Bir Rus Şehrinde Aniden Mavi Köpekler Ortaya Çıkıyor

Rusya'daki gizemli mavi köpek vakası bir uydurmaca veya gerçekten endişe verici bir durum olabilir.
Bir Rus Şehrinde Aniden Mavi Köpekler Ortaya Çıkıyor
Ana Díaz Maqueda

Yazan ve doğrulayan biyolog Ana Díaz Maqueda.

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Rusya’dan rahatsız edici, maviye boyanmış gibi görünen bazı sokak köpeklerinin görüntüleri geldi. Fotoğraflarda donmuş manzaradaki beyaz karın karşısında bu hayvanların parlak renkleri öne çıkıyor. Bu hayvanlar nereden geldi? Bir çeşit mutasyon olabilir mi? Belki de bir şakadır?

Rusya’nın Dzerzhinsk kentinde yaşayan bir grup sakin bu fotoğrafları internete yüklediğinden beri hayvanların görüntüleri viral oldu. Öyle bir etki yarattı ki, Rus hükümetinin harekete geçmekten ve bu garip durumu araştırmaktan başka seçeneği kalmadı.

Mavi köpekler nereden geliyor?

Dzerzhinsk şehri yakınlarında ortaya çıkan mavi sokak köpeği sürüsü hala bir sır. Yine de viral olan görüntüler kimseyi bu konunda kayıtsız bırakmadı ve tanınmış bir Rus haber ajansı olan Interfax soruşturma başlattı.

Onlara göre köpeklerin görüntüleri gerçek, ancak bu mavi boyanın bir şakacı sonucu olup olmadığı incelenecek. Bununla birlikte, Dzerzhinsk yönetiminin basın servisine göre, bu köpeklerin bulunduğu yer özel Dzerzhinskoye Plexiglas şirketinin arazisi.

Bu şirket artık yok, tesisleri kapalı ve bölgede kalan kimyasal kalıntılar nedeniyle erişim izni yok. 30 Ekim 2015’te Nijniy Novgorod Bölgesi Tahkim Mahkemesi Dzerzhinskoe Plexiglas JSC’nin iflasına karar verdi.

2017 yılı itibariyle alacaklılar kadar şirketin ekonomik faaliyetlerine son verdi ve unutulmaya yüz tuttu.

rusya'da terk edilmiş sokaklar fabrika

Mavi köpeklerin ortaya çıkmasından sonra, biri ne olduğunu anlamaya çalışmak için eski müdürle iletişime geçmeye karar verdi. Ona göre görüntüler sahte ve hepsi bir şakaydı. Ancak aynı kişi, sokak köpeklerinin fabrikada kalan kalıntılardan olan bakır sülfata bulanmış olabileceklerini de belirtiyor.

Ayrıca, bir kişi köpeklerin fotoğraflarını bir hayvan hastanesine de gönderiyor. Oradaki uzmanlar, hayvanların bu maddeyle bulaşma olasılığına rağmen iyi göründüğünü belirtiyorlar. Ek olarak, hayvanların düzgün bir şekilde incelenebilmeleri için bir tanesinin yakalanması gerektiğini de belirtiyorlar.

Bildiğimiz kadarıyla, hayvanları yakalamak için hala bir niyet var, ancak arazinin sahibi insanların içeri girmesine izin vermiyor. Bunun nedeni, aslında atıkların orada olmaması gerektiği olabilir. Gördüğünüz gibi, köpeklerden numune almak, sorumlu olan herkes için ciddi mali cezalara neden olabilir.

Bakır sülfatın toksisitesi

Basın raporları, bakır sülfatın ciddi bir tahrişe sebebiyet verebileceğini ve iltihaplanmaya yol açabileceğini gösteriyor. Bununla birlikte, bu kimyasal bileşiğin toksisitesi, bazılarının düşündüğünden çok daha yüksektir. Bu maddeye maruz kalan kimse, kendini yürüyemeyecek kadar kötü hisseder.

Bakır sülfata maruz kaldıktan sonra klinik belirtilerinin ortaya çıkması için geçen süre, bireyler arasında biraz farklılık gösterebilir. Bununla birlikte, genellikle maruz kalındıktan sonraki üç saat içinde başlar.

Ayrıca, solunan toz, hızla ilerleyen akut solunum yetmezliğine neden olur. Sonra hemoptizi, öksürme kan ve normokromik anemi var – akut kanamaya bağlı demir eksikliği. Her iki belirti de şiddetli pulmoner kanamaya yol açar ve ilerleyerek pnömoniye dönüşür.

Eğer başka bir komplikasyon ortaya çıkmazsa uygun tedavi ile bir köpek birkaç gün içinde tedavi edilebilir. Ancak, uygun tıbbi müdahale olmazsa ölürler.

Evcil hayvanlarda ve hatta insanlarda bakır zehirlenmesine ilişkin çok az bilimsel bilgi vardır, ancak deneysel kanıtlar bunun ölümcül olabileceğini ortaya koymaktadır. Bu nedenle, mavi köpeklerin bu bileşikle kontamine olmuş olma ihtimalleri çok azdır.

Mavi köpekler kontamine olmuş mu?

Rusya’daki mavi köpekler hakkında hala araştırılması gereken çok şey var. Hayvanlar iyi göründükleri için hala bunun acımasız bir şaka olma ihtimali vardır.

Aynı şekilde, bu köpeklerin fabrikanın içinde kalan bir miktar atık içinde yuvarlanmış olabileceğini ve onları anında  öldürecek kadar toksik olmama ihtimalini de göz ardı etmeyelim.

rusya'da bulunan mavi köpekler

Öyle de olsa eski fabrikayla ilgili araştırmalar bu köpekler sayesinde başladı. Hayvanlar artık güvende ve umarız ki bu eski fabrikadan tüm kimyasal atıkları uzaklaştırmak için bir plan yapılacak.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.