Kolombiya'da Hayvan Hakları Gelişmeleri

Kolombiya'da Hayvan Hakları Gelişmeleri

Son Güncelleme: 27 Mart, 2019

Hayvanları duygulara sahip canlılar olarak görmeyen pek çok insan var. Onları yalnızca nesne olarak görüyorlar, bu yüzden bu kadar çok terk edilen hayvan ve hayvan zulmü vakası var. Bu eylemleri yapanlar mahkemeler tarafından da cezalandırılmamaktadır. Bununla birlikte, daha fazla insan hayvan hakları savunucusu olmaya başlıyor ve Kolombiya’da büyük değişiklikler yapmak istiyorlar.

Kolombiya’da olan ise tam olarak budur. Bu ülke, farklı türlerden, kökenlerden ve ırklardan hayvanların yaşadığı geniş alanlara sahiptir. Bütün bunlar hayvan hakları için savaşan bir avukat olan Lilia Sanín ile başladı.

Lilia Sanín ve yeni hayvan hakları odağı

hayvan barınakları

Lilia Sanín’in asıl amacı, hayvanların duyguları olan canlılar olduğu gerçeğine ışık tutmaktı. Nesne değiller.

Sonuç olarak, hayvanları terk etmenin ve onlara kötü muamele etmenin cezası daha sertleşti. Hayvanlar şimdi devlet tarafından duyguları olan canlılar olarak kabul edildiklerinden daha fazla koruma alıyorlar.

Lilia Sanín’e bunu neden yaptığı soruldu. Kolombiyalı gazetelere göre, şöyle cevapladı:

“Benim durumum söz konusu olduğunda, hayvanları yasal açıdan savunabilmek adına, bana bir armağan olduğunu düşündüğüm bir fırsat ve daha yüksek bir güç verdi. Hayatımda koşulsuz dostluk sunanlara sonsuz bir biçimde teşekkür etmemi sağlıyor. Mesleğimi, zulüm ve kayıtsızlık nesneleri değil, canlı olarak görülmelerine yardımcı olacak bir yol olarak görmemi sağladı. ”

Kolombiya’da hayvan hakları nasıl görülür?

Kolombiya’da, hayvanları istismar etmek her zaman bir suçtan ziyade bir ceza olarak görülmektedir. Hayvan zulüm vakalarında, sorunla ilgilenmek için sadece polis gelir.

Bu, 1989’daki 84 sayılı Kanun kapsamındaydı ve bu kanun ülkedeki hayvanların yasal tanımının, yaşayan varlıklar olarak değil, duygu sahibi olmayan nesneler olarak belirliyordu.

Bu yasalar ülkede kötü muamele ve terk edilmeyi teşvik etti.

Ancak bu, Lilia Sanín’in inisiyatifi sayesinde değişti.

Kolombiya’da hayvan hakları için yeni yasalar

Belediyede bu konu görüşüldü ve halk ilk olarak boğaların koşması hakkında konuşmakla başladı. Bu faaliyet, uzun süredir yasaklanması gereken bir şey olarak kabul edildi.

Bu toplantıda, hayvanların birer nesne değil canlı olarak görülmesi için yasaya uygun düzeltmeler yaptılar. Ayrıca, herkesin uyması gereken hükümleri ve yasaya uymayanların alacağı cezaları talep etmeye karar verdiler:

hayvan istismarı vakaları
  • Hayvanlar, havalandırması iyi tutulan hijyenik yerlerde olmalı ve serbestçe hareket edebilmeleri için yeterli alana sahip olmalıdır. Ayrıca doğru miktarda ışığın tadını çıkarabilmeleri de gerekir.
  • Devamlı olarak ve bol miktarda yiyecek, içecek, ilaç ve tıbbi yardım verilmelidir. Bu, onların hem duygusal hem de fiziksel olarak iyi durumda olmalarını sağlar.
  • Sert havalarda, hayvanlara ayrıca iyi bir barınak verilmelidir. Bu, kalmak için sıcak bir yer olabilir.
  • Hayvanlar, vurulma, yakılma, bıçaklanma veya başka bir suistimal türü ile zarar görmemelidir.
  • Sebepsiz yere bir hayvanı öldürmek yasaktır.
  • Uzun süredir acı çekmesine neden olarak bir hayvanı öldürmek yasaktır. Bu, gıda olarak kullanılacak hayvanların kesilmesi için hükümetin düzenlemelerine uyması gereken kasapları da içeriyor. Bu nedenle, bu hayvanların hızlı bir şekilde insancıl şartlar altında kesilmesi gerekir.
  • Ayrıca, hayvanlar dövüşler için de kullanılmamalıdır.

Sonuç

Yasa, hayvanların refahını garanti eden yüzlerce hükümle devam eder ve Kolombiya’yı hayvanların huzur içinde yaşayabileceği bir yer haline getirir.

Kolombiya gibi birkaç ülke olduğu gibi, İspanya da hayvan zulmüne karşı cezalarını artırdı. Dünyayı daha iyi bir yer, mutlu ve sağlıklı hayvanlarla dolu bir yer haline getirecek bir emsal teşkil edecektir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.