz. Bunun yanı sıra bu kıyafetleri nerelerde bulabileceğinizden de söz edeceğiz. Daha fazlasını öğrenmek ister misiniz? Okumaya devam edin.

Neden Vegan Kıyafetler Satın Almalısınız?

Ne tür kıyafetleri satın almaktan kaçınmalısınız? Aklınıza ilk gelen muhtemelen deri kıyafetler olacaktır. Fakat hayvanların eziyet çekmesine neden olan başka birçok kıyafet bulunuyor. Bunların neler olduğuna göz atalım.

Deri Kıyafetler

Vegan kıyafetler

Her yıl milyonlarca inek, domuz, koyun, zebra ve daha birçok hayvan bir amaç için katlediliyor: derileri. Kısırlaştırılıyor, mühürleniyor ve uyuşturulmadan daha pek çok barbarlığa maruz bırakılıyorlar. Birileri onları bir kamyonun arkasına atıyor, derilerini yüzüyor ve onları kanlar içinde bırakıyor.

Derileri, etten sonra hayvanların en değerli kısmı. Tüketiciler de bunları almaya devam ettikleri için bu illetin kökünü kurutmak son derece zor. İşte sizlerin görevi burada başlıyor!

Nasıl yardımcı olabilirsiniz? Hayvan derilerini satın almayarak! Bugünlerde oldukça kaliteli sentetik deriler bulunuyor. Hem de bunlar çok daha ucuz. Bunları satın alarak hayvanların acı çekmesine katkıda bulunmamış olursunuz. Bu tür zararsız kıyafetlerin üzerinde “vegan kıyafet”, “el yapımı” ya da “sentetik deri” şeklinde etiketler olur.

Yün

Koyun kırpmak zararsız gibi görünse de, koyunların yünleri yalnızca estetik bir değer taşımıyor. Yün hayvanları yaralanmalardan ve aşırı sıcaklardan koruyor. Bundan ötürü, koyunların kırpılması da hayvan zulmüne giriyor.

Avustralya’da bu çok yaygın bir felaket. Kırpma yerine zamandan kazanmak için genellikle budama makasları kullanılıyor. Ne yazık ki bu da hayvanların sakatlanmasına ve terk edilmesine yol açıyor.

Nasıl yardımcı olabilirsiniz? Artık sentetik yünler de doğal yün kadar yumuşaklık hissi verebiliyor. Ayrıca normal yüne göre rüzgâra karşı daha dayanıklılar ve daha sıcak tutuyorlar. Örneğin; geri dönüşümlü şişelerden elde edilen Polertec Wind Pro harika bir seçenek olabilir!

İpek

Bildiğiniz üzere ipek, buhar ya da gazla öldürülen ipek böceklerinden elde ediliyor. Yani hayvanlar yine zulme maruz kalıyor.

Nasıl yardımcı olabilirsiniz? İpek satın almayarak. Naylon, liyosel, suni ipek gibi pek çok vegan seçenek de bulunuyor.

Tüy

Sarı lacivert ve kırmızı lacivert iki papağan

Yastık ve yorganların içindeki tüyler kaz ve ördeklerden yolunuyor. Bu hayvanlar biri onları tutarken ve bir diğer kişi onların tüylerini yolarken avazları çıktığı kadar bağırıyorlar.

Nasıl yardımcı olabilirsiniz? Herhangi bir hayvanın incitilmesine gerek kalmadan doğal olanlarla aynı görevi görebilecek yapay tüyler de bulunuyor. Bunlar da vegan kıyafetler adına harika seçeneklerden biri.

Vegan Kıyafetler İle İlgili Sonuç

Görebileceğiniz üzere, hayvanların korunmasına yardımcı vegan kıyafetler piyasada git gide daha popüler hale geliyor. Dünyaca tanınan H&M, Forever 21, Target ve daha birçok marka piyasaya vegan kıyafetler sürmeye başladı.

Hayvanlara karşı zulme ve istismar edilmelerine karşı harekete geçmek adına her daim vegan kıyafetler almayı deneyin. Ayrıca geri dönüştürülmüş şişe mantarlarından yapılma aksesuarlar da oldukça popüler hale geldi. Bunlar yeni bir ipek mendildense arkadaşlarınıza gösterebileceğiniz çok daha hoş parçalar. İyi bir seçim yapın ve hayvanların korunmasına yardımcı olun!

İlginizi çekebilir ...
Vegan Köpekler: Köpekler Vegan Olur mu?
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Vegan Köpekler: Köpekler Vegan Olur mu?

Vegan köpekler, belki hiç karşılaşmadığınız bir durumdur. Ancak, bazı insanlar bu diyeti köpeklerine uygulamaktadır. Detaylar makalede!