Köpek Picasso'nun Gerçek Kurtarılma Hikayesi

Köpek Picasso'nun Gerçek Kurtarılma Hikayesi
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Picasso ve erkek kardeşi Pablo, bir köpek kulübesinde tek seferde doğan beş yavrudan iki tanesiydi.  Bu makalemizde Picasso’nun kurtarılma hikayesi hakkında daha fazla şey öğreneceğiz.

Hayatına son verilecek olan köpeklere ait uzun bir liste var ve ne yazık ki Picasso’nun ismi de bu listedeydi. Bu, farklı fiziksel durumları veya davranışları yüzünden olabilir.

Ancak Picasso’nun hikayesinin mutlu bir sonu var.  Pit Bull ve Terrier karışımı olan bu sevimli köpek, yüzünde bulunan kendine özgü doğum kusuru nedeniyle artık sosyal medyada bir fenomen.

Köpek Picasso İçin Yeni Bir Umut Işığı

Picasso ve Pablo henüz  10 aylıkken, doğdukları köpek kulübesinden diğer yavru köpekler ile birlikte götürüldüPicasso’nun burnunun üst kısmında bazı şekil bozuklukları vardı.

Porterville Hayvan Kontrol Merkezi, köpeklerin hayatına son vermeye karar verdi. Picasso’nun durumunda, fiziksel doğum anomalisi, normal bir yaşam sürmesine engel olmaz.

İki yavru doğduktan sonra sahibi, Picasso’nun yüzünde bir şekil bozukluğuna sahip olduğunu görebilirdi. Doğuştan gelen bu kusur, ç enesinin sağa, burnunun ise sola hareket etmesine neden oluyordu. Bundan dolayı sahibi, Picasso ve Pablo’yu bir barınağa bırakmaya karar verdi. Pablo’nun fiziksel durumu iyi olmasına rağmen, kimse onu barınaktan almadı.

Porterville Hayvan Kontrol Merkezi, her iki köpeği de aldı ve öldürücü etkisi olan bir iğne ile ötenazi yapmaya karar verdi.

Ancak Picasso’nun kaderi sonsuza dek değişecekti. Bir kadın sahiplenmek için engelli bir köpek arıyordu, çünkü kendilerine bir ev ararken en çok da bu köpeklerin acı çektiğini biliyordu.

Neyse ki son dakikada, telefon her iki hayvanın da hayatına son verilmeden hemen önce çaldı. Arayan, Luvable Köpek Kurtarma Organizasyonunun yöneticisi Liesl Wilhardt’dı. Sahiplenilmek üzere engelli köpekleri olup olmadığını öğrenmek istedi.

Dahası, onun deneyimi ve tecrübesine istinaden, Wilhardt’ın bu şartlar altındaki evcil hayvanların hayatta kalma olasılığının düşük olduğunu bildiği anlamına geliyor. Luvable Köpek Kurtarma organizasyonunun tek bir şartı vardı: İki kardeşin birbirlerinden ayrılmadan, birlikte kalması gerekiyor.

Picasso Şimdi Nerede?

Hayatta şanslı olduğu için Picasso bir sosyal medya fenomeni oldu. Hatta Instagram’da en popüler köpeklerden biri olarak rekor kırdı. Sürekli bir gülümseme ve ilham verdiği hassasiyet sayesinde Picasso, her gün fotoğraflarını ve videolarını gören binlerce kullanıcının kalplerine dokunmayı başardı.

Picasso’nun herhangi bir sağlık sorunu olmadığını ve şekil bozukluğunun yalnızca estetik görüntü açısından olduğunu yinelemek önemliBazen zorlansa ve biraz dökse de, ağzının her iki tarafını da kullanıp yemek yiyebilir. Aynı şey su içtiğinde de geçerlidir.

Şu anda Picasso’nun bakımı ile ilgilenenler, çıkıntılı dişini düzeltmek için ameliyat yapılmasını planlıyorlar. Bu, onun üst dudağının bir bölümüne zarar vermesini engelleyecek. Picasso’nun fiziksel deformitesi burnunun üst kısmına karşılık geliyor. Çenesinde herhangi bir deformite yoktur ve normal olarak açıp kapatabilir.

Köpeklerde şekil bozuklukları

Bir köpeğin ön bacaklarının, diğer bacaklarının büyümesi durduktan sonra büyümeye devam etmesi olağan bir durum değildirBu, onların farklı boyutlarda olmasına neden olabilir.

Bu şekil bozukluklarının sonucunda, köpeğin kemiklerinde, eklemlerinde ve benzeri yerlerinde uyumsuzluk görülebilir.

Uzun bacakları olan köpeklerin kemik sorunlarından muzdarip olma olasılıkları daha yüksektir. Öte yandan, kısa bacaklı köpekler daha fazla eklem problemi yaşarlar.

Hayvanlar  yaşlandıkça şekil bozuklukları daha da belirginleşir. Anormalliği bulmak için bir veteriner, hayvanın tüm uzuvlarının röntgenini çeker. Veteriner bu şekilde, eklemlerin ve kasların iyi hizalanıp hizalanmadığını belirlemek için kemik uzunluğunu karşılaştırır.

Şekil bozuklukları genetik kaynaklı ise, köpeğin üremesi tavsiye edilmez. Şekil bozukluğuna bir yaralanma neden olmuşsa, veterineriniz hasarı onarmak için ameliyat önerebilir. Bu işlemler genellikle hayvanın kıkırdağında veya kemiklerindeki anormalliklerin ortadan kaldırılmasını için yapılır. Bu, eklemin normal fonksiyonuna geri dönmesi içindir.

Fotoğraf kaynağı: www.milenio.com


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.