Köpekler İçin İlk Televizyon Kumandası

İster inanın ister inanmayın, köpekler için bir televizyon kumandası var. Artık köpekler TV'de izlediklerinde söz sahibi olabilirler!
Köpekler İçin İlk Televizyon Kumandası
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan avukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

İşte burada! Köpekler için ilk televizyon kumandası nihayet piyasaya çıkacak. Uzun zamandır popüler inanış, hayvanların teknolojik cihazların yaydığı görüntüleri ayırt edemediği yönündeydi. Ancak bilimsel çalışmalardaki gelişmeler sayesinde bu kavram kökten değişti.

Teknoloji hayvanlar alemine giriyor

Teknolojik gelişmeler sadece insanların hayatını değiştirmez. Bize eşlik eden hayvanların da hayatlarını değiştiriyor. Televizyonun gelişi neredeyse herkesi etkiledi. Ve bu cihazlar, evcil hayvanlarımız da dahil olmak üzere aile üyeleri arasındaki dinamiği dönüştürdü.

Central Lancashire Üniversitesi’nden birkaç bilim insanı, köpekler için ilk televizyon kumandasını geliştirdi. Bu buluş, evlerimizde televizyon kullanımını daha demokratik hale getirmeyi vaat ediyor. Peki köpekler için bu uzaktan kumanda tam olarak nasıl çalışıyor?

Köpekler televizyon izleyebilir mi?

Bilimsel araştırmalara ihtiyaç duymadan birçok köpek sahibi, köpeklerinin TV izlediğini ve bu deneyimin tadını çıkardığını onaylarlar. Peki bilim bu konuda ne söylüyor?

Hayvanlarda, oküler sistem ve görme yeteneği insanlarda olduğundan farklı çalışır. Bu, hayvanların televizyonu çok farklı bir şekilde gördüğü anlamına gelir.

Kediler ve köpekler, daha fazla miktarda senkronize hareketi çok daha hızlı ve daha zengin ayrıntılarla algılayabilirler. İnsan görüşü daha yavaştır ve ayrıntıları yakalayamaz.

Köpek görüşü ile ilgili yaygın mitleri düzeltmek

  • Köpekler renkli görebilir ancak farklı tonlar söz konusu olduğunda insanlar kadar çeşitliliği ayırt edemezler.
  • Köpeklerin karanlıkta insanlardan daha iyi görebildikleri doğrudur. Bunun nedeni, göz bebeklerinin daha fazla büyüyüp daha fazla ışığı absorbe ederek gece görüşlerini iyileştirebilmeleridir.
  • Bir köpeğin görme alanının bir insanınkinden farklı olduğu da doğrudur. Çevresel görüşleri çok daha iyi olsa da, gözlerinden 30 cmden daha uzaktaki nesneler söz konusu olduğunda bulanık görüşe sahiptirler.

Televizyon ve hareket

Temelde TV’nin yaptığı şey, insan gözünü “kandırmaktır”. Bunu yapmak için televizyon, bir görüntüyü çok hızlı bir şekilde birbiri ardına ileterek hareket yaratır. Gözlerimiz ve beyinlerimiz sürekli bir şey gördüklerine inanır. Bununla birlikte, gerçek şu ki, aslında birbirini takip eden bir dizi parça görüyoruz.

İnsan gözünde hareket hissi yaratmak için, görüntülerin 40hz hızında (saniyede görüntü) görünmesi gerekir. Bununla birlikte, hayvanlar söz konusu olduğunda, izlediklerini “anlamlandırabilmeleri” için görüntülerin en az 75 hz hızında görünmesi gerekir.

Geçmişte, standart televizyon setleri görüntüleri 50 hz hızında iletiyordu. Elbette bu durum, köpeklerin izlemeye ilgi duymasını pek mümkün kılmıyordu. Bununla birlikte, modern TV’ler 100 hz’ye kadar bir hıza ulaşır, bu da televizyon izlemenin evcil hayvanlar için oldukça eğlenceli olabileceği anlamına gelir.

Diğer görüşler

Mantıken, TV, köpeğinizin yaralanma veya boyun ağrısı yaşamadan rahatça izleyebileceği bir konuma yerleştirilmelidir. İdeal olarak, TV evcil hayvanınızın göz hizasında olmalıdır.

Ayrıca, program köpeğinizin ilgisini çekmelidir. Bu, hayvanın çevresine ait ve anlamlandırabilecekleri unsurları göstermek anlamına gelir. İnsanların sözlü iletişimine veya günlük rutinlerine dayalı programların köpeğinizin dikkatini çok uzun süre çekme olasılığı düşüktür.

Bunu akılda tutarak, yalnızca köpekler için hazırlanmış içerikler zaten mevcuttur. DogTV, California merkezlidir ve programları köpekleri daha mutlu ve daha rahat hale getirmeyi amaçlamaktadır.

Köpekler için ilk uzaktan kumanda nasıl çalışır?

Central Lancashire Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, yarattıklarını araştırmalarına dayandırdı. Köpeklerin ilgilerini çeken programları bulduklarında 9 saate kadar televizyon izleyebileceklerini keşfettiler. Dahası, diğer köpekler ve türler için ortak olan etkinlikleri izlemeyi tercih ederler.

Uzmanlar, köpekler için uzaktan kumanda oluştururken, köpeklerin bağımsızlığını da teşvik etmeyi amaçladı. Dahası, hayvanlar ve akıllı cihazlar arasındaki ilişkiyi geliştirmeyi hedeflediler. Bu nedenle, uzaktan kumandaların ekstra büyük düğmeleri vardır ve köpeklerin pençelerini kullanarak kanalları değiştirmelerine izin verir.

Kontroller kablosuz ve uzun mesafelidir, evcil hayvanınızın görüşünü ve teknolojik cihazın bütünlüğünü korur.

Bu buluş, sahiplerinin mevcudiyetine bağlı kalmak zorunda kalmadan evcil hayvanlara aktif bir yaşam sağlamaya büyük katkı sağlar. Şimdilik, uzaktan kumanda hala prototip aşamasındadır. Ancak, cihazı pazarlamakla ilgilenen uluslararası bir evcil hayvan markası var gibi görünüyor.

Görselin kaynağı: www.europafm.com İlginizi çekebilir ...

Korku Filmlerinin İngiliz Bulldog Bir Hayranı Var
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Korku Filmlerinin İngiliz Bulldog Bir Hayranı Var

Daha önce hiç televizyon izlemeye bayılan bir köpek gördünüz mü? Özellikle de korku filmleri izlemeye bayılan Khaleesi ile tanışın!


Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.