Köpek Dışkısını Toplamak İçin Kartondan Bir Alet

3 Ekim 2020
Köpeğinizle günlük yürüyüşler, rahatlamak ve onlarla etkileşim kurmak için iyi bir zamandır, ancak hiçbir şey mükemmel değildir ve kısa süre sonra köpek dışkısını toplamak için eğilmeniz gerekir.

Plastik bir poşet ile köpek dışkısını toplamak görevi iğrenç olabilir ama çok da zor değildir. Bunun aksine, zor olan ayrışması yüzyıllarca sürecek organik atıkları, bir poşete koyarak çevreye verdiğiniz zararın farkında olmaktır.

Bu poşetlerden kaç tanesinin çöplükte kaldığını hiç düşündünüz mü? İşte, Elizabeth Royte’un Garbage Land adlı kitabından bir alıntı. Atık sahasına konduktan sonra kaka dolu poşetinize ne olduğunu açıklar:

“Depolama sahasının bu en üst katmanındaki – veya aktarma istasyonundaki veya mutfak çöp kovasındaki – herhangi bir organik bileşik, bakteriler, mantarlar ve böcekler tarafından sindirim için kolay hedeftir. Enzimlerini, büyük organik bileşikleri yağ asitlerine, suya ve karbondioksite parçalamak için kullanacaklar.

Biyolojik bozunmanın bu aşamasında, depolama sahası sıcaklıkları yükselir ve su içinde zayıf asit oluşur. Bu işlem minerallerin bir kısmını çözer. Aerobik mikroplar öldüğünde ve oksijen tükendiğinde, anaerobik ekip görevi üstlenir. İlk anaerobik bakteri dalgası, selülaz adı verilen enzimleri üretir. Bunlar organik materyali şekerler ve amino veya yağ asitleri gibi daha küçük moleküllere ayırır.

Daha sonra, asetojenik bakteriler bu ürünleri asetik, laktik ve formik asitler dahil olmak üzere, alkollere ve organik asitlere fermente eder. Üçüncü ve son bakteri dalgası, metanojenler, asetik asit ve metanolü yeraltındaki metan, karbondioksit ve su dumanlarına dönüştürür. Gazlar, hem eski tip çöplüklerde hem de yeni çöplüklerde olduğu gibi toplama hortumlarından kaçar ve çöp katmanlarından yükselirse, potansiyel yangınları besler ve sera ısınmasına sebep olurlar.”

Neyse ki çevre için, geri dönüştürülmüş karton bir toplama küreği piyasaya çıktı. Daha fazla ayrıntı için okumaya devam edin.

Köpek dışkısını toplamak için kullanılan bu karton alet nedir?

köpek dışkısını toplamak için kartondan araç

Bu yeni aracın adı Ecopoop’tur ve Valencia merkezli bir İspanyol şirketi tarafından tasarlanmıştır. Firma bunu “ekolojik dışkı toplayıcı” olarak tanımlıyor.

Cihaz, köpek dışkısını toplayan bir kelepçe gibi çalışır. Ancak daha sonra içindekileri hapseden tutamaçlı bir kutuya dönüşür. Daha sonra tamamen ayrıştırma sürecini başlatmak için organik atık çöplerine atılabilir.

Tasarımcılarının amacı da farkındalık yaratmaktır. Scooper tasmaya takılabilir ve ihtiyacınız olana kadar orada kalabilir. Her iki yüzeyinde de, bütün evcil hayvan sahiplerini evcil hayvanlarının dışkısını toplamaya davet etmenin bir yolu olarak “Ben yaparım” ifadesini okuyabilirsiniz.

Plastik poşetlere ekolojik bir seçenek

Ecopoop, plastik poşetlere uygun bir alternatif olarak tasarlandı. Avrupa Birliği yönetmeliklerine göre bunları kullanımımızı derhal azaltmalıyız.

Bu aparatın sağladığı faydalar arasında:

  • Karton biyolojik olarak parçalanabilir ve ayrışması 4 ila 6 ay sürer. Plastik poşetler en az 150 yıl boyunca doğada yok olmadan kalırlar.
  • İğrenme faktörü üzerinde etkilidir. Karton, ellerinizle dışkı arasında bariyer görevi gördüğünden, göz temasınızı da azaltır.

Köpek dışkısının toplanması hakkında bir bilinçlendirme kampanyası

Sadece Ecopoop’un keşfedildiği İspanya’da bile, ulusal bir köpek maması şirketine göre yaklaşık 5.400.000 kayıtlı köpek var. O zaman ABD’de (ve tabii ki dünyanın her yerinde) kaç tane olabileceğini düşünürseniz, köpeğinizin dışkısını mümkün olan en çevre dostu şekilde atmanın ne kadar önemli olduğunu anlayacaksınız.

Üstelik bu sadece eğitimle ilgili de değil. Kamusal alanlarda kimse dışkıya basmayı istemez; aynı zamanda bir hastalık kaynağı olduğunun farkında olmalıyız. Özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde.

Ecopoop’taki yaratıcı insanlar, köpek dışkısı toplamanın önemi konusunda farkındalık yaratmaya yardımcı olmak için ülkenin farklı bölgelerinde kampanyalar da başlattılar.

Kampanya, dışkıların toplanmasının önemi ve uygun şekilde imha edilmesi konusunda farkındalık yaratmaya devam ediyor.

Köpeğinizin dışkısını toplayın

ecopoop karton dışkı toplayıcı

Ecopoop cihazı geçtiğimiz günlerde Valensiya’daki Uluslararası Çevre Çözümleri Fuarı’nda tanıtıldı. Buna ek olarak, haftalık veya aylık 60 ila 180 adetlik paketler halinde zaten satışta sunulmuştu.

Ayrıca web sitesinde kullanım talimatlarını içeren bir videoya erişebilirsiniz. Origami’ye benzer şekilde farklı kıvrımların yardımıyla bu kap, köpek tasması üzerinde taşınabilir. Daha sonra, dışkıyı toplayan bir kelepçeye ve ardından atmak için mühürlü bir kutuya dönüşür.

Evcil hayvan severler olarak bizi meşgul eden günlük sorunların çözümüne katkıda bulunan ekolojik alternatifleri her zaman memnuniyetle karşılıyoruz. Bu buluş gerçekten harika olsa da, kendi yönteminizi de başlatabilirsiniz. Benzer bir cihazı karton ve makasla yapabilir veya sadece kağıt poşet kullanabilirsiniz.

Daha da basit olarak, eski güzel günlere geri dönebilir ve dışkıyı toprağa gömebilirsiniz. Köpeğinizi her gezdirdiğinizde bu amaç için yanınıza küçük bir kürek alın.

Kullandığınız yöntem ne olursa olsun, köpeğinizin dışkısını çevreye zarar vermeyecek şekilde toplamalı ve atmalısınız.