Müzik, Kedileri Köpekleri Olduğu Gibi Etkiler mi?

12 Mayıs 2021
Kediniz müzik dinlemeyi seviyor mu?

Müziğin ruhu beslediğini, çünkü sağlığımıza çok büyük faydaları olduğunu hep duyarız. Bunun, köpekler için de geçerli olduğunu kanıtlayan birçok çalışma vardır. Aynı soru bir sürü hayranı olan kediler söz konusu olduğunda da merak konusudur. Müzik kediler için de faydalı mı? Diğer bir deyişle, “Kediler müzikten etkilenirler mi?”

Cevap Evet! Bu makalede müziğin kedigiller için faydaları hakkında her şeyi anlatacağız. Hatta, özellikle kediler için hazırlanmış müzikler bile vardır.

Kedilerde işitme sistemi nasıldır?

yatakta beyaz kedi

Bütün kedi sahipleri, kediciklerin yüksek sesleri sevmediklerini bilir. Ama yine de, yumuşak bir melodiye nasıl alıştıklarını fark etmek de sizi şaşırtabilir. Bunun nedeni beyinlerinin etkilenmesidir.

Bir kedinin işitme duyusu, bir insanınkinden çok daha gelişmiştir. Sesi yakalayabilen iki bağımsız iç kulaktan oluşur. Aynı anda çıkan sesleri ayırabilmek için gerekli hareketleri yapabilen 20 işitme kası vardır.

Bu sayede kediler, insanların duyamadığı sesleri duyabilir ve algılayabilirler.

Müziğin kediler üzerindeki etkisini gösteren bir deney

Viyana Üniversitesi’nde profesör olan Hermann Bubna, hayvan davranışları konusunda bir uzmandır. Rahatlatıcı bir müziğin çoğu zaman ilaçların yerine geçebileceğini kanıtlamak için yüzlerce kedi ile bir deney yaptı.

Dr. Bubna 5 gün boyunca, farklı müzik türlerini dinleyen kedilerin davranışlarını kaydetti. Kediler müziği sevdiklerinde sessiz ve sakin kaldılar. Ancak, müzik hoşlarına gitmediyse, uzaklaşmak için oradan ayrıldılar.

Hemen hemen tüm kediler aynı şekilde davrandı. Örneğin, eril sesleri düşük olan hızlı müzik, onları daha sakin ve daha rahat hale getirdi. Davranışları nedeniyle Dr. Bubna, belirli bir ritimdeki müziğin kedilerde bu rahat davranışa neden olabileceği sonucuna vardı.

Ayrıca ilginç olan başka bir şeyi de sonuçlandırdı. Sahibinin duygusal durumu, müziğin kedi üzerindeki etkisini artırabilir. Örneğin, sahibi sakinse, bu ruh halini kedisine aktarır ve o da aynı davranışı gösterir.

Öğrenilmiş alışkanlıkların gerekli olduğunu hatırlamak önemlidir. Bu da, bir kedi küçük yaşlardan itibaren müzik dinlemeye alışkınsa, daha yaşlı olduğunda, stresli durumlarda bunun bir terapi gibi yardımcı olacağı anlamına gelir.

Kediler için müzik

kediler için müzik

Peki kediler için en iyi müzik hangisidir? Her tür klasik müzik, kediniz üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Aslında müzisyenler, aşağıda bahsedeceğimiz gibi, kedigiller için özel müzik bestelediler.

Uzmanlar, Wisconsin’de müziğin kediler üzerindeki terapötik etkisi üzerine bir araştırma yaptı. Araştırmacılar, kedilerin doğal seslerinin, insanların çıkardıklarından bir oktav daha yüksek olduğunu buldular.

Bu nedenle, kedi seslerine dayalı müzik oluşturmaya karar verdiler. Örneğin, mırıldanma ve emme seslerinin ritimlerini içerecek şekilde. Bunu test etmek için 47 kediye Bach’ın müziğini dinlettirdiler. Ama hiç tepki gelmedi.

Diğer yandan, kedi seslerini dinlemek, her şeyi değiştirdi. Tüm kediler, kedi seslerini duymak için hevesli ve heyecanlıydılar ve hatta küçük burunlarını onlara sürtmek için müziğin geldiği hoparlörlere yaklaştılar.

Araştırmacılar, bu deneyle evcil hayvanlarımızın rahatlamak ve sakinleşmek için artık ilaca ihtiyaç duymayacaklarını kanıtlayabileceklerine inanıyorlar.

“Müzik kedileri köpekleri etkilediği gibi etkiler mi?” Cevap Evet”. Müziğin aslında kediler için olduğu kadar köpekler için de faydaları vardır. Sadece doğru müzik türünü seçmemiz gerekiyor.