Logo image
Logo image

Köpeğinize Yapmamanız Gereken 5 Şey

3 dakika
Evcil hayvan olarak bir köpeğe sahip olmaya karar verdiğinizde, ilk yapacağınız şeylerden biri ona evin kurallarını öğretmektir. Bununla birlikte, köpeğinize yapmamanız gereken şeyleri bilmek de önemlidir.
Köpeğinize Yapmamanız Gereken 5 Şey
Son Güncelleme: 25 Nisan, 2022

Köpekler hiç şüphesiz en çok sevgiyi karşılık beklemeden sunan hayvanlardır. Gerçek bir coşkuyla karşılanmak için tek yapmanız gereken eve gitmek! Ancak karşılığında onlara hak ettikleri saygıyı, özeni, sevgiyi ve ilgiyi vermelisiniz. Bu nedenle, onu okşamanın yanı sıra, köpeğin sağlığını, mamasını ve genel esenliğini garanti etmeye çalışmanız önemlidir. Köpeğinize yapmamanız gereken şeyleri bu yazıda öğrenin!

Bu şekilde, yaşam kalitesini garanti altına alacak ve hayvanın saldırgan veya kayıtsız davranışlarından kaçınacaksınız. Bir köpeğe bakmanın doğru yolu, evcil hayvanınızla kuracağınız ilişkiyi belirler.

Hayvanların 5 özgürlüğü vardır

Canlıların özgürlüğü eterik bir kavram değildir. Bunlar, 1979’da Üretim Hayvanlarının Refahı Konseyi tarafından oluşturulan Hayvan Hakları Bildirgesi’nde yer almaktadır. Bunlar genellikle “Beş Özgürlük” olarak bilinir:

  1. Susuzluk, açlık ve yetersiz beslenmeden kurtulma: Tüm hayvanların suya ve yeterli yiyeceğe erişme hakkı vardır.
  2. Fiziksel veya termal rahatsızlıktan kurtulma: Hayvanların iyi yaşayabileceği uygun bir ortam sağlamaya çalışmak.
  3. Acı, yaralanma veya hastalıktan uzak olma: Hayvanlar, özellikle hasta veya yaralı olduklarında uygun şekilde tedavi edilme hakkına sahiptir.
  4. Kendi davranış kalıplarını ifade etme özgürlüğü: Hayvanlar, hayatta kalma alışkanlıkları ve gelenekleri ile çevrelerinde doğal olarak özgürlüklerini ifade edebilmelidir.
  5. Korku ve ıstıraptan kurtulma: Hayvanlar, kendilerini fiziksel ve zihinsel ıstıraplara sürükleyen koşullara maruz kalmama hakkına sahiptir.

Bu hakları -bariz nedenlerle evcil köpekler için geçerli olan kuralları- dikkate alarak, köpeğinizle yapmamanız gereken bazı şeyleri öğrenmeniz gerekir. Onları kaçırmayın!

Some figure

Köpeğinize YAPMAMANIZ GEREKENLER

1. Yaramazlıktan saatler sonra köpeği azarlamak

Agresif ve asılsız azarlama, köpeğinize yapmamanız gereken şeylerden biridir. Köpeği yanlış bir şey yaptıktan saatler sonra azarlarsanız, bu asılsız bir uyandırma çağrısı ve aynı zamanda sahiplerin saldırgan bir tavrı haline gelir. Bu durum hayvanda stres, korku ve kaygıya neden olur.

Ayrıca, köpeklerde pek çok garip davranış kalıbının , hayatlarında deneyimledikleri fiziksel ve duygusal istismarlardan kaynaklandığını da unutmamalısınız. Bu nedenle köpeğinizi azarlamanız gerekiyorsa, bunu tam yaramazlık zamanında ve sevgiyle yapmalısınız. Her şey onların yaramazlıklarının nedenine dikkat etmek ve bu şekilde köpeğe aynı zararlı eylemi tekrarlamamasını öğretmekle ilgilidir.

