Köpekler Televizyonda Ne İzler?

Köpekler Televizyonda Ne İzler?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Siz hiç bir köpeğin televizyonda ne izlediğini merak ettiniz mi? Evde bir köpeğiniz varsa, onların televizyon izlediğini görebilirsiniz. Ekrana yansıyan her küçük görüntüyü izliyor gibi görünebilirler, özellikle de ekranda başka köpekler varsa.

Yalnızca köpekler için tasarlanmış görüntüleri olan ünlü bir TV kanalı var. Yapımcılar, evcil hayvanınızı mutlu ve sakin hissettirecek rahatlatıcı ve uyarıcı müzikler ile, bir köpeği cezbetmenin en iyi yolunu düşünmüş. 

Köpekler televizyon izler mi?

televizyon izleyen köpek

Özetle, evet. Köpekler ekrandaki görüntüleri izleyebilir ve tepki verebilirler. Ve yaygın inancın aksine, köpekler sadece siyah ve beyaz olarak görmezler. Geniş bir renk yelpazesi ile görebilirler ama bu, insanların gördüklerinden farklıdır.

Köpeklerin görebileceği renk aralığı sınırlıdır. Örneğin, insanlar üç ana ışık rengini veya dalga boylarını görebilir: kırmızı, yeşil ve mavi. Ama köpekler öyle değil. Sadece iki birincil ışık rengi görebilirler: mavi ve sarı.

Bu onları nasıl etkiler? Köpekler ekrandaki görüntüleri tanıyabilir. Gerçek hayatta hiç görmedikleri hayvanları bile tanıyabilir ve ayırt edebilirler. Buna televizyondaki havlama sesleri gibi sesler de dahildir.

Çalışmalar, köpeklerin televizyon ekranında insanlar ve hayvanlar gördüğünde, diğer köpeklerin görüntülerini doğru bir şekilde tanımlayabildiğini göstermiştir.

Kısa bir dikkat süresi 

Bir köpeğin gözü, bir insana oranla, hareket anlarına karşı çok daha hassastır. Yani, köpekler saniyede daha az kare yansıtan eski tip televizyonları izlemekten gerçekten hoşlanmıyorlar. Teoride, görüntüleri çok daha az dikkat çekici buluyorlar.  

Köpekler için, eski teknoloji bir televizyon izlemek,  titreyen bir görüntü ile  eski bir filmi izlemek gibidir Tabii ki, köpeğin kişiliği ve cinside bunda bir rol oynar. Terrierler mükemmel bir örnektir. Bir Terrier, televizyon ekranındaki görüntülere, Beagle’lardan çok daha hızlı tepki verebilir. Peki niye? Çünkü Beagle’lar gözlerindense, burunlarını daha çok takip ederler!

Çoğu program veya gösteriler, televizyon izlediklerinde evcil hayvanımıza pek bir şey katmıyor. Ama sorun, programın kendisi değil. Basit gerçek şu ki, bu tür programları köpeklerin izleyeceği düşünülerek yapılmadığı içindir.

Titreşim hızı dışında, ritim, sesler ve konu bir köpeğin dikkatini veya ilgisini çekmeyebilir.

Yalnızca köpekler için TV kanalı 

DogTV,  köpekler için benzersiz bir şekilde tasarlanmış  ve   24 saat  reklamsız yayın yapan  bir kanaldır. Tabii ki, köpeklere reklam göstermek çok mantıklı olmaz!

Bu yeni kanal sayesinde, yalnız köpekler eğlenceli bir şekilde televizyon izleyip, zaman geçirebilir.

Çalışmalar, köpeklerin interaktif izleyiciler olduğunu ve belirli türdeki programları tercih ettiğini kanıtlamıştırBilmediğimiz şey, izledikleri programdan gerçekten zevk alıp almadıklarıdır.

Bir köpeğin teknoloji ile etkileşimi bizimkinden çok farklıdır. TV izleyerek saatler geçirebiliriz, ancak bu en iyi dostlarımızın dikkat süreleri çok kısadır. Genellikle, sadece üç saniye veya daha azdır.

Yükseklik, dikkate alınması gereken bir başka önemli noktadır. Televizyonlar tipik olarak oturarak rahat izleyebileceğimiz şekilde göz seviyemize göre ayarlanmıştır. Tabii ki evcil hayvanımız bütün gün televizyona bakmaktan çok rahatsız olabilir.

Köpekler için en iyi televizyon

TV izleyen köpekler
 

En iyi, ya da ideal televizyon, 75hz ya da daha fazla yüksek titreşim oranına sahip olandır. Köpeğin göz seviyesine yerleştirilmeli ve kediler, kuşlar, koyunlar gibi diğer havyanların olduğu programlar gösterilmelidir.

Bir köpeğin gözünden  

Köpekler karanlıkta bizlerden çok daha iyi görebilirler. Göz bebekleri daha hızlı büyür ve daha fazla ışık emer. Ayrıca gece görüşlerini iyileştirmek için özel ayna benzeri bir membran tabakası var. Bu tabaka retinanın arkasındadır ve üzerilerine bir ışık tutulduğunda, köpeğin gözlerinin karanlıkta parlamasına neden olur.

Bir köpeğin görsel aralığı da farklıdır. Yüzlerine 30 cm mesafeden daha yakın olan görüntüler, bulanık ve odak dışı görünür. Bu yüzden herşeyi koklamak zorundadırlar!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.