Yaralı Bir Kuşun Tedavisi Hakkında Her Şeyi Öğrenin

Bu çok ilginç makalede, yaralı bir kuşu tedavi etmek için yapmanız gereken her şeyi keşfedin. Okumaya devam edin!
Yaralı Bir Kuşun Tedavisi Hakkında Her Şeyi Öğrenin
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Yaralı bir kuş için tedavi söz konusu olduğunda doğru ilk yardımı bilmek çok önemlidir. Her gün binlerce yerli ve yabani kuş yaralanıyor. Harika haber şu ki, onlara yardım edebilirsiniz!

Evcil kuşlarda kazaların önde gelen nedenleri

Kaza sonucu darbeler, evcil kuş yaralanmalarının, travmalarının ve ölümlerinin en sık nedenidir. Genellikle yaşadıkları çevre onlar için doğru şekilde hazırlanmadığında ortaya çıkarlar.

Esaret altındaki kuşlar da zehirlenmeye karşı savunmasızdır. Bu durum gıda, alkol, metal veya kimyasalların alımından kaynaklanabilir.

Daha az yaygın ancak aynı derecede önemli bir risk, evcil kuşların evlerinden kaçtıklarında ezilmeleridir.

yoluk didik olmuş küçük kuş
Kaynak: Juan de Dios Santander Vela

Yabani kuşlarda meydana gelen kazaların ana nedenleri

Şahinler, kartallar ve akbabalar gibi büyük boyutlu yabani kuşlar genellikle elektrik hatlarına çarpabilir.

Ayrıca spor avcılığı uygulamaları nedeniyle sıklıkla kurban olurlar. Bu nedenle, bazı insan faaliyetlerinin çevre üzerindeki olumsuz etkileri konusunda farkındalık yaratmak gereklidir.

Son olarak sıklıkla rastlanan başka bir durum da, ezilen kuşlardır. Bu kazalar, göçmen kuşlarda veya yaşam alanları yolların geçtiği kuşlarda çok yaygındır.

Küçük yaban kuşları arasında en yaygın yaralanma nedenleri yuvalarından düşmelerdir. Yeni doğan tüm kuşlar uçma güçlerini beklenen zamanda geliştirmezler ve uçmaya çalışırken düşebilirler.

Doğal yırtıcılardan gelen saldırılar da bu hayvanları yaralayabilir.

Yaralı bir kuşu tedavi etmek için temel ilk yardım önlemleri

Uygun ilk yardım tekniklerini biliyorsanız, boyutu ne olursa olsun yaralı bir kuşa yardım edebilirsiniz. Mantıken bu manevralar kazanın nedenine göre değişiklik gösterir.

İlk olarak, yaralı bir kuş bulduğunuzda sakin olmanız ve bilinçli bir şekilde ilerlemeniz önemlidir. Kuşu güvenli bir şekilde tedavi etmeli ve hem sizin hem de kuşun sağlığına yönelik risklerden kaçınmalısınız.

1. Hayvanın durumunu analiz edin

Bazı sorular, kazanın nedenini belirlemeyi ve yaralı bir kuşa hangi ilk yardım önlemlerinin uygulanacağını bulmayı kolaylaştırır. Ayrıca, uzman bir veterinerin işini kolaylaştırabilir ve yönlendirebilirler.

  • Hayvanın bilinci açık mı?
  • Belirgin bir kırık var mı?
  • Hayvan ezilmiş gibi mi görünüyor?
  • Dışarıdan gözüken yara var mı?
  • Kanamaya dair kanıt var mı?
  • Zehirlenme belirtileri var mı?

2. Yaralı bir kuşun tedavisi için genel ipuçları

Bakım sırasında özen

Yabani bir kuşu, özellikle büyük yırtıcı kuşları manipüle etmek tehlikeli olabilir. Onlarla dikkatli bir şekilde ilerlemek gerekiyor. Önemsiz davranışlar, hayvanın yaralarını veya yaralanmalarını daha kötü bir hale sokabilir ve yardım etmeye çalışan kişiye zarar verebilir.

Büyük kuşlarla uğraşma deneyiminiz yoksa profesyonel yardım almanız önerilir. Yaban hayatı kurtarma merkezlerini veya diğer benzer yerel vakıfları arayabilirsiniz.

Ağırlaştırıcı yaralanmalardan veya yaralardan kaçının

Yaralı bir kuş çok savunmasızdır. Durumunun kötüleşmesini önlemek için üzerini bir battaniye, havlu, bez veya bir parça giysi ile örtmelisiniz.

Hafif giysiler tercih etmelisiniz çünkü ağır malzeme kuşa zarar verebilir veya ağrıya neden olabilir. En önemli şey kuşun gözlerini bağlamak çünkü ışık görmediğinde sakinleşecektir.

Kuşu doğru bir şekilde alın, zarar vermekten kaçının

Kuşu sardıktan sonra dikkatlice alabilirsiniz. Kuşu mümkün olduğunca hareketsiz tutmak önemlidir. İdeal olarak, herhangi bir mücadeleden kaçınmalısınız.

Belirgin kırıklarda kuşu doğal ve rahat bir pozisyonda yerleştirmek çok önemlidir.

Bu önlem, kritik durumdaki kuşlar için önerilmez. Bu gibi durumlarda, profesyonel yardıma başvurmak en iyisidir.

Zehirlenme durumunda

Kuşlarda zehirlenme ciddi bir konudur ve özel dikkat gerektirir.

elinde kuş tutan insan

Kuşu kusturmak çok zor olduğu için kendi başınıza denemeniz tavsiye edilmez. İdeal olarak, zehirli kuşu hemen veterinere götürmelisiniz.

Dış yaralarda ilk yardım

Kuşun derin olmayan küçük veya orta dış yaraları varsa, yapmanız gereken ilk şey onları tuzlu su veya %50 hidrojen peroksit ile temizlemektir.

Derin veya kanayan yaralarda çok hızlı hareket etmek gerekir. Kuşlar hızla kan kaybedebilir. İdeal olarak, yaranın üzerine kanamayı durdurucu ilaç sürmeli ve tercihen temiz gazlı bezle baskı uygulamalısınız.

Her iki işlem sırasında da kuşu sıkıca kavramak önemlidir. Hayvanın doğal hareketi, yaralanmalarını veya yaralarını ağırlaştırabilir.

Yaralı bir kuşta ilk yardım prosedürleri, özel veteriner bakımının yerini almaz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.