Lugo Meydanı’nın Ünlü Köpeği Ney’in Hikayesi

Lugo Meydanı’nda yaşayan bir golden retriever cinsi köpek olan sevgi dolu Ney’in gerçek hikayesi
Lugo Meydanı’nın Ünlü Köpeği Ney’in Hikayesi

Son Güncelleme: 11 Haziran, 2018

Eğer A Coruna şehrindeki Lugo Meydanı’na yolunuz düştüyse Ney ile de tanışmış olmalısınız. Ney o kadar sevilen bir köpekti ki onun bir heykelini bile diktiler. Hayvan yıllar önce öldü. Ama bugün hala sahibinin, komşuların ve oradan geçenlerin anılarında yaşamaya devam ediyor.

Lugo Meydanı’nın köpeği Ney’in hikayesi

Ney, A Coruna’da yaşayan insanların kalbini çalan Golden Retriever cinsi güzeller güzeli bir köpekti. Kibar bir karakteri ve hem yetişkinlerle hem de çocuklarla iyi anlaşan bir kişiliği vardı. Aynı zamanda, yakınlarda kapanan bir çiçek dükkanının sahibi Marisol’un köpeğiydi.

Çiçekçi Lugo Meydanı’nda yer alıyordu ama yakın zamanda kapandı. Köpek her zaman oradaydı, sahibine arkadaşlık ediyor, müşterileri ve gelip geçenleri mutlu ediyordu.

A Coruna halkının hayvana karşı sevgisi o kadar büyüktü ki, Ney daha yaşarken ona adanmış bir heykel dikmek istemişlerdi. Ve bir komisyon kurarak bağış toplamaya başladılar.

Ancak tüm iyi niyetlerine rağmen, yeteri kadar para toplanamadı ve 13. Doğum gününden üç ay sonra Ney daha heykeli dikilemeden öldü.

A Coruna halkının kalbinin çalan Ney’in hikayesini okuyun.

Bronz heykeli ile ölümsüzleşen Ney

köpek Ney'in heykeli

Köpek öldükten kısa bir süre sonra kimliklerinin gizli kalmasını isteyen evli bir çift heykelin tamamlanması için gereken 12.000 Euro’yu bağışladı. Heykel Miguel Couto adlı sanatçı tarafından yapıldı ve Lugo Meydanı’nda Ney’i ölümsüzleştirdi.

Böylece herkes bu sevgi dolu köpek Ney’i şimdi bile sevebiliyor. Hatta tatlı ve güzel Golden Retriever hayattayken yapmaya alıştıkları gibi, artık rengi solmaya başlasa da, heykelin başını okşamaktan vazgeçemiyorlar.

Komisyonun daha önceden topladığı bağış paraları da kâr amacı gütmeyen bir hayvan hakları savunucusu organizasyona verildi.

Ney’in anısına

Ney’in ölümünden sonra Marisol başka bir köpeği olamayacağını düşünüyordu. Ancak sahipleri tarafından terk edilen Coco isimli karma ırk bir köpek kısa zamanda hayatına girdi.

Kadının yeni köpeği de hemen komşuların sevgisini kazanmıştı ama komşular artık onu çok özleyecek. Çünkü çiçekçi dükkanı kapandı.

Ancak Ney’in Alzheimer’i olan bir komşuyu rahatlatması gibi güzel anılar hala hafızalarda. Ailesi tarafından her gün tekerlekli sandalye ile meydana getirilen adam köpeği severken hep gülümsüyormuş.

Hatta şimdilerde Ney ile fotoğraf çektiren çocuk ve yetişkinlerin yerini de heykeli ile fotoğraf çektirenler almış. Ki Ney’in çocukların sandviçlerini çaldığı da bir sır değil. Ancak ölmesine yakın köpeğe daha katı bir beslenme düzeni uygulanması gerekiyormuş ve uygulanmış da. Ancak o da etrafta boynu bükük bir şekilde dolaşarak insanlardan kendisini beslemelerini istiyormuş.

Köpeğin mirası

Anekdotlar ve güzel anılarla birlikte Ney hala onu tanıyan ve dostluğundan hoşlananların kalplerinde yaşamaya devam ediyor. Bu insanlar Ney’in heykelinin fotoğraflarını çekmek isteyenlere, eğer dinlemek isterlerse, onunla ilgili hikayeleri de anlatıyorlar.

Böylece Ney’in ünü de şehir sınırlarını aşmış oldu. Görüntüleri Ulusal İspanyol Televizyonları’nda gösterildi ve bu şekilde de en beklenmedik yerden bağış geldi.

Ancak daha da ötesi, (Ney, the dog of Plaza de Lugo) isimli facebook sayfası hayvan severler için bir buluşma noktası oldu.

Biz de sizlerle kendisini tanımak ayrıcalığına erişenlerin kalplerini çalan nazik, arkadaş canlısı ve oyuncu köpek Ney’in videosunu paylaşalım.

Yazıda kullanılan görseller: The Voice of Galicia


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.