2. Köpeği terk etmek veya kilitlemek

Terk edilmiş bir köpek, birçok insan için üzücü bir manzara ve herhangi bir köpek için değersiz bir acı biçimidir. Bu durum dünyanın her yerinde hemen hemen her gün yaşanmaktadır. Durumun büyüklüğünü görmek için bir köpek barınağını ziyaret etmeniz yeterlidir.

Bir evcil hayvanı sahiplenmek, birçok köpeğin yaşadığı terk edilmeyi en aza indirmenin ve yaşam kalitelerini arttırmanın asil bir yoludur.

Benzer şekilde, köpeğinizle yapmamanız gereken şeylerden biri de onu kafeslere veya bir odaya kilitlemektir. Köpekler, köpek zekasını geliştirmek için alana ihtiyaç duyan asil ve hassas hayvanlardır.

3. Köpeği fiziksel olarak cezalandırmak

Şiddetin yalnızca daha fazla şiddete neden olduğu zaten kanıtlanmıştır. Ayrıca, gezegendeki herhangi bir türün öğrenme sürecine ters etki yapar. Araştırmaların gösterdiği gibi, bir hayvanın acı çekmesi, öfke ve saldırganlık üretmesine neden olur.

Bağırmak, vurmak ve aşırı cezalandırmak, herhangi bir köpek için duygusal aşağılama biçimleridir. Fiziksel ve psikolojik şiddetle elde ettiğiniz tek şey köpekte olumsuz davranışları teşvik etmektir.

Korku dolu bir köpek , her zaman hayatta kalma içgüdüsüne göre hareket edeceği ve diğer herhangi bir hayvanla ve insanlarla savunma pozisyonu alacağı için tehlikeli bir hayvana dönüşebilir. Buna karşılık, köpeğin duygusal ve bilişsel kapasitelerini uyarmak, onların daha asil taraflarını güçlendirmelerine yol açar.

4. Köpeğin şeklini değiştirmek

Köpeğinize yapmamanız gereken şeylerden biri, onun hayvani özelliklerini insanlaştırmaya çalışmaktır. Bundan kaçınmanın nedenleri şunlardır:

  • Onu insanlaştırırsanız, köpeğin bir hayvan olduğunu unutursunuz ve bu şekilde bilinçsizce ondan bir bebekmiş gibi insan davranışları talep edersiniz.
  • Köpek kendini doğal ve özgürce ifade edemediği için acı çeker.
  • Vücudunun ve hayvan zekasının ihtiyaçlarına saygı gösterememiş olursunuz. 

Evcil hayvanı çok fazla özen ve şefkatle şımartmak bir şeydir ve köpeği bir insan olarak düşünmek ve bu nedenle köpekten insani tepkiler beklemek tamamen başka bir şeydir. Unutma, istemekle hükmetmek aynı şey değildir.

5. Onu sosyal hayatından mahrum etmek

Bir köpek diğer hayvanlarla ve insanlarla sosyalleşmekten mahrum kaldığında , duygusal, sosyal ve bilişsel kapasitelerinde orta vadeli bir hasar olur. Sonuç olarak, köpek doğal çevresi hissini kaybederek sinirli bir hayvan haline gelir – ve çoğu durumda saldırgandır.

Some figure

Eğitim anahtardır

Bunlardan kaçınmak istiyorsanız, hayvan refahını sağlamanın her zaman en insancıl yolu uygun eğitim olacaktır. Temel ihtiyaçlarını karşılar ve bir köpek olarak ihtiyaç duyduğu aktiviteleri yapmasına izin verirseniz, evcil hayvanınız uzun yıllar boyunca sizin için harika bir arkadaş olacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


Conozca las cinco libertades de los animales, Certifiedhumanelatino. Recogido a 15 de mayo en https://certifiedhumanelatino.org/conozca-las-cinco-libertades-los-animales/

Un error humanizar a nuestras mascotas, Fundacionunam. Recogido a 15 de mayo en https://www.fundacionunam.org.mx/unam-al-dia/un-error-humanizar-a-nuestras-mascotas-unam/

Maltrato y crueldad en animales, Colvema. Recogido a 15 de mayo en http://www.colvema.org/PDF/Maltrato.pdf


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.