Bir Köpeğe Caddede Karşıdan Karşıya Geçmeyi Öğretmek

Bir Köpeğe Caddede Karşıdan Karşıya Geçmeyi Öğretmek

Son Güncelleme: 01 Temmuz, 2018

Çoğu köpek dışarı çıkmaya bayılır. Onların bu egzersizlerine yardım ediyor olabiliriz ama konu bir köpeğe caddede karşıdan karşıya geçmeyi öğretmek oldu mu işler biraz karışıyor. Başlarına neler gelebileceğini hiç düşünmeden koşturup arabalara pençe atmaya çalışıyorlar. 

Kesin olan bir şey var ki köpekler düşünmeden hareket ediyor. Böylece caddenin karşısına atlamanın olası tehlikelerini de göremiyorlar. Bu yüzden de onlara sadece göz kulak olmak değil, güvenli bir şekilde caddede karşıdan karşıya nasıl geçeceklerini öğretmek de bizim görevimiz.
Bir köpeğin öğrenmesi gereken iki hayati komut var: “bekle” veya “dur” ile “hadi” veya “kalk”. Bunlar köpeğe ne yapması gerektiğini söyleyen en basit komutlar.

Köpeğinize “bekle” komutunu öğretin 

bekleyen köpek

İlk olarak, bir tahta hatta plastik masa gibi bir yer belirleyin. Hayvan bunun üzerinde olmalı ve hareket etmek istediğinde ona “hayır” diyin ve onu ellerinizle tutarken “bekle” diyin. 

Bu komutu tekrar tekrar duyduğunda köpek “bekle” sözcüğünü hareket edemeyeceği ve istediği her yere gidemeyeceği fikriyle özdeşleştirecektir. Bir süre sonra, onu olduğu yerden alın ve bırakın istediği yere gitsin. Köpeğe zaman zaman “bekle” demeye devam edin.

Yalnız köpeğinizin ilk seferinde bu komutu kusursuz bir şekilde öğrenmesini beklememelisiniz. Tahmin edersiniz ki bir köpeğe herhangi bir komutu öğretmeniz sabır ve zaman isteyen bir iş. Ama komutlarınızı birkaç defa duyduktan ve bunu uygun davranışlarla özdeşleştirdikten sonra köpeğiniz mutlaka öğrenecektir. Hiç şüpheniz olmasın!

Köpeğinize “git” komutunu öğretin 

Köpeğiniz “bekle” komutunu öğrendikten sonra, artık “gel” ve “git” komutlarını öğretmenin zamanı gelmiştir. Peki bunu nasıl yapacaksınız? Komut vererek beklemesini sağladıktan sonra, el hareketleriyle köpeğinize “gel” diyin.

Köpek size bakarak çıldırdığınızı düşünebilir. Kendisinden ne beklendiğini de anlamayabilir. O yüzden köpeği adıyla çağırın ve “gel” diyin. Sonra ona doğru yürüyüp gelmesini söyleyin. Bu sırada verdiğiniz emirleri özdeşleştirebileceği el hareketleri yapmayı da unutmayın. Bir süre sonra size daha kolay itaat edecektir.

Köpeğinize caddede karşıdan karşıya geçmeyi öğretmenin zamanı  

Köpeğiniz en basit iki komutu öğrendikten sonra, artık ona karşıdan karşıya geçmeyi öğretebilirsiniz. 

Bu aşamada kullanmanız gereken en önemli şey köpeği sürekli yanınızda tutmak için bir tasma. Arkanızda ya da önünüzde değil, tam yanınızda.

Yaya yolunun sonuna varana kadar durup bekleme yapmayın. En iyisi ışıklar hala kırmızı iken yaklaşık 20 metre beride beklemek. Bu aşamada “bekle” komutunu tekrar edin. Işık yeşile döndüğünde “gel” diyin ve köpeği daima yanınızda yürütün.

Böyle böyle köpeğiniz verdiğiniz komutlara alışacak ve bu komutları caddede karşıdan karşıya geçmekle ilişkilendirecektir. Artık bunu yapabildiğinde, köpeğinize “dur” komutunu öğretebilirsiniz.  Bu komutu karşıya geçtikten sonra da tekrarlayabilirsiniz. Böylece hayvan ne zaman duracağını, bekleyeceğini ya da yürüyeceğini bilecektir. Aslında köpeğinizin bunu tasma olmadan öğrenme olasılığı da var ancak biraz pratik yapmak istiyorsanız trafiği fazla kalabalık olmayan yolları tercih etmelisiniz.

Caddede karşıdan karşıya geçerken pozitif teşvik kullanın 

ödül maması

Köpeğinize caddede karşıdan karşıya geçmeyi öğretmek için en uygun yol pozitif teşvik kullanmak. Köpeğinizin öğrendiği her yeni komutta veya bir emre her itaat ettiğinde ona en sevdiği ödül mamasından vererek okşayın. Bu şekilde sizin onu sevdiğinizi ve onunla gurur duyduğunuzu anlayacaktır.

Köpeğiniz size itaat etmediğinde veya verdiğiniz komutlarla ilgilenmediğinde sakın ona kızıp azarlamayın. İtaatkarlığı bir ödülle ilişkilendirirseniz size itaat etmesi çok daha kolay olur. Tersine, eğer köpeğiniz sizin kızgın olduğunuzu görürse nereye gideceğini şaşıracaktır. Ve muhtemelen korktuğu için de size itaat etmeyecektir.

Unutmayın – istediğiniz her şeye sevgi, azim ve sabırla ulaşabilirsiniz. 


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.