Logo image
Logo image

Elektrik Hatlarına Tünediklerinde Kuşlara Neden Elektrik Çarpmaz?

3 dakika
Elektrik hatlarına tüneyen küçük kuşların sonsuz sıralanmaları sizi endişelendiriyor mu? Burada kuşlar elektrik hatlarına tünediklerinde onlara neden elektrik çarpmadığını öğrenebilirsiniz.
Elektrik Hatlarına Tünediklerinde Kuşlara Neden Elektrik Çarpmaz?
Son Güncelleme: 06 Nisan, 2022

Çocuklar erken yaşlardan itibaren elektriğin tehlikeleri konusunda uyarılırlar: “kabloları ısırmayın”, “ıslak elle fişe dokunmayın”, “parmaklarınızı prize sokmayın fiş kullanın ki çocuklar yapmasın” parmaklarını yuva deliklerine sokma” vb. Bu yüzden kuşlar elektrik hatlarına tünediklerinde ve elektrik çarpılması yaşamadıklarında, nedenini merak etmekten kendimizi alamıyoruz.

Kuşlar tünemek için neden burayı seçiyor? Ona dokunan bir insan olsaydı, büyük olasılıkla felaketle sonuçlanırdı. İşin sırrı, aşağıda okuyacağınız gibi, elektriğin kendi özelliklerinde yatmaktadır.

Elektrik tellerden nasıl geçer?

Elektrik akımı, elektronların bir malzeme içindeki hareketinden başka bir şey değildir. Bu parçacıkların izlediği yol her zaman aynıdır: Elektrik potansiyeli en yüksek noktadan en düşüğe doğru, sanki yere bir damlaymış gibi giderler.

Elektrik kabloları çok büyük miktarda elektrik enerjisi taşır, o kadar ki organik bir vücuttan geçerse ölümcül olabilir.

Bir telde, bir uç yüksek potansiyele ve diğer uç daha düşük bir potansiyele sahiptir. Bu, elektronlar için “kolay bir yol” yaratır. Ek olarak, elektrik akımı (deyim yerindeyse) en kolay yolu ve elektronların hareketine en elverişli yolu arar. Bakır, iletkenliği çok daha kolaylaştırır, bu yüzden kablolama için kullanılır.

Eğer bir nesne (veya canlı) bu yolun önüne geçerse, elektriğin vücudundan geçebilmesi için elektronların hareketine fayda sağlayan bir potansiyel fark yaratması gerekecektir. Başka bir deyişle, elektrik akımına halihazırda kurulmuş olandan daha rahat alternatif bir yol sunmalıdır.

Some figure

Kuşlar neden elektrik hatlarına tünediklerinde elektrik çarpmaz?

Kuşlar fizik yasalarına karşı üstün değildir, ancak elektrik hatlarına indiklerinde yine de elektrik çarpılması yaşamazlar. Peki neden? Bir önceki bölümde anlattıklarımız sayesinde bu mümkün. Bir kuş kabloya tünediğinde, elektriğin vücudunu geçmek için optimal bir potansiyel bulması veya başka bir deyişle kısa devreye neden olması gerekir.

O zaman ne olacak? Kuşun iki ayağı telin üzerinde dururken birbirine yakındır ve aralarında potansiyel fark yoktur. Bu sayede elektrik, gövdesinde kolay bir yol bulamayacak ve kablo boyunca yolunu takip etmeye devam edecektir.

Yüksek voltajlı kabloların, elektriğin içinden olabildiğince hızlı geçmesi için yapıldığını düşünün. Kuşlarınki gibi organik cisimler, elektronların geçişine kablolardan çok daha dirençlidir, bu nedenle elektrik akımını kendilerine yönlendirmek onlar için çok zordur.

O zaman elektrik hatlarında çarpılmış kuş vakaları neden olur?

Kuşların elektrik çarptığı ve aynı elektrik hatlarına konduklarında ölen kuşların haberlerini mutlaka görmüşsünüzdür. Bu çelişkinin de bir açıklaması var. Dikkat ederseniz, bu kuşların çoğu yırtıcı kuşlar ve büyük türlerdir. Ayrıca elektrik tesisatları tek bir kablodan değil, birkaç kablodan geçiyor.

Bu ayrıntılar tüm farkı yaratır. Küçük bir kuş bacaklarıyla birden fazla kabloya ulaşamazken, büyük bir yırtıcı kuş birbirine yakınsa birkaç kabloyu yakalayabilir. Aynı anda bir tele ve elektrik direğine de dokunurlar.

Bu olduğunda, 2 nokta (tel-tel veya tel-pilon) arasında bir diferansiyel potansiyel yaratmak için koşullar karşılanır. Elektrik daha sonra kuşun vücudunda kolay bir yol bulacaktır. Aşağıda okuyacağınız gibi, bu yırtıcı kuşların nasıl öldüğüdür.

Bu kazaları önlemek için önlemler

Bazı ülkelerde, elektrik çarpması insidansı endişe vericidir. Örneğin İspanya’da elektrik hatları her yıl 33.000 yırtıcı kuşu öldürüyor, bunların çoğu koruma altındaki türler ( imparatorluk kartalı gibi). Ana elektrik şirketleri sorumlu tutulduğunda, şikayetler bürokrasi ve siyaset süreçlerine maruz kalıyor, öyle ki tesisatlar bazen sabit bile olmuyor.

Bazen elektrik çarpmış kuşlar alevler içinde yere düşerek yangın çıkmasına neden olur. Soria’da (İspanya) bu nedenle 30 orman yangını yaşandı.

Some figure

Vatandaş eylemi mümkün

Farklı kuruluşlar tarafından uygulanan baskılar sayesinde, yetkilileri, özellikle tehlikeli noktaları onarmaya ek olarak , üzerlerine tüneyen kuşların güvenliğini sağlamak için elektrik hatlarının bir kısmını uyarlamaya ikna ettiler. Ancak, hala yapılacak çok iş var.

Bu önlemler uygulanıyor olsa da, ölümler meydana gelmeye devam ediyor. İnsan enerji ihtiyacını karşılayan tesisler sonucunda yaban hayatının ölmesine izin verilemez ve bir çözüm bulmaktan birinci derecede sorumlu olanlar, bunlardan kar sağlayan şirketlerdir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Castells, A. R., Laguna, C. S., & Pita, M. A. M. (2020). ESTUDIO SOBRE LA RESPONSABILIDAD PENAL DE LAS COMPAÑÍAS ELÉCTRICAS POR ELECTROCUCIÓN DE AVES.
  • http://sostendidos.com. (s. f.). SOStendidos. Recuperado 17 de noviembre de 2021, de http://www.sostendidos.com/
  • Guil, F., Soria, M. Á., Margalida, A., & Pérez-García, J. M. (2018). Wildfires as collateral effects of wildlife electrocution: An economic approach to the situation in Spain in recent years. Science of the total environment625, 460-469.
  • Soria, M. A., & Guil, F. (2017). Primera aproximación general al impacto provocado por la electrocución de aves rapaces: incidencia sobre las aves e impacto económico asociado. ResearchGate. Recuperado 17 de noviembre de 2021, de https://www.researchgate.net/publication/318085758_Primera_aproximacion_general_al_impacto_provocado_por_la_electrocucion_de_aves_rapaces_incidencia_sobre_las_aves_e_impacto_economico_asociado

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.