Kıtlık Sonrası Venezuela'daki Evcil Hayvanlar

Venezuela'daki korkunç mevcut durumun sonuçlarından biri, evcil hayvanların da acı çekmesidir, ancak bu konuda ne yapılabilir?
Kıtlık Sonrası Venezuela'daki Evcil Hayvanlar

Son Güncelleme: 04 Mart, 2020

Son yıllarda, siyasi, ekonomik ve sosyal kriz nedeniyle Venezuela haberlerden neredeyse hiç eksik olmadı. O kadar kötüleşti ki, ülkedeki satın alma gücü dünyanın en düşüklerinden biri ve insanlar temel ürünleri satın almak için saatlerce sıraya giriyor. Sıraya girseler bile, bu yiyecekleri alabilecek kadar şanslı olmayabilirler. Bu yazıda, bu durumun Venezuela’daki evcil hayvanları nasıl etkilediğine ve bu konuda neler yapılabileceğine bakacağız.

Venezuela’daki günlük hayat güvenlik eksikliği nedeniyle trajedinin sınırlarında devam ediyor. Venezuela’da her yıl savaşmakta olan ülkelere göre daha fazla insanın öldürüldüğü bir noktaya ulaşıldı.

Bununla birlikte, petrol zengini ülkedeki tüm sorunlar arasında, çoğu sorun medyadaki sorunlar gibi görünürlük elde etmiyor. Daha az belirgin olmasına rağmen, bu onları daha az önemli hale getirmez.

Daha önce de söylediğimiz gibi, bu tür bir konu, hem beslenmeleri hem de sağlıkları için gerekli ürünlerden yoksun, bu dayanılmaz durumun doğrudan kurbanları olan Venezuela’daki evcil hayvanların yaşamlarıyla ilgilidir.

Yiyecek pahalı ve bulmak zor

venezuela'daki sokak hayvanları

Dünyanın bu bölgesinde bir evcil hayvan sahibi olmak tam bir kabus çünkü doğru evcil hayvan mamaları pahalı ve bu mamaları bulmak zor olabilir.

Buna rağmen, Venezuela’daki birçok evcil hayvan sahibi uzman tavsiyelerini görmezden gelmeyi ve evcil hayvanlarına ev yapımı mamalar vermeyi tercih etmiştir. Bunu, açlıktan ölmelerindense onlara bir şey vermenin daha iyi olduğuna inanarak yaparlar.

Ev yapımı mamalar köpekler için çok fazla sorun olmasa da, kediler için çok daha büyük bir risktir. Karaciğer veya böbrek yetmezliğinden muzdarip olabilirler. Bu nedenle birçok kedi sahibinin, hayvanlarına zarar vermekten kaçınmak için kedilerine köpek maması vermesi yaygındır.

Bununla birlikte, köpek maması kedilerin ihtiyaç duyduğu miktarda protein içermez. Sonuç olarak, sahipleri mümkün olduğunca normal hale getirmek için ekstra et eklerler. Bütün bunlar, insanların bile düzgün bir şekilde beslenmekte zorlandığı bir ülkede gerçekleşmektedir.

Bu durum kedi ölümlerinin sayısında artışa neden oldu. Bunlar genellikle yetersiz beslenme veya hasta olduklarında tedaviye veya ilaçlara erişimdeki zorluklardan kaynaklanır.

Venezuela’daki evcil hayvanların sağlığı

Evcil hayvan maması bulmanın zor olmasının yanı sıra, Venezuela’da evcil hayvan sahibi olmanın en kötü yanı, hayvanların hastalanma olasılığıdır. Doğru tedaviyi veya ilaçları bulmak, mama bulmaktan daha zor ve daha pahalıdır.

Germán Campos, Venezuela’da hem gıda hem de ilaç ithal eden Hayvan Sağlığı Endüstrisi Derneği’nin direktörüdür. Ona göre, mevcut evcil hayvan ürünleri o kadar azdır ki, hayvanlar için iyi bir yaşam kalitesi imkansızdır.

Ayrıca, ilaç eksikliğinin çok endişe verici olduğunu, çok sayıda veterinerin reçete ettikleri ilaçları sınırlamakla kalmayıp, aynı zamanda evcil hayvanları tedavi etmek için insan ilaçları kullanmaya başladıklarını da belirtti.

Cerrahi ve parvovirüs

Venezuela'daki hasta köpek

Venezuela’da bir hayvan için en korkunç durum ameliyat gerektirmesidir.

Birçok uzmanın söylediği gibi, bir hayvan ameliyat gerektiren noktaya ulaştığında, daha fazla yapabilecekleri bir şey yoktur. Anestezi ve hatta dikiş için malzeme bile yoktur.

Benzer şekilde Venezuela’da, bir köpek parvovirüsten muzdaripse, bu büyük olasılıkla ölüm demektir. Bu yaygın hastalık için aşılama neredeyse imkansızdır.

Gördüğünüz gibi, beslenme ve sağlık adına ihtiyacınız olan şeyleri satın almak için ülke dışına seyahat edebilecek kadar paranız yoksa, Venezuela’da bir evcil hayvana sahip olmak tam anlamıyla ızdıraptır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Lopez, V. (2013). Venezuela food shortages: “No one can explain why a rich country has no food.” The Guardian.
  • CASTRO, M., & VYAS, K. (2015). Venezuela Food Scarcity Brings Looting. Wall Street Journal – Eastern Edition.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.