Vietnam Domuzu İstilacı Tür Olarak İlan Edildi

Vietnam domuzu göz ardı edilmemesi gereken bir istilacı türdür. İspanya'da hükümet, bu nedenle bu hayvana sahip olmayı yasakladı.
Vietnam Domuzu İstilacı Tür Olarak İlan Edildi
Eugenio Fernández Suárez

Yazan ve doğrulayan Veterinerlik Eugenio Fernández Suárez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Yurt dışında birçok insan için, Vietnam domuzu bir evcil hayvana dönüştü ve bu ilginç hayvanları evlerde ve hatta tasmalarla yürürken görmek nispeten yaygınlaştı. Ancak, İspanya’da yetkililer Vietnam domuzunu istilacı bir tür olarak ilan ettiler. Hatta artık zararlı hayvanlar listesindedir.

Yeni istilacı türler

İspanya’da, istilacı yabancı türler listesi, herhangi bir kişinin belirli hayvanlara evcil hayvan olarak sahip olmasını önleyen birkaç yasal engelden biridir. Bunun nedeni, hayvanların bir tür çevresel soruna neden olmasıdır.

Bu, evcil hayvan olarak tutulan diğer birçok hayvan için geçerliydi. Örneğin, bazı kaplumbağalar veya rakun gibi hayvanlar. Şimdi, Vietnam domuzu, alandaki birçok uzmanın yıllardır istemiş olduğu gibi, bu istilacı türler listesine, birkaç sürüngen ve bitkiyle birlikte dahil edildi.

vietnam domuzu yavrusu

İstilacı türler, yerli olmayan ve doğal çevreye salındıklarında doğal fauna ve flora üzerinde zararlı etkilere neden olan hayvanlardır. Bu, rekabet veya diğer hayvanlar üzerindeki avlanma nedeniyle olabilir.

Bu turda listeye eklenen türler, Vietnam domuzuna ek olarak Savanna Monitor Kertenkelesi, Yarımada Kaplumbağası ve Kraliyet Piton‘dur. Sonuncusu, bazı ülkelerde oldukça popüler bir evcil hayvan olan bir yılandır. Ancak, bundan böyle en azından İspanya’da bir evcil hayvan olarak beslenmesi yasaklanacaktır. Bunun amacı çevreye salınmamasını sağlamaktır.

Vietnam domuzu vakası

Vietnam domuzu, koyu renkli küçük bir türdür. İki yaşında yaklaşık 45 kilo ağırlığındadır, ancak bundan sonra ağırlıklarını iki katına çıkarabilirler. Ayrıca, vahşi doğada yaklaşık 20 yıllık bir yaşam beklentisi vardır ve aslen Güneydoğu Asya’dan gelmektedirler.

Bununla birlikte, Vietnam domuzları, insanların onlara evcil hayvan olarak duydukları ilginin artması nedeniyle Asya kıtasının dışına çıkmıştır. Bu yüzden Amerika’da ve Avrupa’da bu hayvanlar için çok sayıda üreme alanı vardır.

istilacı yetişkin domuz

Vietnam domuzu neden istilacı bir türdür?

Sorun 2007’de, insanların bu hayvanları çevreye bıraktığı İspanya’da ortaya çıktı. Uzmanlar bu hayvanları vahşi doğadaki hallerini ve üremelerini gözlemlediler. Bu örnekler yabani bitki mahsullerine ve popülasyonlarına zarar vermeye başlamaktadır.

Vietnam domuzu, melez bir hayvan olan başka ilginç bir türe de yol açmıştır. Bu, vahşi ve yerel domuzlarla doğaya salınan Vietnam domuzları arasındaki melezlenmenin bir sonucudur.

Domuzlar yaban domuzlarından daha hızlı çoğalır ve İspanya’nın ve diğer Avrupa ülkelerinin farklı bölgelerinde yaşarlar.

Şimdi istilacı türler listesine Vietnam domuzlarını ve diğer egzotik türleri dahil ettiklerine göre, insanlar artık evcil hayvan olarak onlara sahip olamazlar. Bu şekilde, onları vahşi doğaya bırakamazlar, böylece potansiyel olarak ciddi çevre sorunlarından kaçınırlar.

İlginizi çekebilir ...
Gine Domuzları Hakkında 8 İlginç Gerçek
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Gine Domuzları Hakkında 8 İlginç Gerçek

Gine domuzları ile yaşamış olanlar, bu hayvanların ne kadar özel olduğunu bilir, ancak çoğu insan için onlar hakkında hala çok az şey bilinmektedir...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Delibes-Mateos, M., & Delibes, A. (2014). El cerdo vietnamita: un nuevo caso de mascotas asilvestradas.

Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.